Pokud vložíte horkou pánev do chladničky

Lze uchovávat teplé jídlo v chladničce??

Existují dva tábory hospodyněk: první skupina boršč vychladí na sporáku a pak ho dá do lednice; druhá skupina ho dá do lednice téměř okamžitě po uvaření. Protože je čas jít ven. Nebo spát. Zda by se horké jídlo mělo chladit při pokojové teplotě, či nikoliv? Jak na to.

Bakterie z prostředí v hrnci způsobují kažení potravin. Špatně se množí při teplotě potravin nad 60 °C, ale při teplotě blížící se pokojové teplotě (21 °C) jsou velmi pohodlné. Podle Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) se za těchto podmínek počet bakterií v potravinách zdvojnásobí každých 20 minut! Jakmile se tedy čerstvě uvařené nebo ohřáté jídlo přestane vařit v páře, stává se příjemným inkubátorem pro choroboplodné zárodky.

Růst bakterií se v chladu zpomaluje a čím nižší je teplota, tím déle lze potraviny skladovat. Podle FDA by měla být v chladničce udržována optimální teplota přibližně 4 °C. Úřad FDA doporučuje uložit potraviny na první dvě hodiny po uvaření do chladničky. Pokud je ve vaší domácnosti příliš teplo (nad 30 °C), čekací doba se zkrátí na jednu hodinu.

Je to logické, protože potraviny potřebují dvě hodiny, aby dosáhly pokojové teploty, a čtyři hodiny v chladničce, aby dosáhly teploty 4-5 °C. Odborníci se domnívají, že pokud potraviny leží na sporáku déle než dvě hodiny a nevychladly na 21 °C, měli byste je znovu ohřát na 74 °C po dobu 15 sekund a znovu zchladit. Nebo ji vyhoďte.

Proto potraviny co nejdříve uložte do chladničky.

Co se stane, když necháte horké jídlo v chladničce?

Nedávejte do chladničky čerstvě uvařené jídlo ani horké nápoje. Teplota v mrazicím prostoru prudce stoupá a způsobuje poruchy spotřebiče.

  • V chladničce je udržována stálá teplota. Kompresor se cyklicky vypíná, dokud je teplota v nastaveném rozsahu, a znovu se spouští, když teplota stoupne. Pokud vložíte horkou pánev do mrazničky, teplota se rychle zvýší. Kompresor musí běžet nepřetržitě a rychle se porouchá.
  • Horké nápoje a polévky v chladničce vytvářejí páru. Usazuje se na stěnách, mrzne a vytváří mrazivý povlak. Tím se snižuje chladicí výkon freonu a potraviny se rychle kazí.
  • Vysoké teploty mohou deformovat plastové díly a těsnicí gumu dveří. Chladnička se již nedovírá pevně, což vede k poruchám.

Skleněné police trpí také tím, že se na ně pokládá horké nádobí. Police jsou vyrobeny ze silného skla; pokud na ně položíte něco horkého, horní vrstva se zahřeje a spodní zůstane studená. Způsobuje praskliny. Totéž platí pro skleněné nádoby na potraviny.

Další nevýhodou při chlazení horkých potravin v chladničce je zvýšená spotřeba energie kompresoru. To způsobuje poruchy v provozu ostatních elektrických spotřebičů v bytě. Když se jídlo příliš ochladí, ztratí chuť. To platí zejména pro polévky.

READ  Jak dlouho by měla chladnička po dodání stát?

Horká nádoba v prostoru chladničky brání správné funkci chladicího systému a způsobuje praskání polic

Co se děje s horkými potravinami v chladničce

Extrémní teploty nepomáhají zachovat chuť, chutný vzhled a příjemnou vůni potravin.

Rychlé ochlazení způsobuje poruchy textury. Teplé bochníky chleba a pečiva jsou v důsledku kondenzace vody křehké a vodnaté.

Čerstvě uvařené kaše ztrácejí viskózní konzistenci a jsou bez chuti. Masné a rybí výrobky ztrácejí aroma.

Na jakou teplotu by se měly potraviny zchladit?

Potraviny by měly být nejlépe zchlazené na pokojovou teplotu. Doporučené rozmezí se může pohybovat v rozmezí 35-40 stupňů Celsia. Horké potraviny je třeba před uložením do chladničky zchladit, aby nedošlo ke znehodnocení nádobí a potravin. Teprve poté je možné vložit horké potraviny do chladničky.

Pokud je k dispozici speciální uzavřená přihrádka na teplé potraviny, nemusí se majitelé takových chladniček ničeho obávat. Nejsou tak citliví na otázku, zda teplé potraviny mohou jít do chladničky. Není však dobré tuto výhodnou pozici zneužívat. Bez ohledu na to, jak je vaše lednice vyspělá, neustálé uchovávání horkých potravin v ní vám neprospěje.

Rychlé zhoršení

Srdce chladničky. kompresor (někteří mu říkají motor). Jedná se o nejdůležitější a nejdražší část chladničky. V invertorových chladničkách běží nepřetržitě, ale pomalými otáčkami. U neinvertorového měniče se zapíná a vypíná přerušovaně. To je nezbytné pro udržení správné teploty.

Když se teplota v prostoru chladničky zvýší vlivem horkých potravin, kompresor začne pracovat intenzivněji. V závislosti na typu chladničky a výkonu kompresoru to může trvat 1 až 3 hodiny.

Během této doby je kompresor vystaven zvýšenému zatížení. V důsledku toho se rychleji opotřebovává, což může mít zásadní vliv na jeho životnost. Pokud například kompresor běžné chladničky s mrazničkou běží nepřetržitě jednu hodinu, zkracuje se její celková životnost o 6-8 hodin.

Kromě toho může při náhlém zvýšení zátěže dojít k následujícím situacím:

  • Přepálí se žárovka;
  • Vyšší teplota by mohla způsobit prasknutí freonového potrubí;
  • V systémech No Frost mohou ventilátory selhat;
  • Protože se freon přehřívá, spotřebovává chladnička hodně elektřiny, ale špatně chladí potraviny.

A to by se líbilo i ostatním potravinám?

Pokud jídlo stihlo vychladnout na pokojovou teplotu, ostatním hrncům a pánvím takový soused vadit nebude. Pokud se v nádobách stojících vedle vás začne vařit něco žhavějšího, může to znovu přivést život k varu; nebo. Pokud je hrnec s polévkou příliš horký nebo příliš velký, trvá příliš dlouho, než vychladne. To může zvýšit teplotu ostatních obyvatel chladničky a dostat je do nebezpečného teplotního pásma.

Aby bakterie neměly šanci, vytvořte z jedné velké misky několik malých misek. Obří hrnec boršče rozdělte na několik menších hrnců a do nádob vložte brambory a maso. Mělké a malé nádoby s horkými potravinami lze ihned vložit do chladničky.

Pro urychlení procesu chlazení velkého hrnce s polévkou ji můžete postavit do dřezu s ledovou vodou a občas zamíchat.

Trpí spotřebič pouze náhlými změnami teploty??

Postižena může být nejen lednice. Některé potraviny mohou být necitlivé na náhlé změny okolní teploty a mohou ztratit svůj atraktivní vzhled a stát se chuťově nepříjemnými. Proto je postupné ochlazování důležité i pro potraviny. Je lepší počkat a zchladit potraviny připravené přirozeným způsobem, než je vystavovat takovému utrpení a riskovat normální provoz chladicí jednotky. Pokud to uděláte jen jednou, samozřejmě se nic nestane, kompresor pouze déle pohání chladivo. Tento zvyk, který zdánlivě usnadňuje každodenní život, se však může stát systematickým. Pak by vaše chladnička mohla v nejnevhodnější chvíli potřebovat naléhavou opravu.

READ  Co když vložíte horké jídlo do chladničky?

Nádobí se může poškodit také náhlými změnami teploty. Toto prostředí často způsobuje praskliny a štěpení, zejména u skleněných a keramických nádob.

Moderní technologie se samozřejmě přizpůsobují a výrobci vyrábějí žáruvzdorné nádobí, které je odolné vůči extrémním teplotám, ale proč zbytečně riskovat?

Proč by se horké potraviny neměly ukládat do chladničky

Vložení horkých potravin do chladničky může způsobit jejich rychlé zkažení nebo úplné selhání. Míra rizika pro tento přístroj je však dána řadou faktorů.

Negativní účinky na chladicí zařízení

Příčiny problémů se mohou lišit v závislosti na typu chladicího zařízení.

БЮДЖЕТНЫЙ Творожный Сыр из Кефира. ЭТО ТАК ПРОСТО!!! �� Творожный сыр из Кефира в домашних условиях

pokud, vložíte, horkou, pánev

Nebezpečí chladničky s bezodkapovým chladicím systémem

Tento typ chladničky chladí potraviny tím, že na stěnách vytváří námrazu kondenzací mrazu. Ten zase vzniká pohybem chladiva uvnitř zadní plochy spotřebiče. Chladicí cykly se střídají s klidovými obdobími, během nichž námraza taje a odkapává do speciální nádoby. Hlavním rizikem pro výkon chladničky je nadměrné hromadění ledu na stěnách.

Jedním z hlavních rizik pro odkapávací mrazničku je námraza způsobená horkými výpary

Když do chladničky vložíte horkou nádobu s potravinami, je kondenzátor vystaven výrazně zvýšenému namáhání. Zatímco při chlazení potravin při vysoké teplotě může motor pracovat přibližně 10 % běžné provozní doby, při chlazení potravin při vysoké teplotě může běžet několik hodin. To samozřejmě výrazně urychluje opotřebení kondenzátoru.

Dalším velkým rizikem pro chladničku s odkapávacím chlazením je nadměrné odpařování při chlazení horkých potravin v otevřených nádobách. Námraza na stěně je stále silnější a silnější a led ve větším množství je výborným tepelným izolantem. Motor se přehřívá a vinutí může shořet.

Hrozí u chladničky se systémem No Frost nějaké riziko?

V takové chladničce nejsou potraviny ochlazovány pohybem chladicího média ve stěně zařízení, ale prouděním mrazicího vzduchu. Vzduch se pohybuje pomocí speciálních ventilátorů, takže potraviny se mohou téměř okamžitě ochladit. Tato funkce zabraňuje přehřátí motoru a prakticky eliminuje tvorbu ledu. Z tohoto důvodu se zdá, že je zcela možné vložit horké potraviny do chladničky No Frost. Existují však i další body, které činí chlazení teplých potravin riskantním.

V chladničce No Frost jsou potraviny ochlazovány proudy chladného vzduchu, takže nehrozí riziko vzniku námrazy z horkých potravin

Tchánovci z prvního důchodu manželova otce koupili drahý model lednice Whirlpool, který měl všechno. systém Nou Frost, šokové chlazení, obrovský mrazák a samozřejmě police z „nerozbitného“ skla. Manželova matka byla tak šťastná, že se rozhodla dávat horké jídlo přímo do lednice, aniž by jí hrozilo nějaké nebezpečí, a dělala to asi dvakrát týdně. Podle poradce v prodejně spotřebičů byl naprosto bezpečný. Po dvou měsících této praxe se však milovaná polička na pánve rozlomila na dvě části, když na ni byl postaven nový hrnec s horkou polévkou. Nová police byla očekávána za tři měsíce ze Švýcarska a stála asi čtvrtinu ceny levné ledničky.

Zkažení blízkých potravin v důsledku změny teploty

Při odesílání teplých potravin k chlazení nezapomeňte na potraviny, které už tu jsou. Některé potraviny podléhající rychlé zkáze se v přítomnosti horkého jídla rychleji kazí, a proto je lednice zcela zbytečná.

Poškození nádobí a plastových částí chladničky v důsledku extrémních teplot

Pokud jsou některé hrnce a pánve vystaveny zcela odlišnému teplotnímu režimu, mohou se na nich vytvořit mikrotrhliny (smaltované) nebo dokonce prasknout (sklo a keramika). Mikroskopické poškození smaltu způsobuje, že nádobí jím pokryté je zdraví škodlivé, a samozřejmě později taková nádoba ztrácí jakýkoli „prodejný“ vzhled. Myslím, že není třeba říkat, jak nepříjemné je smývat z poliček v lednici jídlo, které odkapalo nebo se vylilo z prasklého nádobí.

READ  Jak podle lopatek zjistit, kam ventilátor fouká

Kromě toho mohou být skleněné police v prostoru chladničky poškozeny horkými potravinami. stejný teplotní kontrast mezi povrchy, které se vzájemně dotýkají, může způsobit praskliny v těchto důležitých částech spotřebiče. Plastové části interiéru se mohou při kontaktu s horkým kovovým nádobím jednoduše deformovat.

Skleněné police ve spotřebiči mohou prasknout v důsledku náhlého rozdílu teplot, když do chladničky vložíte horké hrnce

Výrazné zvýšení spotřeby energie

Intenzivní chod motoru v chladničce s kapkovitým chlazením je také velkým plýtváním energií. dokud se teplota nesníží na 2 nebo 3 stupně, motor stále běží. Tento problém se nevyhýbá ani systému No Frost. přestože se motor nepřehřívá, ventilátory běží mnohem déle než obvykle.

pokud, vložíte, horkou, pánev

Zhoršení chuti některých pokrmů

U některých potravin je důležité postupné snižování teploty až do jejich hotové podoby. všechny složky postupně dosáhnou správné teploty a vytvoří souvislý chuťový profil. Například rychlé zchlazení může zničit chuť boršče, pilafu a dalších vařených jídel.

Příliš rychlé zchlazení může zničit chuť tradičního pokrmu, jako je boršč

Jak rychle zchladit potraviny, které chcete uložit do chladničky

Někdy je třeba právě uvařené jídlo rychle zchladit. Lze použít následující tipy:

  • Pokud je venku teplo, můžete hrnec zabalit do ručníku namočeného ve vodě a postavit ho alespoň na 15 minut ven. Díky odpařování tekutiny se jídlo postupně ochlazuje;
  • pánev můžete ponořit do mísy se studenou vodou, ale nezapomeňte, že na skleněném a smaltovaném nádobí mohou vzniknout mikrotrhliny;
  • pánev lze jednoduše ponechat pod tekoucí studenou vodou, ale občas je třeba kohoutek vypnout, aby se obsah promíchal.

Existuje několik dalších zajímavých způsobů, včetně ledové špachtle. Je častější ve stravovacích zařízeních. Vypadá jako obyčejná špachtle, ale je naplněná vodou. Obvykle se zmrazuje pro pozdější použití. Je však důležité dodržovat bezpečnostní opatření a manipulovat s ním pouze v rukavicích, aby nedošlo k omrzlinám.

míchání polévky nebo boršče špachtlí.

Mikrobiologové se shodují, že odpověď na otázku, která znepokojuje mnoho lidí, zda je možné dát horkou pánev do lednice, bude negativní. Připomínají však, že produkty, které se rychle kazí, se nesmí pomalu chladit. Čerstvě uvařené potraviny obsahují mikroorganismy, které ještě nejsou aktivní, ale s poklesem teploty se probudí. Proto je třeba potraviny co nejrychleji zchladit.

Aby bylo zajištěno rovnoměrné a plynulé chlazení, měla by být do velké nádoby průběžně přiváděna nízkoteplotní voda.

Pokud vaše chladnička není vybavena speciálním systémem rychlého zmrazení s oddělenou přihrádkou, může to samozřejmě způsobit rychlou poruchu. Při nákupu nové chladničky se vyplatí předem se informovat, zda je potřebná funkce k dispozici. Jen tak lze zajistit, aby horké jídlo a nápoje nepoškodily stroj.

Nezapomeňte, že existují výrobky, které se mohou snadno zničit náhlými výkyvy teplot.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS