Pračka vám vysype prádlo rzí – co máte dělat?

Proč pračka může zanechat skvrny na oblečení a jak je odstranit?

Vadné vybavení a zneužívání pračky se sušičkou vede k znečištění prádla. Pokud se dostanete do situace, kdy vaše pračka zanechává skvrny, musíte zjistit přesnou příčinu a odstranit ji. Pračku se sušičkou není vhodné používat, dokud není problém vyřešen, aby nedošlo k poškození věcí.

V některých případech není výskyt skvrn způsoben poruchou stroje, ale nepozorností majitele během provozu. Častou příčinou problému je také ignorování návodu k použití pračky.

pračka, prádlo, máte

Barevné a světlé předměty současně

Současné praní barevného a světlého oblečení způsobuje vznik pigmentace na oblečení. Výrazně barevné tkaniny mají tendenci při vysokých teplotách vody silně vyprchat. Abyste se tomuto problému vyhnuli, je třeba tyto typy předmětů prát odděleně.

Rezavá voda z kohoutku

Když voda zreziví v důsledku vodovodního problému, objeví se na světlých tkaninách červené a hnědé skvrny. Rez vzniká ve starém potrubí nebo při opravě potrubí. Před spuštěním stroje je třeba vypustit rezavou vodu.

Prací prostředek s korektorem barev

Korektor barev v pracím prostředku je určen k zakrytí žloutnutí. Pokud nedochází ke žloutnutí látky, optické nebo chemické korektory způsobují, že se látka jeví jako fialová. K tomu nejčastěji dochází u oděvů praných při nízké teplotě, kdy se granule dostatečně nerozpustí.

Předávkování pracím práškem

Množství prášku závisí na hmotnosti a znečištění prádla, které vkládáte do sušičky. Pokud přidáte příliš mnoho prášku, nerozpustí se úplně a zanechá větší skvrny, zejména na tmavých barvách a džínách.

Mastné stopy na oděvu

Mastné oleje rozlité při vaření nebo používání kosmetiky zanechávají malé skvrny, které se při mytí zvětšují a jsou viditelnější. V důsledku interakce s horkou vodou se objevuje mastnota a vznikají žluté skvrny. Před vložením oděvů do bubnu je třeba odstranit mastnotu posypáním solí.

pračka, prádlo, máte

Špatný prací prostředek

Běžné prací prostředky a praní nejsou vhodné pro jemné hedvábí, vlnu a svrchní oděvy s různými výplněmi. Prášek se špatně rozpouští a zanechává bílé šmouhy. Dalším problémem je, že jemné prádlo se může po vyprání nesprávným pracím prostředkem srazit.

„Viníci“ skvrn na oblečení

Technici opravující myčky nádobí tvrdí, že existuje více než tucet důvodů, proč se myčka může zašpinit. Ty lze rozdělit do následujících kategorií:

READ  Pračka plně nenasává vodu

Jednoduché faktory pro vznik znečištění

 • Přetížení bubnu. Do pračky se sušičkou lze vložit maximální množství prádla povolené výrobcem. V opačném případě se prací prostředek dostane do záhybů tkaniny a je obtížné ho vymáchat. Vznikne světle oranžová nebo načervenalá skvrna, kterou pravděpodobně nelze odstranit bez opláchnutí.
 • Nesprávné množství mycího prostředku.
 • Nízký tlak vody. Prášek z přihrádky je na začátku cyklu špatně vypláchnut a dostane se do procesu během cyklu máchání.
 • Dlouhá doba praní v bubnu po skončení cyklu může způsobit nepříjemný zápach a světlé skvrny.
 • Calgon. Komerčně dostupný odstraňovač vodního kamene se může usazovat na prádle (zejména na bílých tkaninách) a způsobovat žluté šmouhy. Tyto chemikálie vyhoďte a místo nich použijte kyselinu citronovou.
 • Bělidlo. Pokud překročíte dávku bělidla, určitě se na prádle po vyjmutí z bubnu objeví bílé skvrny.

Jedná se o snadné řešení výše popsaných příčin defektů znečištění. Dost:

 • Zvyšte tlak vody, abyste lépe opláchli mycí prostředek;
 • Vkládání mycího prostředku přímo do bubnu myčky místo do mycího prostoru;
 • Kupujte a používejte tekuté prací prostředky, které nezanechávají na oblečení tmavé, světlé ani jiné šmouhy.

Trvalé používání tekutých čisticích prostředků může způsobit tvorbu plísní a slizu na pryžových těsněních a dalších částech stroje.

Další spouštěče skvrn

Zkontrolovali jste vše, ale nemůžete najít výše uvedené důvody, proč je pračka špinavá? Je pravděpodobnější, že se jedná o problémy závažnějšího charakteru:

 • Vadné olejové těsnění. Mastné skvrny na tkanině jsou skutečným příznakem závady. Když je spotřebič v provozu, olej z těsnění se dostane na prádlo a znečistí ho. Závadu lze odstranit výměnou dílu.
 • Poškození ložisek. Problém poznáte snadno: spotřebič při odstřeďování vydává velký hluk a na oblečení jsou šedé nebo modré skvrny. Abyste se vyhnuli této nepříjemnosti, měli byste včas vyměnit olejové těsnění a nemýt často při 90 °C.
 • Nečistoty na gumové manžetě a pod ní. Při spuštění pračky by mohlo dojít k pádu do bubnu a znečištění prádla. Pás pravidelně kartáčujte a po každém cyklu jej otřete do sucha.
 • Znečištění bubnu nebo trysek. Problém pomáhá rozpoznat zatuchlý a zatuchlý zápach nebo usazeniny. Hlavní příčinou vzniku plísní jsou dvířka pračky, která jsou po praní těsně zavřená. Nezavírejte dvířka ihned po vypnutí a nechte je vyschnout. Houba je již přítomna? Zbavíte se ho suchou cestou s jedlou sodou nebo trochou kyseliny citronové.
 • Špinavá voda. Vaše oblečení je mimo buben a zůstávají na něm rezavé skvrny? Problém je pravděpodobně ve vodě s vysokým obsahem železa. Železo může pronikat do vláken a na vzduchu při sušení prádla oxidovat, což vede ke vzniku červených pruhů. Problém pomůže vyřešit speciální filtr pro stroj. Můžete také zkusit před spuštěním pračky vypustit vodu z kohoutku na 10-15 minut.
 • Ucpaná vypouštěcí hadice nebo filtr. Často se do nich zachytí cizí předměty (kování oděvů, drobné částice) a způsobí nežádoucí následky. Čištění filtru a hadice je nejrychlejší způsob, jak se vypořádat se skvrnami.
READ  Pračka se sušičkou se netočí, co má dělat

Na vině jsou nečistoty v různých přihrádkách pračky

Pračku, stejně jako každý jiný spotřebič, je třeba pravidelně čistit. Je mylné se domnívat, že opakované oplachování mýdlovou vodou stroj automaticky vyčistí. Na manžetě mezi dvířky a bubnem se pravidelně usazují nečistoty. Pokud se manžeta pravidelně nečistí a dvířka bubnu zůstávají zavřená, objeví se v ní plíseň, která zanechává stopy na čistém prádle.

Kromě manžety se často zašpiní i přihrádky na prací prostředek a kondicionér. Často se uchovává zavřená, a proto se v ní časem objeví plísně a hniloba, které se vyplavují s vodou v bubnu. Tmavé skvrny na prádle a nepříjemný zápach po praní.

Plíseň v pračce

Nesprávná správa spotřebičů vede k růstu plísní v přihrádkách na prací prostředky. Forma je zaručena, když se stroj nepoužívá.

V těchto oblastech se také tvoří plísně:

Plíseň je příčinou zabarvení prádla v pračce černými, hnědými nebo šedými skvrnami. Chcete-li se zbavit plísní, postupujte následovně: Nasypte do přihrádky šálek jedlé sody a zapněte pračku na maximální teplotu.

Bílé pruhy na černém oblečení po praní

Všechny potíže spojené s bílými pruhy na tmavých kalhotách, bundách, kalhotách a dalším oblečení jsou obvykle způsobeny používáním nekvalitního, nerozpustného pracího prostředku nebo praním v tvrdé vodě.

Ne všechny prací prostředky se rychle rozpouštějí, zejména ne v horké vodě. Výrobci proto vyvinuli speciální dávkovače, které prášek před dávkováním změkčují a následně absorbují do bubnu. Pokud se nalije přímo do pračky, mohou se po praní objevit bílé šmouhy.

Tento problém je také způsoben používáním příliš velkého množství pracího prostředku. Dávkování je třeba přizpůsobit prádlu a stupni znečištění.

Aby se zabránilo vzniku bílých šmouh, je třeba zapnout funkci dodatečného oplachování.

V zásuvce dávkovače vždy zůstává zbytek pracího prostředku, který se připeče, ulpívá na stěnách a špiní prádlo. Dávkovač by se proto měl pravidelně oplachovat horkou vodou. Pro optimální čištění lze použít 9% roztok octa.

Pokud voda obsahuje příliš velké množství vápna, soli nebo křídy, může způsobit bílé šmouhy na mytých předmětech. Problém může vyřešit instalace hloubkového filtru.

Pračka byla vytvořena, aby ulehčila hospodyňkám a poskytla jim čas na zajímavější činnosti, než je praní prádla. Pokud se učedník vzbouří a odmítne plnit svou práci, což má za následek skvrny různých barev na oblečení, je třeba okamžitě hledat a odstranit příčinu.

READ  Poškozuje sušička prádlo, nebo ne?

Špatná kvalita oplachování

Pokud na oděvu po praní objevíte bílé skvrny, jedná se pravděpodobně o zbytky pracího prostředku, které nebyly během máchání z tkaniny zcela odstraněny. Tato situace může nastat, pokud je pračka přetížená prádlem a částečky pracího prostředku uvíznou v záhybech prádla. Také k výskytu stop prášku vede nadměrné používání pracího prostředku. Nalitý prací prostředek na základě hmotnosti prádla a stupně znečištění, překročení přijatelných norem vede k tomu, že stroj nemůže věci řádně opláchnout.

Těchto typů skvrn se můžete zbavit pomocí funkce máchání.

Abyste zabránili znečištění pračky

Existuje mnoho specifických výrobků pro mytí stroje. Nasypou se do přihrádky na prací prostředek nebo přímo do bubnu a spustí se na volnoběh při maximální teplotě. Obvykle stačí 1 cyklus.

Pokud nemáte po ruce žádné speciální prací prostředky a na oblečení si všimnete skvrn, můžete tento recept použít po vyčištění zásobníku na prací prostředky, manžet a filtru:

 • Použijte práškovou kyselinu citronovou: 100 g pro pračky s náplní do 4 kg a 150 až 200 g pro pračky s velkým bubnem.
 • Nasypte prášek do přihrádky na prací prostředek.
 • Nastavte teplotu praní na 60-90 stupňů (v závislosti na stupni znečištění) a následně cyklus máchání (nejlépe cyklus super máchání, pokud je tato možnost k dispozici).
 • Po praní nezapomeňte otřít manžety a vyčistit nádobu.

Poradenství! Doporučuje se přidat do zásuvky na mycí prostředky kyselinu citronovou a specializovaný mycí prostředek, jinak nebude nádoba čistá.

Znečištěný odvodňovací systém

Gumová těsnění ne vždy zachycují nečistoty uvnitř bubnu. Do odtokové hadice a dalších částí stroje by se mohly zachytit drobné předměty, vlasy a žmolky.

 • Vyčistěte filtr nečistot.
 • Odpojte spotřebič od napájení, nakloňte jej doleva, vyčistěte čerpadlo a přípojky.
 • Vyjměte čerpadlo a motor, vyčistěte hlavní hadici.
 • Spusťte mytí při 90 stupních volnoběhu s čisticím prostředkem.

Identifikovali jsme hlavní typy znečištění tkanin způsobené nesprávným používáním nebo vadnou pračkou. Je třeba mít na paměti, že stroj potřebuje pravidelnou péči. Čištění, sušení, diagnostiku závad.

pračka, prádlo, máte

Specialisté společnosti Lenremont poskytují bezplatnou vizuální diagnostiku, určí příčinu poruchy stroje a odstraní případnou závadu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS