Proč bílé boty po vyprání žloutnou

Styling tip: Jak vyčistit bílé tenisky do 3 minut

Jak a čím doma vyčistit bílé tenisky od žlutých skvrn, černých pruhů na podrážkách?

Po procházce v dešti nebo ušpinění v blátě si boty nezapomeňte vyčistit hned po příchodu domů. Zašlá špína se hůře odstraňuje a na teniskách často zůstávají po vyprání žluté skvrny, ať už zvolíte jakýkoli prací prostředek. Takže čistěte rychle. nečekejte, až špína pronikne do vláken a na gumových podrážkách se objeví žluté skvrny.

Rozpusťte prací prostředek v horké vodě (nejlépe bělidlo bez chlóru). Pro samolepky, aplikace a různé povrchové úpravy použijte dětský prací prášek. Můžete také použít hobliny z obyčejného dětského mýdla.

Přečtěte si Různé způsoby loupání rajčat Rychlé blanšírování

Před namáčením v mýdlové vodě vyjměte vložky a namočte je společně s botou. tím zajistíte účinnější praní obou kusů. Vše namočte a načasujte. Po půl hodině nebo hodině (podle stupně znečištění) opláchněte pod tekoucí vodou. Zvláštní pozornost je třeba věnovat látce nad chodidly, v oblasti paty a u tkaniček.

Nejúčinnějším způsobem, jak obnovit původní bělost sportovní obuvi z textilu, je ruční čištění. To se provádí ve třech fázích: 1 namáčení, 2 mytí, 3 oplachování. Po přípravě obuvi k čištění ji takto namočte:

 • Do nádoby nalijte mírně horkou (asi 40°) vodu. Teploty nad těmito hodnotami mohou způsobit odlepení nebo pokřivení podrážky.
 • Do naplněné nádrže přidejte prášek a (pokud je to možné) kyslíkové bělidlo a zcela do ní ponořte napařovač na 1-2 hodiny, v závislosti na stupni znečištění.
 • Roztok protřepejte a po čtvrt hodině naneste štětcem na pantofle. Postup se několikrát opakuje.

Pokud si nejste jisti kvalitou bot, nenamáčejte je, ale nechte je alespoň půl hodiny namočené v mýdlovém roztoku.

Abyste minimalizovali kontakt s vodou, můžete si tenisky bělit i nasucho. Po odstranění mýdlové pěny otřete vnitřek i vnějšek tenisky obyčejnou bílou zubní pastou. Po 30 minutách opláchněte čisticí prostředek vlhkým pěnovým tamponem.

Po vyprání hadrovou obuv důkladně opláchněte. Pokud se prací prostředek usadil v látce, může po zaschnutí zanechat žluté skvrny a šmouhy. Bílé tenisky opláchněte v několika krocích.

 • Naplňte vanu nebo velkou nádobu vodou ohřátou na 40 °C. Namočte a opláchněte houbou. Papuče jemně vymačkejte, znovu naplňte umyvadlo a postup opakujte.
 • Parní hrnec důkladně opláchněte pod tekoucí vodou o pokojové teplotě.

Jak vyčistit a vybělit podrážky tenisek a jiných bot: lidové recepty

Použití lidových prostředků je ideální pro čištění nečistot a zažloutnutí na vlastní pěst. K tomu použijte:

 • zubní pasta (prášek);
 • peroxid vodíku;
 • kyselina citronová;
 • Směs jedlé sody a octa a vody;
 • odlakovač na nehty;
 • Použijte gumu nebo melaminovou houbičku.

Zubní pasta (prášek je rychlý způsob, jak zbavit gumové podrážky nečistot)

Pro tuto metodu zvolte přípravek s bělicím efektem bez barevných přísad.

 • Kartáček s tuhými štětinami a zubní pasta.
 • Počkejte 20 minut.
 • Důkladné opláchnutí obuvi pod teplou tekoucí vodou.

K čištění bílých chodidel lze použít zubní pastu

Peroxid vodíku

Problematická místa ošetřete peroxidem vodíku (3 %)!). Tento roztok navrátí podrážkám dokonalou bílou barvu a šetrně odstraní případné skvrny.

proč, bílé, boty, vyprání, žloutnou

Peroxid vodíku. skvělý na bělení tenisek, podrážek tenisek

Kyselina citronová nebo citron na žluté skvrny

Citronová šťáva nebo citronová kůra mohou pomoci odstranit skvrny, jako je nažloutlý dehet a šedivý nádech.

Citron může pomoci odstranit skvrny na bílých podrážkách

Jedlá soda, ocet a voda je nejoblíbenější způsob čištění čehokoli

K odstranění skvrn z gumy můžete použít jedlou sodu a ocet třemi způsoby.

 • Problematická místa vyčistěte směsí octa a vody v poměru 1:3.
 • Připravte si směs octa a jedlé sody v poměru 1,5:1 a naneste ji houbičkou na chodidla. Po zaschnutí směs opláchněte teplou vodou.
 • Důkladně vydrhněte vlhkým kartáčem a všechny otvory v gumě vydrhněte jedlou sodou a poté opláchněte vodou.
READ  Jak prát bílé obálky v pračce

Směs jedlé sody a octa je vynikající kyslíkový bělicí prostředek

Odstraňovač laku nebo aceton

Tyto produkty poskytují skvělé výsledky, ale mají štiplavý zápach, takže se s nimi špatně pracuje. Hrozí také riziko poškození celistvosti podrážky. Proto byste měli před čištěním provést expresní test: naneste tekutinu na malé nenápadné místo. Pokud nedojde k poškození, lze výrobek používat.

Acetonový odlakovač na nehty je dobrý způsob, jak odstranit nažloutlé skvrny z bílých podrážek

Stačí použít kancelářskou gumu nebo melaminovou houbičku

Použijte bílou gumu, která nezanechává šmouhy.

 • Gumičku nanášejte na drážkovanou podložku, dbejte na to, abyste nevynechali žádné drážky a ošetřili zažloutnutí, nečistoty a černé pruhy.
 • Po dokončení otřete výrobek čistým měkkým hadříkem.

Pro tento způsob čištění nepoužívejte vodu. Na jeden pár bot si vezměte dostatečně velkou gumu; pokud je povrch podrážky nerovný, budete možná potřebovat menší kousky na vyčištění nejmenších drážek. Tvrdá strana gumy může poškodit strukturu materiálu a zanechat nežádoucí šmouhy. Z tohoto důvodu by se měl používat pouze na měkké straně.

Použití melaminové houbičky je mnohem jednodušší: navlhčete houbičku, vyždímejte ji a otřete s ní botu. Je měkčí než guma a příjemnější do ruky, ale stále se hůře používá. To sice nezaručí dokonalou čistotu, pokud jsou podrážky příliš zažloutlé, ale budou vypadat mnohem bělejší.

Krátký tip: Jak odstranit vodní kámen, rez a další usazeniny ze záchodové mísy: výhody a nevýhody různých metod

Guma může být praktickým nástrojem pro boj se znečištěním bílé podrážky

Jak odstranit skvrny od mastnoty, lepidla, fixů a barvy

Silné znečištění, jako je barva, fixy, pera, mastnota nebo lepidlo na boty, lze ošetřit následujícími prostředky:

 • Na problematické místo naneste roztok jedlé sody a citronové šťávy. Poté boty důkladně umyjte v čisté teplé vodě.
 • Smíchejte 250 ml vody se čpavkem (1 čajová lžička). Roztok by měl skvrnu ošetřit a počkat deset minut. Poté boty otřete suchým měkkým hadříkem.

K odstranění mastných skvrn z bílých podrážek používají čpavek

Podmínky praní

Pokud vaše boty nemají žádné přilepené malé části a výrobce je schválil pro praní v automatické pračce, můžete je zkusit vyprat v pračce. Někteří lidé se bojí prát v pračce jakýkoli druh obuvi, protože si myslí, že to bude znamenat konec. To není pravda, protože pokud dodržujete pravidla automatického praní tenisek, pak takové praní způsobí mnohem menší poškození obuvi než ruční praní. Jaká jsou pravidla pro mytí bot??

Pokud jsou boty silně znečištěné, ošetřete je před praním v pračce pracím prostředkem.

 • Vybírejte prášky a prací gely, které neobsahují chlór. Praní s chlorem způsobí ztmavnutí tenisek.
 • Zvolte šetrný prací cyklus s pomalým otáčením bubnu. Vždy vypněte cyklus odstřeďování.
 • Tkaničky je nejlepší prát v ruce. Když hodíte tenisky do pračky, hrozí, že vklouznou do nádrže a uvíznou v odtokovém konektoru.
 • Pokud má pračka funkci sušení, nikdy ji nepouštějte. Nucené sušení v bubnu pračky rozhodně způsobí, že tenisky zežloutnou a zdeformují se.
 • Použití funkce extra oplachování.

Při ručním praní tenisek mějte na paměti několik pravidel. Dobré pravidlo: Nikdy nepoužívejte drsné chemikálie, zejména chlór a kyseliny. Při mytí bot v umyvadle nepoužívejte při drhnutí příliš velkou sílu. nesmíte boty poškodit. Dbejte na to, aby kartáč neměl drsný, abrazivní povrch a štětiny. Praní a máchání pouze při teplotě 30-35 stupňů. Opláchněte alespoň 5krát.

Čím více se o své bílé tenisky staráte, tím déle vydrží. Čím menší je pravděpodobnost, že zežloutnou. Doufáme, že nyní víte, jak prát bílé plátěné boty. Dávejte na sebe pozor!

Zajímavé:

 • Praní bot v pračce. návod k použití
 • Mohu prát semišové tenisky a jinou obuv v pračce?.
 • Ředění na bílých teniskách po vyprání
 • Jak prát tenisky v pračce a ručně?
 • Sáček na mytí obuvi
 • Jak prát obálky v pračce

Dlouho jsem trápil své trenéry. Konečně jsem našel řešení. Takže vyprané bílé tenisky nebo tenisky perte ručně. Pak papír strčíme dovnitř. A nejdůležitější je vzít tenký kapesník a omotat ho kolem dokola. Namáčení a lepení papíru. Poté lze umístit na teplé místo. Všechny žluté skvrny zůstanou na papíře a vy budete opět nosit bílé tenisky. Hodně štěstí!

READ  Jak nahradit mixér na šlehání smetany

Děkuji mnohokrát! Nečekala jsem, že bude tak snadné se skvrn zbavit. Takový velký článek a stačí se jen řídit vašimi radami!

Děkuji! To je vlastně dobrá rada.

Děkujeme za tip! Zkusil jsem to a fungovalo to, super!

Vaše rada je úžasná svou jednoduchostí a účinností. Děkuji!

Oksano, ahoj. Včera jsem si přečetla tvůj tip a hned jsem ho vyzkoušela. Opravdu to funguje. Na papíře stále zůstává žlutá barva. Moje tenisky jsou teď sněhově bílé! Děkuji mnohokrát, chystal jsem se být zklamán.

Dělali jste to ručně, nebo to můžete udělat ve stroji??

Žluté šmouhy po mytí tenisek, zřejmě kvůli tvrdé vodě. Pokud poslední 2 opláchnutí provedete v teplé filtrované nebo převařené vodě, žádné šmouhy se neobjeví. Alespoň u mě to fungovalo.

Ještě lepší je bílá zubní pasta a zubní kartáček. Natřete ji, nechte působit 20 nebo 30 minut a opláchněte. No, jednou ji můžete umýt. Hlavní pravidla jsou: voda by neměla být horká, dobře opláchněte od pracího prostředku a nesušte na slunci. Takto mají jistotu, že zežloutnou i bez vás

Jak vyčistit zabarvenou gumu?

Vytvořte pastu z jedlé sody a vody. Naneste pastu na potřísněná místa gumového povrchu, ale nepoužívejte jedlou sodu na černou gumu, protože může z gumy vymýt barvu. Pastu z jedlé sody nechte na gumě působit až 5 minut. Omyjte postižené místo teplou vodou a měkkým hadříkem.

 • Navlhčete houbičku nebo vatové tampony alkoholem.
 • Znečištěné místo potřete houbou.
 • Pokud jsou skvrny velmi žluté, nechte alkohol před setřením několik minut ztuhnout.
 • Houbičku důkladně opláchněte a otřete povrch čistou vodou, abyste odstranili alkohol.

Jak obnovit pryž?

Hodí se i ohnuté ramínko na šaty. Rozehřejte pryžový kus v hrnci s vroucí vodou. Vytáhněte gumu z vroucí vody, namočte vatový tampon do glycerinu a otřete jím gumu. Nechte gumu 24 hodin schnout, poté ji znovu nahřejte a otřete velkým množstvím glycerinu.

 • Navlhčete houbičku nebo vatové tampony alkoholem.
 • Znečištěné místo potřete houbou.
 • Pokud jsou skvrny velmi žluté, nechte alkohol před setřením několik minut ztuhnout.
 • Houbičku důkladně opláchněte a otřete povrch čistou vodou, abyste odstranili alkohol.

Proč letectvo žloutne?

Žloutnutí je způsobeno procesem zvaným oxidace. Oxidace. je sloučenina látky s kyslíkem. Když jsou vaše ledové podrážky vystaveny kyslíku, bohužel zežloutnou!

 • Nechte vlhký gumový povrch vyschnout na vzduchu.
 • Otřete gumový předmět měkkým hadříkem, abyste odstranili uvolněnou nečistotu.
 • Vymačkejte dvě kapky tekutého prostředku na mytí nádobí do nádoby s teplou vodou.
 • Ponořte měkkou houbu do mýdlové vody.
 • Opláchněte houbu čistou vodou.
 • Nechte vlhký gumový předmět vyschnout na vzduchu.

Pracovní metoda pro odstranění žloutnutí

Z komentářů jsme dospěli k závěru, že nejlepší způsob, jak se zbavit žloutnutí. je způsob, který nabízí návštěvnice našich webových stránek Oksana. Je popsán na konci stránky v diskusi k tomuto článku:

„Dlouho jsem trápil své trenéry. Konečně jsem našel řešení. Takže vyprané bílé tenisky nebo tenisky ručně vyprat. Pak papír strčíme dovnitř. A hlavně si vezměte tenkou látku a úplně ji zabalte. Namáčení a lepení papíru. Pak ji můžete umístit na normální teplé místo. Všechny žluté skvrny zůstanou na papíře a vy budete opět nosit bílé tenisky. Hodně štěstí všem!“

Soudě podle recenzí, metoda opravdu funguje. Oksaně můžete poděkovat v komentářích níže.

Bělidlo a mýdlo

První věc, která vás napadne při odstraňování skvrn z bílých tkanin, je samozřejmě bělidlo. Je jich mnoho, ale nejlepší je vybrat si kyslíkovou. Než začnete prát tenisky bělidlem, musíte je připravit:

Nezapomeňte na! Bělidlo pouze čistou obuv, jinak nebude mít požadovaný účinek.

Poté boty namočte na několik hodin do teplé vody s bělidlem nebo pracím prostředkem s bělícími účinky. To však neznamená, že je musíte vložit do vody a nechat je tam dvě hodiny. Čas od času tenisky vydrhněte zubním kartáčkem. Čistěte nejen horní část boty, ale také její vnitřní stranu.

Pokud žluté skvrny přetrvávají, použijte zubní pudr. Nasypte prášek na skvrnu a očistěte ji štětcem. Postup namáčení můžete několikrát zopakovat s výměnou vody. Jakmile tenisky získají požadovanou barvu, začněte je oplachovat, nešetřete čistou vodou.

READ  Proč kape voda z vnitřní jednotky klimatizace

Pokud se právě objevily žluté skvrny světlého odstínu, můžete je zkusit vybělit mýdlem. Nepoužívejte prací mýdlo, ale bělicí mýdlo. Např. Uši nečisté, Sarma, Čisté bílé mýdlo. Botu namočte, namydlete a drhněte 30 až 40 minut a poté pěnu opláchněte. Postup několikrát zopakujte.

Zubní pasta a kartáček na zuby

Zubní pasta dobře působí proti žlutým skvrnám na botách. Nepoužívejte drahé bělidlo, stačí běžné bělidlo. Barva samotné pasty by měla být rovněž bílá, bez modrých a červených částic. V opačném případě se tenisky místo bělení zabarví.

 • Povrch boty mírně navlhčete, neměl by být mokrý;
 • Pastu naneste na vlhkou houbu, bílý hadřík nebo zubní kartáček;
 • otřete znečištěná místa na botě;
 • nechte pastu působit 20-30 minut;
 • Znovu ji celou vyčistěte;
 • Zubní pastu opláchněte;
 • Důkladně opláchněte;
 • suché.

Pro vaši informaci! Zubní pasta je vhodná nejen k bělení tkaniny obuvi, ale také k bělení gumových podrážek.

Peroxid a amoniak

Žlutých skvrn na bílých teniskách pomůže zbavit starý osvědčený prostředek, čpavkový alkohol. Někteří lidé ho podceňují, protože ho nepoužívají správně, ale přesto je pro vás dobrý. Před ošetřením nechte tenisky čisté a suché. Vezměte obvaz nebo vatový tampon, namočte jej do čpavku a potřete žlutou oblast na látce. Nechte ji působit 20-30 minut a znovu ji vetřete. Skvrny nezmizí hned, takže je třeba postup opakovat až 10krát, což vyžaduje trpělivost. Dokončete opláchnutím a osušením.

Pro obnovení bílé barvy můžete použít peroxid vodíku. Lze jej smíchat s octem a pracím práškem v poměru 1:1:1. Vzniklou pastu rozetřete na tenisky a nechte ji působit na skvrny. po 30-40 minutách opláchněte, opláchněte a osušte.

proč, bílé, boty, vyprání, žloutnou

Snažíme se malovat

Poslední možností je obarvit zažloutlé boty. Speciální krém na boty je k dostání u prodejců a lze jej jednoduše použít doma. Barva zakryje nejen zažloutlá místa na tkanině, ale i další skvrny.

Barva se dodává v plechovkách a návod je součástí balení. Proto si ji před použitím důkladně přečtěte a nezanedbejte žádný z bodů. Výsledkem jsou nové sněhově bílé tenisky.

Co dělat s velmi starými, odolnými skvrnami

Viditelných, zakořeněných žlutých skvrn se můžete zbavit až čtyřmi účinnými způsoby. Každá z těchto metod je podrobněji vysvětlena v této tabulce:

Název metody Způsob použití
Roztok jedlé sody a tekutého mýdla Chcete-li odstranit odolné žluté skvrny, můžete smíchat vodu s jedlou sodou a tekutým mýdlem. Nalijte velké množství pasty na tenisky na prací kartáč a pečlivě drhněte skvrny.
Směs octa a pracího prášku Zásobte se kvalitním octem o koncentraci 3 nebo 9 %, smíchejte přísady v poměru 1:1, potřete skvrny směsí a smyjte ji studenou vodou.
Voda a bělidlo Do směsi pitné vody a tekutého mýdla přidejte bělidlo bez chlóru a nechte botu v této tekutině několik hodin.
Ocet rozpuštěný ve vodě Vezměte studenou vodu a obyčejný ocet ve stejném poměru, smíchejte je a otřete botu.

Při praní tenisek berte v úvahu, že tkanina má tendenci se srážet. Tomu se dá těžko zabránit, ale můžete si je nasadit, jakmile uschnou.

Účinné čištění bez mytí

Po umytí tenisek musíte dlouho čekat, než uschnou, znovu si je obléknout a zbavit se případných šmouh. Tyto faktory způsobují, že se spotřebitelé chtějí zbavit skvrn bez praní. Toho je možné dosáhnout pomocí následujících metod léčby problému:

Nanesením malého množství zubní pasty na zubní kartáček a důkladným drhnutím tenisek odstraníte žluté skvrny. Stejná manipulace se provádí s pastou, ale můžete použít pouze bílou pastu. Pomocí kousku vaty namočeného ve čpavku můžete žluté skvrny setřít a zbavit se jich. Pokud zkombinujete ocet, šťávu z citronu a čpavek ve stejném poměru, získáte opravdu účinný čistič na tenisky. Přidejte do směsi trochu čisticího prostředku a naneste pastu na skvrny pomocí zubního kartáčku. Odstraňte tekutinu hadříkem a poté boty opláchněte pod tekoucí vodou a osušte.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS