Proč byste neměli mýt litinu v myčce na nádobí?

Proč by se hliník a litina neměly mýt v myčce nádobí?

Myčky nádobí byly vynalezeny společnostmi, které se zabývají mytím nádobí, aby ušetřily čas a námahu. Nemůžete přestat mýt nádobí ručně, protože existují příbory, u kterých je tento způsob mytí kontraindikován. Záleží na materiálu, z něhož je nádobí vyrobeno. Existují konkrétní důvody, proč by se hliník nebo jiné materiály neměly mýt v myčce nádobí.

Většinu druhů nádobí lze mýt v myčce. Patří sem předměty vyrobené z tepelně odolných materiálů.

Zakázáno není ani keramické nádobí, pokud nemá na vypáleném povrchu malovaný vzor. Jinak praskne.

Jednorázové nádobí z potravinářského plastu lze vkládat do myčky nádobí. V žádném případě nepoužívejte jednorázové nádobí. Talíře Faora lze mýt v myčce nádobí, ale pouze ty se vzorem pod glazurou. Teplota praní nesmí překročit 50 °C. Spotřebič má v nastavení speciální volbu „delikátní“, která je vhodná pro pokrmy vyrobené z

Fáze procesu praní

Které pánve by se neměly vkládat do násypky?? To platí především pro hliníkové hrnce. Oxidují a vypadají špatně. Litinové předměty a nádobí s dřevěnými rukojeťmi se rovněž nesmí mýt. Všechny ostatní lze prát v pračce, zejména pokud je na štítku uveden přípustný nápis.

Abyste získali celkovou představu o tom, co můžete a nemůžete mýt v myčce nádobí. Stojí za to vědět, jak vypadá proces mytí zevnitř:

 • Do zásobníku proudí studená nebo teplá voda (podle modelu).
 • Voda se předehřeje na maximální teplotu 70 °C.
 • Dávkovací jednotka přivádí prací roztok do ohřívané nádrže na vodu.
 • Z nádrže proudí do trysek, které rovnoměrně rozprašují na nádobí.
 • Voda v zásobníku cirkuluje půl hodiny.
 • Na konci prvního pracího cyklu se roztok pracího prostředku vypustí do odtoku a oplachová voda se shromáždí v samostatné nádobě.
 • Moderní pračky jsou vybaveny šetrnými pracími cykly, které udržují nízkou teplotu vody. Tyto režimy jsou vhodné pouze pro lehce znečištěné nádobí.

Můžeme konstatovat: nádobí se sazemi nebo silně znečištěné nádobí lze jen stěží kdy umýt. Pokud jsou pánve příliš špinavé, je třeba je vyčistit drátěnkou a abrazivními chemikáliemi, aby se leskly. A zpětná vazba od hospodyněk potvrzuje, že hrnce se po dlouhém vaření kaše zašpiní nebo že zelenina není ideální na mytí.

Dřevěné a plastové nádobí

Mnoho lidí se snaží prát v pračce vše, co je vyrobeno ze dřeva. Samozřejmě, že panika a otázky „co dělat??“. Je to jednoduché: dřevo má tendenci bobtnat při delším kontaktu s vodou. Dřevo se zcela nasytí vlhkostí, zvětší se jeho velikost a výrobek změní svůj původní vzhled. Po vysušení se smrští a vazby vláken jsou v tomto okamžiku nenávratně přerušeny.

READ  Elektrický držák ručníků s topným kabelem vlastníma rukama

Co z toho plyne?? Částečná nebo úplná, ale výrazná deformace objektu, praskliny a nevzhledný vzhled. Dřevěný váleček nabobtná ve vodě za pouhou půlhodinu. A to ve studené vodě, v horké vodě je proces ještě rychlejší. Prací cyklus v pračce se může protáhnout až na 4 hodiny, navíc s chemikáliemi. Spotřebič to nezvládne.

Je zvykem, že ženy v domácnosti dávají do stroje takové dřevěné nádobí:

Plastové nádobí je méně náročné než dřevěné, ale lze je úspěšně mýt pouze za několika podmínek. Pokud se nejedná o tepelně odolný plast, bude nádobí označeno štítkem „Nelze mýt“!“V opačném případě obvykle najdete ceduli, která povoluje mytí v myčce.

Co není zakázáno, je povoleno

Seznam tabu je dlouhý a zdá se, že do myčky je vhodné pouze „vybrané“ nádobí. Ve skutečnosti tomu tak ale není; seznam povolených pomůcek je dlouhý:

 • Keramické hrnce, šálky, kachní hrnce, glazované pekáče.
 • Nádoby, kontejnery, láhve, krájecí desky z tepelně odolného plastu.
 • Litinové nádobí s povrchovou úpravou. Tyto výrobky jsou téměř vždy označeny výrobcem.
 • Nádobí ze žáruvzdorného skla; nádobí z běžného skla můžete mýt, ale pouze pokud je pečlivě upevníte pomocí speciálních držáků a přepnete na šetrný mycí program.

Vedlejší poznámka! Mycí hračky ze silikonu, žáruvzdorného plastu a nerezové oceli lze prát v pračce.

proč, byste, neměli, litinu, myčce, nádobí

V případě pochybností nevystavujte nádobí a spotřebiče riziku a umyjte kuchyňské náčiní ihned ručně. Do pračky se sušičkou je nejlepší vkládat předměty, které jsou na seznamu schválených předmětů.

Myčka nádobí byla vynalezena, aby zjednodušila časově náročný a pracný úkon. Hospodyně musí dodržovat pouze doporučení a pravidla provozu domácích spotřebičů. Doufáme, že vám informace o zákazech a povoleních pomohou.

Co jiného je lepší prát ručně

Křišťálové a porcelánové předměty lze mýt v myčce pouze tehdy, jsou-li označeny speciální značkou, která to umožňuje. Pokud není nádobí takto označeno na štítcích na nádobí, může při mytí popraskat, zmatnět a zablátit se. Práškové a gelové brusné materiály jsou pro materiál škodlivé. Pokud plánujete mytí křišťálu automaticky, měli byste použít čisticí prostředek s jemným složením bez abrazivních částic.

Pokud chcete umývat křišťál automaticky, můžete si zakoupit přípravek s jemným složením bez abrazivních částic.

Výrobky Faure s postříbřenými nebo pozlacenými vzory se nesmí mýt ručně. Drahé předměty by se měly čistit ručně, aby se zachoval jejich vzhled.

Výrobky s postříbřenými nebo pozlacenými ozdobami nelze mýt automaticky.

Termosky a termokapsle se mohou snadno poškodit a při automatickém praní ztrácejí své izolační vlastnosti. Pokud nechcete termosku mýt ručně, hledejte při nákupu nápis povolující použití pračky.

READ  Myčka nádobí nemyje horkou vodou

Termosky a termosky se snadno poškodí a při automatickém mytí ztrácejí své izolační vlastnosti.

V myčce na nádobí nelze mýt ani ozdobné předměty, jako jsou rošty, lisy na cibuli a hrnce na mletí. Spotřebič nedokáže odstranit potraviny, což znamená, že je musíte opláchnout ručně.

Předměty složitých tvarů, jako jsou nůžky, lisy na cibuli, mlýnky apod., by se neměly vkládat do myčky nádobí.

Tlakový hrnec a misky tlakového hrnce je třeba čistit také ručně. Automatické mytí nádobí poškozuje povrch pánví a zhoršuje jejich nepřilnavé vlastnosti.

Tlakový hrnec a mísy tlakového hrnce se musí čistit také ručně.

Které pánve lze a nelze mýt v automatické myčce nádobí?

Nejdřív to nejdůležitější: Co byste neměli dávat do myčky nádobí. Jedná se o pánve z litiny, hliníku a také s teflonovým povrchem.

Povrch litinových předmětů je nerovný, téměř pórovitý. Před každým použitím je proto vhodné nádobí zahřát slunečnicovým olejem: ten ucpe póry a vytvoří hladký ochranný film. Čisticí prostředky, tvrdé kartáče apod. Smyjí ochrannou vrstvu. V důsledku toho začne povrch rezavět a potraviny se začnou lepit.

Na litinové pánve v myčce fungují mycí gely (v nejlepším případě) nebo dokonce prášky s abrazivními částicemi. Dlouhodobé působení vody materiálu neprospívá.

Totéž platí pro výrobek s teflonovým povrchem. Jedná se o polymerový povlak, který lze snadno smýt mechanickým působením. Proto se doporučuje míchat jídlo v nádobí s teflonovým povrchem dřevěnou špachtlí. Pokud spotřebič vložíte do myčky nádobí, povlak se odloupne.

Protože je teflon nepřilnavý, je jeho ruční mytí stejně snadné jako mytí litiny. I zde je však třeba dodržovat následující pravidla:

Jak zachránit situaci, pokud jste již vyndali pánev z myčky a zjistili stopy rzi:

proč, byste, neměli, litinu, myčce, nádobí
 • Zbytky rzi odstraňte teplou vodou a měkkou houbou.
 • Osušte je suchým ručníkem.
 • Potřete vnitřek olejem.
 • Posypeme kuchyňskou solí.
 • Teplo. Jakmile se objeví charakteristická vůně, vypněte oheň a nechte sůl vychladnout.
 • Odstraňte sůl a potřete pánev zevnitř i zvenku slunečnicovým olejem. To pomůže obnovit ochrannou vrstvu.

Teflon lze ošetřit teplou vodou a malým množstvím gelu na mytí nádobí.

Hliníkové pánve se ukázaly jako levná a neúčinná varianta. Rychle se zahřívají, ale neměly by se přehřívat, takže se na ně často lepí potraviny.

Proč by se hliníkové předměty neměly vkládat do myčky nádobí:

Jak myčka nádobí způsobuje rozklad hliníku? Povrch pánve je potažen ochranným oxidovým filmem. Vysokotlaká voda a louhy smývají fólii. To způsobuje, že materiál reaguje s vodou, tmavne a rozkládá se.

Někteří uživatelé tvrdí, že opakovaně prali hliníkové předměty v pračce při teplotě 35 stupňů. Upozorňujeme, že následky nemusí být napoprvé viditelné.

READ  Kartáč na vlasy s automatickým otáčením trysek

Mohu mýt nepřilnavé pánve v myčce nádobí?

Povlak lze snadno poškodit a je téměř nemožné jej opravit. Které pánve lze mýt v myčce nádobí, aby nedošlo k poškození nepřilnavého povrchu?

Při použití keramiky, smaltu, titanu nebo nerezové oceli je lze snadno mýt v myčce nádobí.

Vrstva kamene není ovlivněna žádným druhem ošetření. Prodlužuje životnost i při častém mytí v myčce nádobí. Litinu nelze takto ošetřovat, ale nelze ji poškodit keramickými nebo smaltovanými obklady.

Titanový povrch se při mytí v myčce nádobí nedeformuje.

Varování! Každá hospodyňka by měla vědět, že do spotřebiče nesmí vkládat horké nádobí. Používání silných čisticích prostředků rovněž poškozuje nepřilnavý povrch.

Čištění pánve s teflonovým povrchem

Nádobí s touto ochrannou vrstvou nelze zpracovávat v myčce nádobí. Jedná se o polymerní povlak, který se mechanickým nárazem poškodí. Podobné upozornění platí i pro to, abyste během vaření nemíchali pokrmy kovovými příbory.

Teflon je povlak, který se po umytí v myčce nádobí odloupne.

Keramickou pánev lze mýt ručně, ale s určitými pravidly. Při čištění kovovými kartáči a brusnými prášky se výrobek poškodí. Ne každý gel je vhodný pro mytí choulostivých povrchů.

Teflonový povlak se stane nepoužitelným, pokud použijete čisticí prostředek s vysokým obsahem alkálií.

Mytí keramické pánve

Hospodyňky se nemusí obávat jeho poškození. Při zahřátí nepraská.

Pokud je pánev zdobená vzorem, nepoškodí se při mytí v myčce.

Zkušené hospodyňky vědí, že na hrnce a pánve z určitých materiálů se myčka nádobí nepoužívá.

Alkálie mohou způsobit bílé skvrny, které nelze odstranit.

Nádobí by se mělo umýt ihned po vaření.

Neotírejte povrch železnými kartáči a abrazivními čisticími prášky.

proč, byste, neměli, litinu, myčce, nádobí

Jednoduchý způsob čištění litinové pánve

Na příkladu litinové pánve uvádíme jednoduchý způsob, jak vyčistit litinové nádobí po vaření, aniž byste porušili přirozenou nepřilnavou vrstvu.

Kouzelné bubliny dokáží drhnout litinové nádobí, aniž by poškodily jeho ochranný povlak

Dřevěnou nebo plastovou stěrkou seškrábejte zbytky po vaření. Do litinové pánve nalijte čistou vodu tak, aby zakryla zbytky nečistot asi o 1 cm. Vodu přiveďte k prudkému varu na vysokém plameni. Jakmile je celé dno pánve pokryto bublinkami, opatrně vodu vypusťte a pánev opláchněte vlažnou vodou z kohoutku. Pánev otřete papírovou utěrkou. Tato metoda dobře čistí pracovní desku litinového nádobí a nenarušuje přirozenou nepřilnavou vrstvu. Tato metoda je vhodná i pro litinové nádobí s nepřilnavým nebo smaltovaným povrchem.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS