Proč šicímu stroji chybí knoflíkové dírky

Šicí stroj vynechává stehy: Co dělat?

Pokud šicí stroj šije s přeskoky, ovlivňuje to nejen kvalitu švů, ale může to vést až k úplnému selhání. To znamená, že šití nebude vůbec provedeno. Příčiny poruchy šicího stroje mohou být různé a mnohé z nich lze odstranit svépomocí.

Šicí stroje vytvářejí stehy podle algoritmu:

 • Háček nejprve uchopí horní nit hrotem háčku, když se „setká“ s jehlou.
 • Háček vytvoří smyčku protlačením nitě skrz.
 • V důsledku toho se horní a spodní nit překrývají a vytvářejí steh.

Pokud hrot háčku nezachytí nit, dojde k chybějícím nebo přetrženým stehům. Nejčastější závadou, která může způsobit vynechávání stehů, je společné nastavení chapače a jehly. Při správném nastavení jehly vůči chapači je vůle mezi jehlou a chapačem 0,3 mm. Pokud se tato vzdálenost zvětší, bod nemůže zachytit vlákno.

Než začnete šicí stroj opravovat a upravovat mezeru, je třeba zkontrolovat další parametry:

 • stupeň napnutí nitě;
 • zda je číslo nitě, značka jehly správné;
 • pokud je tloušťka tkaniny stejná jako specifikace stroje;
 • význam provozního režimu;
 • správný výběr příslušenství a materiálů.

Existují dva způsoby, jak ověřit, zda je příčinou mezera.

První. s lupou.

Druhý. rozebrat stroj (pokud není v záruce). Šicí stroj můžete zkusit nastavit sami, ale hrozí nebezpečí poškození jiných sestav a jednotek. Proto je nejbezpečnějším způsobem opravy zavolat odborníka.

Jak se tvoří steh

Provoz šicího stroje je možný díky vysoké přesnosti a synchronizovanému pohybu jednotlivých částí. To je zde mnohem důležitější než například u pračky. Při šití stehů se používají dvě nitě:

 • Nit se odvíjí z cívky a prochází očkem jehly.
 • Ten, který se odvíjí od cívky, umístěný pod pracovní plochou stroje.

Konstrukce šicího stroje Chapač je část, která se otáčí a zachycuje nit vycházející z očka jehly. Pro vytvoření stehu tento háček stáhne knoflíkovou dírku dolů, pak nit vytáhne nahoru a zachytí nit vycházející z cívky. Poté stroj spustí nový steh.

Při těchto operacích je velmi důležitá přesnost pohybu a vzájemná poloha jehly a háčku. Důležité je také dbát na správné napětí horní a spodní nitě: ne příliš utažené a ne příliš volné. Při pletení klikatého stehu nebo jiných stehů postupujte podobně.

Budete se zajímat o výrobu vzorů a šití vlastních rukavic

Způsob šití

Vyhledání zdroje problému

Abyste zjistili příčinu, je třeba zkontrolovat několik věcí. Je lepší začít s jednoduchými stehy, může to být případ.

 • Nesprávné napnutí nitě. Na začátku šití nebyl správně nastaven nebo se změnil v důsledku znečištění prvku. Postup řešení problému je podrobně popsán v uživatelské příručce. Několik tipů se můžete dozvědět také z našeho článku.
 • Je nainstalována nesprávná jehla. Někdy může být omylem nainstalována jehla, která není kompatibilní se strojem. Nezapojí se do háčku ve správný okamžik, ale prorazí látku pouze v určitém rozteči. Příručka obvykle obsahuje informace o jehle. Zkontrolujte označení na jehle, která je aktuálně nainstalována ve stroji.
 • Vadná jehla. Jehla se může otupit nebo změnit svou geometrii v důsledku opotřebení nebo nesprávného používání. V tomto případě může pomoci pouze výměna jehel za nové. Pro vysokou kvalitu šití doporučujeme pravidelnou výměnu jehel. Pokud se při průniku hrotu látkou ozve jiný zvuk, je třeba jehlu vyměnit.
 • Jehla není vhodná pro daný typ tkaniny. V závislosti na typu látky, její tloušťce a roztažnosti je třeba použít jehlu vhodnou pro daný materiál (použijte tabulku třídění v návodu k použití). Husté látky, kůže a jemné tkaniny by se neměly šít univerzální jehlou.
READ  Jak nainstalovat termostat na plynový kotel

Různé jehly jsou určeny pro různé látky

Pokud žádný z těchto faktorů není příčinou problému se šitím, zkontrolujte vůli mezi očkem jehly a očkem chapače. Nejlepší je použít lupu. Postupujte podle algoritmu:

 • Nastavte program na „rovný steh“.
 • Vyjměte přítlačnou patku a jehelní desku.
 • Spusťte jehlovou tyč do nejnižší polohy. Zvedněte jehlu o 1,8 až 2 mm. Správné umístění prvků by mělo být následující: nos háčku musí být nad uchem o 1,1-2 mm a mezera by měla být 0,15-0,25 mm, limit je 0,3 mm. Pokud je mezera větší, háček horní steh nezaháčkuje.

Velkou mezeru lze opravit pouze mechanicky. Je lepší zavolat řemeslníka, protože zde není důležitá jen síla, ale také přesnost. Neautorizované opravy v domácnosti mohou vést ke ztrátě platnosti záruky.

Tip! Než začnete, zkontrolujte všechny výše uvedené situace: zkontrolujte kvalitu nitě a vhodnost jehly a vhodnost jehly pro danou látku. Je také vhodné kontrolovat, zda není stroj znečištěný, a provádět pravidelnou údržbu.

Hlavní příčina vynechaných stehů

Pokud šicí stroj Janome nebo jiný šicí stroj vynechává stehy, můžete na látce vidět rovný úsek nitě místo velkého počtu stehů. K tomu dochází hlavně proto, že háček háčku nemůže zachytit nit vycházející z očka jehly, když se pohybuje směrem dolů. Chybějící stehy u stehu šicího stroje mohou vzniknout, pokud švadlena nevěnuje vadě pozornost včas. Tato porucha může mít různé příčiny. Aby šicí stroj fungoval správně, musíte pochopit, proč šicí stroj při šití vynechává stehy.

Cívka

Zářezy na desce jehly způsobují smyčkování nitě

Deska jehly může ovlivnit vzhled šití. Pokud jsou na desce jehly zářezy, může se na nich nit zachytit a vytvořit smyčky pod látkou.

Pro odstranění problému je nutné desku vyčistit nebo vyměnit. Pokud si při šití pomáháte rukama a taháte za látku, zničí se. Aby stroj pracoval správně, musí být přítlačná patka nastavena tak, aby příliš nezapínala látku.

Nitě, zachycené na roztřepených okrajích, začnou měnit své napětí a zamotávat se

Přenosné šicí stroje

Nejmenší ruční kapesní šicí stroje používají k sešití dílů jednu nit na principu sešívačky. Tato zařízení se často nazývají šicí stroje.

READ  Jak vyměnit jehlu v šicím stroji

Funkce a ovládání

Kompaktní, padne do ruky a nevyžaduje místo na rovném povrchu.

Steh se ovládá jinak než běžný stroj. Jehla s nití propíchne látku, pak vymění háčky háčku nit z jehly a vytvoří novou smyčku, kterou jehla vstoupí do dalšího stehu, vytvoří novou smyčku a utáhne předchozí.

proč, stroji, chybí, knoflíkové, dírky

Funkčnost

Steh lze použít pouze pro jednoduchý jednonitkový steh. A moderní modely nemají možnost přidat příslušenství pro zvýšení počtu stehů.

Návod k použití

Navlékněte cívkovou nit přes systém napínání nitě. Udělejte správnou knoflíkovou dírku pomocí jehly.

U novějších strojů je nit již navlečena a stroj je připraven k použití.

Naučit se šít na těchto strojích je velkým přínosem

Výhody a nevýhody

Hlavní výhody šicího stroje se stehem:

 • k provozu není potřeba žádný instalační prostor;
 • Může pracovat i na těžko přístupných místech;
 • Tyto stroje mohou používat i děti a začínající švadleny.

Tyto stroje však mají i své nevýhody:

Možné závady a jejich odstranění

Přenosné ruční šicí stroje jsou náchylné k různým poruchám a nejsou odolné. Nezřídka se stává, že rozbitý šicí stroj je neopravitelný. Nespolehlivé šicí pouzdro. hlavní problém těchto strojů.

 • nastavení jehly;
 • Nastavte napětí nitě;
 • Rovnání ohnutých dílů;
 • čištění kontaktů prostoru baterie od oxidace, zbytků vyteklého elektrolytu z baterií.

Příčiny vynechávání stehů u domácích šicích strojů

Vizuální odhalení poruchy je poměrně snadné. Prošívání je nerovnoměrné, přerušované, neúhledné nebo v některých částech tkaniny chybí.

 • mezera mezi chapačem a jehlou je špatně nastavena;
 • Nesprávné nastavení pro určitou tkaninu;
 • Jehlová deska je poškozená nebo nadměrně opotřebovaná;
 • Odklon jehly.

V některých případech můžete problém vyřešit sami, v jiných bude lepší zavolat servisního technika. Více informací o jednotlivých příčinách.

Problémy s mezerami

Při šití jehla a nit prorazí látku, klesnou dolů a vrátí se do původní polohy. V dolní části tahu háček zachytí část nitě a přehodí ji přes sebe, čímž vytvoří smyčku. Díky tomu se horní a dolní nit překrývají a vytvářejí na látce rovnoměrné stehy.

Pokud je šití nedbalé nebo přeskakuje, ostrá část háčku nezachytí nit až do konce (nebo prostě běží nasucho, aniž by ji zachytila). Důvodem je nesprávná vzdálenost mezi háčkem a jehlou. Pro většinu typů tkanin je optimální vzdálenost 0,3 mm. Pokud je tato vzdálenost větší, nedojde k zachycení příze a vytvoření smyčky. Pokud je mezera minimální nebo chybí, může dojít k poškození jehly nebo háčku.

Samočinné nastavení prostoru mezi pohyblivými částmi se nedoporučuje vzhledem k malým rozměrům. Nejlepší je obrátit se na řemeslníka, který provede nastavení rychle a přesně.

Špatné šicí příslušenství

Každá tkanina má specifickou hmotnost, tloušťku a typ vazby. Tyto faktory je třeba vzít v úvahu před šitím.

Rozměry jehel musí být přizpůsobeny různým typům látek:

Knoflíková dírka a knoflík. na šicím stroji | Caramilla Easy

 • 5-90. úplety a jiné elastické tkaniny.
 • 0-70. hedvábí a ekvivalent.
 • 00. džínovina a vlna.
 • 00-200. kůže, plsť, plachta a jiné materiály s vysokou hustotou.

Kvalita šití závisí na typu šicí nitě, která je rovněž přizpůsobena materiálu.

Například jemná nylonová nit je nejlepší pro přesné stehy a registrované stehy u lehkých tkanin, ale těžší a silnější nit je nejlepší pro těžší tkaniny.

READ  Proč nepřepravovat chladničku položenou na boku?

Opotřebení jehlové desky

Pokud je stroj používán nepřetržitě, dojde časem k deformaci oblasti otvoru, do kterého se jehla zanořuje. V důsledku toho může jehla při propichování látky zachytit část látky směrem dolů, což brání vytvoření knoflíkové dírky.

Samotné zjištění závady je velmi snadné. deska bude vykazovat známky opotřebení nebo deformace a na vnitřní straně otvoru mohou být vrypy a nerovnosti. Jedinou nápravou je instalace nové desky s otvory. Tím se nejen vyřeší problém vynechaných stehů, ale také se zabrání selhání dalších konstrukčních prvků.

Ve většině případů lze destičku vyměnit svépomocí (je upevněna dvěma nebo třemi šrouby). Pokud máte pochybnosti o svých schopnostech, zavolejte odborníka.

Pokřivená jehla

Chybějící stehy mohou být způsobeny otupením nebo deformací jehly. Při intenzivním nebo dlouhodobém používání již není hrot dostatečně ostrý, aby účinně a čistě pronikl látkou. Charakteristickým znakem tupé jehly je slyšitelná rána, když je stroj v provozu. Nezřídka dochází k deformaci ostrého hrotu, což má za následek nerovnoměrnou cívku. Tyto vady jsou při běžné kontrole jasně viditelné.

Jehlu nelze doma nabrousit ani přemístit, proto je nejlepší vyměnit jehlu za novou.

Bez ohledu na příčinu poruchy mistři v šicím centru Iceberg zjistí zdroj problému a opraví váš šicí stroj doma do dvou až tří hodin. Dlouholeté zkušenosti a důkladná znalost konstrukce různých modelů umožňují našim technikům úspěšně opravovat stroje Husqvarna, Veritas, Pfaff, Juki, Brother a další.

Užitečné tipy

Šijte zodpovědně. To má vliv nejen na úspěšnost celé práce, ale také na životnost stroje.

Například se doporučuje čistit stroj alespoň jednou za měsíc (pokud jej používáte pravidelně). To se nejlépe provádí měkkým kartáčem nebo hadříkem.

namažte šicí stroj speciálním olejem (lze zakoupit v obchodě se šicími stroji). Je důležité to nepřehánět: příliš mnoho oleje může způsobit, že se látka nebo vaše ruce při šití zašpiní.

Před použitím nezanedbávejte kontrolu stroje. Nestačí ji jen zapojit. Je důležité zkontrolovat, zda je správně napnutá nit, zda je jehla správně umístěna. Vždy pečlivě vybírejte nit a jehlu (podívejte se na štítek, kde je obvykle uvedeno označení). Pokud je látka silná a jehla a nit tenká, může dojít nejen ke zničení výrobku, ale také k poškození stroje.

Nebuďte líní a před hlavním stehem udělejte zkušební steh. Lépe. na stejném materiálu, se kterým plánujete pracovat. Tento postup netrvá déle než dvě až tři minuty a pomáhá včas odhalit problémy.

Nepokoušejte se stroj oživit, pokud je zřejmé, že je poškozený. To může situaci jen zhoršit. Při větších problémech je levnější nechat se opravit profesionálem.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS