Proč plynová trouba nezapéká pečivo na povrchu

Co dělat, když se vznítí dno plynové trouby??

Zde jsou uvedeny hlavní důvody, proč se spodní část plynové trouby připaluje:

 • Plynová trouba má jednu zvláštnost: je důležité, aby horký vzduch správně cirkuloval, aby byl vrch koláče hnědý a spodek se nepřipálil. Prázdné formy a pánve uvnitř trouby proto mohou způsobit spálení sušenek.
 • Nevhodný plech pro plynovou troubu může také zkazit pečivo. Pokud je například pečicí plech příliš velký, dojde k odstranění mezer potřebných pro cirkulaci vzduchu, což znamená, že se opět naruší přívod tepla a jídlo se spálí.
 • Častou příčinou popálení jsou také vysoké teploty. Pokud hostitelka peče dort při nejvyšší teplotě v naději, že budoucí mistrovské dílo prostě zrudne, můžete očekávat katastrofu. Pokud to uděláte, výrobek nejenže nezhnědne, ale spálí se na dně dříve, než je zcela upečený.
 • Pokud se dvířka během pečení často otevírají, koláč se také nepovede. To znemožňuje udržet normální a vhodnou teplotu vaření. To je lepší nedělat. Kromě toho, že se těsto připálí, může jednoduše spadnout a vrch koláče nemusí zhnědnout.

Co dělat, aby se dno pekáče nezapálilo?

Existuje několik běžných řešení tohoto problému, které můžete vyřešit sami, aniž byste museli volat servisního technika a provádět opravu plynového sporáku. Ano, můžete:

Zakoupení a instalace speciálního kamene, který usnadňuje rovnoměrné pečení. Pórovitá struktura a zvýšená tepelná kapacita takového kamene umožňuje rovnoměrné zahřívání a tepelný nárazník v plynové troubě. Materiálem používaným na výrobu cihel je obvykle šamot. Dříve se používal do kamen.

Do trouby můžete na nejnižší úroveň vložit plech s hrubou kamennou solí. Kilo a půl obvykle stačí. Tím se zabrání zbytečnému zahřívání, protože sůl jej velmi dobře absorbuje. Sůl může vydržet několik let, aniž by se zkazila, a pečivo bude mít stejnoměrně křupavou a zlatavou kůrku. Ekvivalentem soli může být obyčejný písek.

Jak bylo uvedeno výše, můžete pod pečivo položit misku nebo tác s vodou. Upozorňujeme však, že při vaření se voda odpaří. Proto je někdy nutné přidat vodu, aby se účinek udržel. Proto se nejlépe používá u rychle upečených pekařských výrobků.

Následující doporučení vám pomohou vyřešit problém s připáleným nádobím v plynové troubě.

Příčiny

Každá plynová trouba má na dně topné těleso. Hlavní přenos tepla se tedy odehrává v této rovině. Nejjednodušší modely nemají žádnou dodatečnou akumulaci tepla a mají špatné větrání. Uvnitř proto nedochází k dostatečné konvekci. Horký vzduch není rovnoměrně rozložen. Zatímco elektrické trouby mají nahoře oddělená topná tělesa, plynové trouby je prostě mít nemohou: oheň by při tomto uspořádání prvků nehořel.

Problém se vyskytuje jak u malých, tak u větších pecí.

Druhou možnou příčinou je nesprávná teplota ohřevu. Při čtení receptu nemusí hostitelka věnovat pozornost navrhovanému spotřebiči. Při uvádění teploty a doby pečení měl autor možná na mysli elektrickou nebo dokonce mikrovlnnou troubu. Při pečení v plynové troubě je pak větší pravděpodobnost, že se přichytí.

Příčinou neúspěchu při pečení je často samotný recept. Pokud je těsto příliš bohaté na cukr a tuk, bude základ příliš těžký a vrch příliš mastný. V tomto případě zůstane rozmočené těsto nejen nahoře, ale i uprostřed. Před nalitím do formy je také důležité směs dobře promíchat. Nesmí být žádné hrudky ani oddělená tekutina. Takové těsto se ve vyhřáté troubě příliš rychle oddělí a koláč se změní v beztvarou hmotu s připáleným dnem.

Výběr správných forem pro pečení v plynové troubě je velmi důležitý. Je třeba si uvědomit, že teplo v peci přichází pouze zespodu a pak se šíří ven. Proto by se pro velká těsta neměly vybírat formy s malým průměrem, zejména pokud se nejedná o pěnový dort nebo vysoký nadýchaný piškotový dort. Horní část a dokonce i střed jsou příliš daleko od zdroje tepla. Koláč bude muset zůstat v troubě mnohem déle, aby se celá hmota upekla, během této doby se dno silně připálí. Zkušené hospodyňky také nedoporučují používat tradiční dělená dna ve prospěch komplikovaných pečicích nádob s nepravidelným dnem.

READ  Kotel Navien nezapíná ohřev vody

Další důvody neúspěšného pečení

Pokud je sporák v pořádku, ale trouba hoří, jedná se o problém s pečením.

Případně je těsto na sušenky špatně připravené. Sušenkové těsto se častěji připaluje. Bílky se ušlehají zvlášť a pak se přidají k ostatním přísadám, aby bylo těsto nadýchané. Nesmí se ukládat do chladničky. Před pečením nastavte troubu na maximální teplotu, vložte do ní těsto a po 10 min. Snižte teplotu na 170 °C.

Křehké těsto nehněťte dlouho. Aby byla křehká, přidávají se pouze žloutky, máslo se rozpustí (nerozpustí) a všechny ingredience se před smícháním zchladí.

Plynová trouba nepropeče horní část listového těsta a místo křupavých plátů získáte nepropečenou, spálenou, rozmočenou kůrku? Do těsta vložte mleté, ale nerozpuštěné máslo, aby se nelepilo. Vrstvy pečte při teplotě 250 260 °C.

Muffinové koláče zůstávají uvnitř rozmočené kvůli nadbytku másla a cukru v těstě a špatně rozšlehaným vejcím. Pokud recept vyžaduje jedlou sodu, upečte koláč ihned po uhnětení. Když je koláč nahoře a dole opečený, ale ještě není hotový, přikryjte ho fólií a snižte teplotu v troubě o 20-30 °C. Zda je těsto hotové, zkontrolujete tak, že do něj zapíchnete zápalku/párátko/dřevěnou tyčinku: pokud se na zápalku nalepí těsto, těsto není hotové.

Tip:. Aby se koláče lépe a rychleji pekly, použijte formu s otvorem uprostřed.

Pokud teplota není správná, těsto se dole připálí a nahoře zůstane rozmočené.

Zde jsou návrhy některých produktů:

 • Bochníky a pečivo (rohlíky, koláče, pizza). Při 220 °C;
 • Lasagne, mleté koláče, koláče z mletého masa. Při 200 °C;
 • Maso/ryby. Při 160-180 °C;
 • Pusinky. Při 140 °C.

Jak muffiny nepřipálit??

Aby se těsto nepřipálilo, měli byste do trouby vložit misku s vodou. Nezáleží na tom, jaký druh těsta se připravuje. Může to být jakýkoli druh těsta: nekvašené, kynuté, piškotové, křehké, pudinkové, listové, bochníkové atd.

Před pečením nemusíte troubu dostatečně předehřát. Zkuste ji nejprve dobře předehřát a po upečení postupně snižujte příkon plynu. Pokud není trouba předehřátá, koláče se pečou déle a vysychají. Během pečení troubu neotvírejte, při každém otevření klesne teplota o 10-20 stupňů.

Jak dokončit dort, když není upečený

V závislosti na příčině existuje několik způsobů, jak se vypořádat s nedopečeným koláčem:

 • Pokud se koláč vyndá brzy, můžete mu zkusit dát více času v předehřáté troubě.
 • Bledé a rozmočené koláče vložte do trouby na ¼ původní doby při stejné teplotě. To pomůže dortu zhnědnout, dokud není hotový.
 • Ztuhlou kůrku přikryjte fólií nebo pergamenovým papírem, aby se nepřipálila, a koláč vraťte do trouby dopéct.
 • Chcete-li kůrku trochu změkčit a koláč dopéct, použijte ohnivzdornou nádobu s vodou umístěnou o úroveň níže v troubě.
 • Pokud je těsto upečené nerovnoměrně, je třeba vysledovat, která část je méně zahřátá, a podle toho změnit polohu koláče.
 • Pokud po rozkrojení zjistíte, že koláč není propečený, můžete ho dopečet v troubě a jednotlivé kousky zabalit do alobalu.
 • Někdy se používá mikrovlnná trouba. Neúspěšný koláč vložíme do vhodné nádoby a necháme ho 5-7 minut na středním výkonu. Tato možnost je vhodná v případě problémů s náplní.

Pokud je koláč po upečení hotový, ale kůrka je tuhá, můžete ho nechat 1-2 minuty v pařáku nebo nad párou z hrnce s vodou. Poté je zabalte do čisté utěrky a nechte vychladnout.

Proč se spodní část trouby připaluje, ale horní ne, co s tím?

Plynová trouba umožňuje péct koláče se zvláštní chutí a vůní. Vysoký a rychlý žár zajišťuje dokonalé propečení, ale ne nutně rovnoměrné propečení. Je to srovnatelné s tradičními babiččinými koláči pečenými v troubě.

Abyste si jídlo skutečně vychutnali, musíte teplotu přizpůsobit konkrétnímu použití. Nejčastější příčinou je, že se podstavce často vznítí, pokud není vrchní část rovnoměrně propečená. Je to poměrně snadné, jakmile pochopíte příčiny.

Důvody

Každá plynová trouba má na dně topné těleso. Většina přenosu tepla se tedy odehrává v této rovině. Nejjednodušší modely nemají žádné přídavné akumulátory tepla a mají špatné větrání.

READ  Jak žehlit tyl pomocí žehličky na závaží

Konvekce uvnitř je proto nedostatečná. Horký vzduch je distribuován nerovnoměrně.

Zatímco elektrické varné desky mají nahoře oddělená topná tělesa, plynové desky je mít jednoduše nemohou: oheň by při tomto uspořádání prvků nehořel.

Mimochodem, určitě vyzkoušejte recept na bochník, který se po srolování neláme.

Problém se vyskytuje jak u malých, tak u velkých pecí.

Druhým možným důvodem je nesprávná teplota ohřevu. Při čtení receptu nemusí hostitelka věnovat pozornost technice, která se má použít. Možná měl autor při uvádění teploty a doby pečení na mysli elektrickou troubu nebo dokonce mikrovlnnou troubu. V plynové troubě je pak pravděpodobné, že dojde k přilepení.

Příčina neúspěchu při pečení je často v samotném receptu. Pokud je těsto příliš sladké a mastné, bude těsto dole příliš těžké a nahoře příliš máslové. V tomto případě by syrové těsto zůstalo nejen nahoře, ale i uprostřed.

Důležité je také celou směs před nalitím do formy dobře promíchat. Neměly by se objevit žádné hrudky ani oddělená tekutina. Takové těsto se ve vyhřáté troubě rychle oddělí a koláč se změní v beztvarou hmotu s připáleným dnem.

Výběr správných forem pro pečení v plynové troubě je velmi důležitý. Nezapomeňte, že dutina trouby se zahřívá pouze zespodu a teplo se pak rozvádí do širokého okolí. Proto pro velkou hmotu těsta nevybírejte formu s malým průměrem, zejména pokud se nejedná o pěnový dort nebo vysoký nadýchaný piškot.

Horní část a dokonce i střed jsou příliš daleko od zdroje tepla. K úplnému propečení je nutné koláč v troubě udržet mnohem déle, během této doby se dno silně připálí.

Zkušené hospodyňky také nedoporučují používat tradiční dělené kroužky, ale komplikované základny.

Co dělat

Jediný způsob, jak zjistit, co dělat, když se spodek upečeného koláče v plynové troubě spálí, je zjistit příčinu. Před použitím plynové trouby je obzvláště důležité pečlivě si přečíst návod k použití. I ty nejjednodušší modely jsou dodávány s návodem.

Některé trouby vyžadují použití pouze určitého typu pánví a plechů, jiné jsou určeny pro práci s dalšími pečicími kameny. To je hlavní rozdíl mezi plynovou a elektrickou troubou.

Můžete použít některé osvědčené metody.

Dbejte na pravidla používání

Rady výrobců vám pomohou získat dokonalé pečivo. Proto byste se měli předem seznámit s profilem použití konkrétního modelu. Některé trouby například nelze vybavit plechy jiných výrobců nebo univerzálními plechy.

Nemají správné otvory nebo zabírají příliš mnoho místa na okrajích. To by oslabilo proudění vzduchu a teplota by již nebyla rovnoměrná.

Pokud se vám v troubě neustále připaluje spodní část a horní je bledá, stačí najít původní plech a vždy ho použít k vyřešení problému.

Univerzální zásobníky lze také dodatečně namontovat. Můžete například udělat další otvory nebo naříznout boky, abyste zvýšili konvekci.

Pečicí trouby nejjednodušších modelů neposkytují dodatečný rozvod tepla. Z tohoto důvodu je již v návodu uvedeno, že je třeba změnit polohu pečení, zejména u velkého množství těsta.

Výrobce může také stanovit, že je nutné předehřívání po delší dobu. Zapněte troubu 30-40 minut předem, aby se celý objem zahřál a stěny měly dostatečné teplo.

Po 20-30 minutách pečení plech s formou zvedněte.

Výběr provozního režimu

Plynové trouby jsou obzvláště citlivé na teplotu. Všimněte si, že je o něco obtížnější dosáhnout stálého tepla než u podobných elektrických modelů.

Proto je lepší mírně snížit teplotu, aby se dno nepřipálilo. Čím větší objem pečení, tím nižší teplota, ale tím delší doba pečení.

Naopak u malých výrobků se vyplatí změnit parametry v opačném směru, aby se dostatečně propekl i vrchní díl.

Univerzální režim. 180 stupňů. Při této teplotě se dno plynové trouby jen zřídkakdy spálí. Aby však horní kůrka zhnědla, je třeba dort před koncem vaření alespoň 15 minut zvednout. Pokud je koláč vysoký, je maximální povolená teplota 200 stupňů. Pokud se jedná o těsto na pizzu nebo koláč, nastavte teplotu na 220-240 stupňů.

Starší plynové trouby mají často vadnou regulaci teploty. Takže uvnitř je vlastně tepleji, než je nutné. Proto je třeba hned zvolit nižší teplotu. Je také přípustné změnit režim pečení po prvních 20 minutách, aby nedošlo k připálení, ale přesto bylo dosaženo rovnoměrného výsledku pečení.

READ  Fototypy kůže pro laserovou epilaci jak určit

Správný recept

Každý typ těsta vyžaduje specifický přístup. Sušenky jsou tradičně problematičtější. Těsto by se mělo nejen rovnoměrně upéct, ale také vykynout a zůstat nadýchané.

Obvykle se hotový dort nakrájí na několik kusů a poté se potře krémem, takže není nutné dosáhnout silného zhnědnutí. Nebezpečím je rozmočený střed.

Hospodyně musí dbát na dodržování základních pravidel, tj. Dělat následující věci

 • Žloutky a bílky ušlehejte zvlášť;
 • Cukr se zcela rozpustí beze zbytku;
 • Těsto ihned po uhnětení vložte do trouby;
 • Po 15 minutách pečení snižte teplotu.

Jak správně používat troubu

Při pečení je velmi důležité dodržovat bezpečnostní opatření, a to bez ohledu na typ trouby. Koláč se může na dně připálit a zvenku se nepropeče kvůli nesprávnému používání trouby.

 • Před pečením muffinů vše vyjměte z trouby. Spálený spodek a nedopečený vršek mohou znamenat přítomnost cizích těles v troubě, která mohou blokovat rozvod tepla.
 • Před pečením předehřejte troubu na nejvyšší teplotu po dobu 10 minut a poté nastavte požadovanou teplotu.
 • Plech na pečení je nejvhodnější umístit doprostřed trouby. Je důležité ponechat uvnitř dostatek prostoru pro cirkulaci vzduchu. Pokud se pečivo stále lepí na dno, je třeba dát DEKO nahoru.
 • Mírně pootevřená dvířka mohou také způsobit spálení dna. Troubu nechte těsně zavřenou a sledujte koláč kontrolním okénkem.

Pokud je trouba dole velmi horká, je nejlepší umístit DEKO nad její střed. V takovém případě se koláč může upéct rovnoměrně.

Nebo to může být recept?

Někdy se stává, že i přes manipulaci s vařičem se základy pečiva stále drží na dně a horní část je stále syrová. Pak je třeba myslet na možný problém se samotným pečivem. Jak víte, každý typ vyžaduje jiný přístup.

Aby se vrchní část tohoto rozmarného těsta dobře upekla a spodní část se nepřichytila, je třeba, aby byla nadýchaná. Za tímto účelem ušlehejte bílky odděleně od žloutků a ihned po uhnětení vložte sušenky do trouby. Je důležité, aby byla trouba vyhřátá na 200 stupňů, ne více, aby se kůrka nesrazila (zabrání to vykynutí sušenek). Po 15 minutách lze teplotu snížit na 170 stupňů.

Problémy s těstem na chlebíčky mohou nastat, pokud se těsto hněte příliš dlouho. Je pak tvrdé jako strouhanka a snadno se připaluje. Vrchní část je téměř vždy propečená. Aby bylo těsto křehké, měli byste použít pouze žloutky z vajec, máslo dát změklé (ne rozpuštěné) a všechny ingredience před smícháním uložit do chladničky.

Nejdříve je třeba ho důkladně prohníst a nezaplnit moukou. A samozřejmě každé těsto, které používá v receptu droždí, musí chvíli „stát“. Pokud ho dáte do trouby hned, získá silnou kůrku a spálí se.

Někdy se stane, že místo křupavé kůrky vznikne rozmočené, napůl upečené listové těsto. Abyste tomu předešli, máslo v listovém těstě by nemělo být rozpuštěné, ale rozdrcené nožem. Teplota trouby by měla být vysoká. 250-260 stupňů.

Příčinou bývá příliš mnoho cukru nebo oleje v těstě, špatně rozšlehaná vejce. Je důležité mít na paměti, že pokud recept obsahuje jedlou sodu, je třeba přistoupit k pečení ihned po uhnětení těsta. Pokud jsou horní a spodní část koláče dobře propečené, ale ještě ne hotové, můžete je přikrýt fólií a snížit teplotu v troubě.

Rady od

Pro lepší a rychlejší pečení koláčů lze použít speciální formu s otvorem uprostřed.

Pečení v plynových troubách může být obtížné. Pečivo na dně se může přichytit nebo se horní část nemusí správně upéct. Situaci je však možné napravit. Je třeba diagnostikovat příčinu problému. Někdy stačí přidat cihlu nebo trochu upravit recept. Je to na vás. Stačí se jen rozhodnout.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS