Skleněná krbová dvířka vlastníma rukama

Table of Contents

Sklo pro krb vlastníma rukama

Než začnete s montáží nebo výrobou skleněných krbových dvířek, musíte se seznámit s požadavky, které musí splňovat. Je třeba zdůraznit, že výrobní proces a suroviny pro tuto část závisí na způsobu použití krbu nebo sporáku. Pokud bude předmět používán například jako topné médium, je vyžadován minimálně dvouvrstvý a nejlépe třívrstvý materiál. Kromě těchto požadavků musí skleněná dvířka topeniště pro troubu nebo krb splňovat ještě několik dalších:

 • Za prvé, vysoká odolnost vůči zvýšeným teplotám.
 • Za druhé, životnost. Nejčastěji se udává v hodinách. To znamená dobu, po kterou sklo vydrží tepelné namáhání.
 • Zatřetí je třeba dbát na celkovou pevnost dveří se sklem. Nejčastěji se tento parametr udává v milimetrech a činí až 3 mm.
 • Za čtvrté, účinek zvukové izolace. Samozřejmě, že po určitou dobu bude hluk a hučení sporáku nebo krbu příjemné, ale časem si lidé na hluk zvyknou a neustálý hluk je bude značně rušit, proto je zajištění hlukové izolace důležitým parametrem i pro dveře.
READ  Skleněná nádoba s víkem do mikrovlnné trouby

Jak se vyrábí sklo z písku

Pravděpodobně víte, že k výrobě skla potřebujete písek, a ten je skutečně nejdůležitější složkou. K výrobě průhledného skleněného výrobku se používá křemenný písek bez kovových příměsí, které dodávají materiálu barevný odstín.

K výrobě skla je zapotřebí křemičitý písek, jinak známý jako křemenný písek.

Vzhledem k tomu, že křemenný písek má teplotu tání 2300⁰C, jsou zapotřebí komponenty, které tuto teplotu sníží, aby byla výroba snazší a dostupnější. Takovou složkou se stal uhličitan sodný neboli obyčejná kalcinovaná soda, díky níž se teplota tání snížila prakticky na polovinu.

Soda (uhličitan sodný) snižuje teplotu potřebnou k výrobě skleněné tabule.

Soda způsobuje, že sklo propouští vodu, což ho činí nepraktickým pro domácí a průmyslové použití. Aby byl materiál pevnější, přidává se do slitiny oxid vápenatý nebo vápno. Kromě toho mohou být ve složení obsaženy oxidy hořčíku nebo hliníku pro maximální odolnost vůči fyzikálním a chemickým vlivům.

Pro výrobu jemného dekorativního skla, např. křišťálu, se používá oxid olovnatý jako přísada, která dodává výrobkům lesk a křehkost. Oxid lanthanitý se obvykle vyskytuje v brýlových čočkách díky své schopnosti lámat světelné paprsky.

skleněná, krbová, dvířka, vlastníma, rukama

Nejpoužívanější přísadou v dekorativním skle je oxid olovnatý, který dodává lesk.

Safírové sklo pro brýle je vyrobeno s přídavkem oxidu hlinitého, díky němuž je extrémně tvrdé a odolné proti fyzickému poškození. Pro výrobu barevného skla se do slitiny přidává oxid železitý, který vytváří červenou barvu, nikl pro hnědou a fialovou, měď a chrom pro zelenou, kobalt pro modrou a další kovy.

Sklo se vyrábí v několika fázích: nejprve se klíčové složky taví společně v peci, dokud se nezíská homogenní slitina, poté se pošle do nádoby s cínem, který se se sklem nemísí, čímž se zachová jeho homogenita. Již v této fázi sklo postupně chladne a stává se hladkým a tenkým.

Aby se dosáhlo homogenní hmoty, musí se odstranit bublinky. aby se tohoto efektu dosáhlo, skláři neustále míchají, dokud roztavená skelná hmota nezhoustne.

Úplné ochlazení slitiny při pohybu na dopravníku, který může být dlouhý až 100 m, je nutné, aby se zabránilo nadměrnému tlaku uvnitř slitiny, který by mohl vést k budoucím vadám. Po ukončení montážní linky se sklo dále zpracovává a vznikají z něj různé výrobky.

Jediným rozdílem je materiál použitý k výrobě zasklení. Postup je však v podstatě stejný.

Materiály

Správný nástroj pro danou práci

Nástroje na řezání materiálů: elektrická kotoučová pila, kámen na řezání betonu a jednoduchá úhlová bruska. Pro tuto práci se však prodávají i speciální stroje.

Pokyny krok za krokem s fotografiemi k pokládce kamen

Každý kamnář má své vlastní metody zdění a svá tajemství, která získal dlouholetou praxí. Zde jsou informace o poměrně jednoduchém způsobu stavby krbových kamen pro vytápění dvoupatrového domu; postup není příliš složitý ani pro začínající kamnáře.

Položení základů

Základní řada zdiva bude sloužit jako základ. Vyrábí se z jakéhokoli druhu cihel. někteří zedníci tuto úroveň dokonce vyplňují drceným kamenem.

Pro pokládku základní řady se používá cementová malta.

Základ se zcela vyplní maltou a vrstva se vyrovná.

Položení tělesa saunového ohřívače

První řada kamen je vyznačena. Stěna místnosti je vodorovnou osou, od které se měření provádí.

V místě plánovaného krbu je umístěn rošt. Od této řady se již cihly pokládají na maltu na kamna.

Důležitou fází práce je pečlivé vyrovnání každého nového řádku.

Pokládání druhé řady. Stěna kamen, která je nejblíže stěně místnosti, bude pro zvýšení požární bezpečnosti zpevněna další cihlou.

Místo, kde má být umístěn komín, je ve 2. řádku ponecháno prázdné. Zbytek pece je vyplněn celý. Jsou instalována dvířka, kterými uživatel čistí popel.

Umístěte dveře na maltu a vyrovnejte je. Pro bezpečnější uchycení se upevňuje drátem mezi cihly.

Další 3 řady jsou sestaveny. Poté se na rošt umístí cihlový doraz. po stranách jsou 2 řady 1/4 cihel.

Rošt je umístěn na žáruvzdorných cihlách namísto cihel. Aby bylo zajištěno, že je ve stejné úrovni jako cihly, vyříznou se do šamotových cihel otvory.

READ  Indukční pec pro tavení kovu rukama

Velikost cihel lze snadno upravit. Přebytečný materiál je třeba pečlivě odměřit a odříznout.

Nainstalujte velká dvířka vedle instalovaného roštu.

Dveře se sklem pro krb s

Otevřené ohniště může být také důsledkem kouře v místnosti, nesprávného spalování kyslíku.

Pro zvýšení úrovně bezpečnosti v místnosti s krbem se doporučuje instalovat dveře se sklem!

Dveře: design

Pro vytvoření panoramatického efektu se používají prosklená krbová dvířka. Sklo je po obvodu uzavřeno kovovým rámem s tepelně izolační vrstvou. V podstatě se jedná o průhlednou keramiku, a proto odolává teplu až do 800 ˚C. Konfigurace dvířek závisí na stylu ohniště, přičemž dvířka zabírají většinu nebo celou přední plochu ohniště.

Sklenice se dodává v různých velikostech: střední, malá a velká. Geometrické tvary jsou vytvořeny takovým způsobem:

Existuje také mnoho způsobů, jak zavřít dveře se sklem. Mezi nejvhodnější patří:

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY při topenÍ v krbových kamnech

 • Dvoukřídlé dveře (dvě křídla spojená uprostřed, zavěšená po stranách);
 • výklopná (jedno křídlo je na bočních závěsech);
 • Uzavřeno svisle nahoru.

Dvířka kamen a krbů mohou být vyrobena z jedné nebo více pevně spojených částí. Každý z nich je instalován v křídle, předem zarámovaný s těsněním. Panoramatická okna jsou nejvhodnějším způsobem pozorování plamenů. Nejsou rozděleny na části a jsou téměř stejně velké jako rozměry křídla. Taková konstrukce je vhodná pro velký krb ve venkovském domě, který je vybaven komínovým systémem.

skleněná, krbová, dvířka, vlastníma, rukama

Péče a instalace

Skleněná krbová dvířka a jejich údržba se řídí následujícími pokyny:

 • Čištění provádějte až po úplném vychladnutí topného tělesa po vypálení;
 • Musíte si koupit speciální čisticí prostředky, které se stanou spolehlivou ochranou a vytvoří na povrchu okenní tabule speciální povlak, film.

Výbornou volbou, která maximálně usnadňuje čištění a údržbu, je zakoupení samočisticího ohnivzdorného skla. Je potažen oxidem kovu, který v průběhu zahřívání přispívá k tomu, že usazené saze zcela shoří.

Chcete-li si vybrat krbová dvířka, je třeba provést nákup před zahájením zednických prací. Díky tomu si můžete vybrat nejvhodnější velikost topeniště.

Nákup a instalace krbu spolu se všemi potřebnými doplňky a komponenty umožňuje vytvořit jedinečný a harmonický design obývacího pokoje, jídelny nebo ložnice v domě, bytě nebo venkovském sídle.

Certifikované skleněné dveře splňují všechny bezpečnostní předpisy, takže máte záruku nejvyšší kvality.

Ovládání dveří

Pokud je váš krb vytápěn dřevem, začnou se na stěnách časem usazovat saze. Situaci zhoršuje skutečnost, že kulatina z měkkého dřeva intenzivně uvolňuje pryskyřici. Ukládají se na stěnách ve formě sazí. V důsledku toho se dvířka krbu zakalí a znečistí. Pro boj s tímto jevem byl vyvinut samočisticí systém.

Jedná se o vzduchovou clonu, která vzniká v důsledku proudění vzduchu mezerou. Když je chladno, vstupuje do horní části dveří a klesá dolů. Skleněné dveře proto nelze čistit.

Kovaná krbová dvířka

Je třeba poznamenat, že v současné době existují stejné požadavky na materiály dvířek bez ohledu na tvar krbové obestavby. Pokud má rohový tvar a křídlo je tvarované, může kov tvořit většinu křídla. K tomuto účelu se používá litina nebo ohnivzdorná ocel a sklo v této verzi má tvar vitráže. což umožňuje kombinovat různě tvarovaná a tónovaná skla.

Litinová dvířka krbu musí být vždy zavřená, aby se zabránilo dalšímu požáru podlahy. Pokud se používá biokrb (typicky v bytě), pak je vyroben ze stejných materiálů: kovu a sklokeramiky. Kování různých druhů křídel obvykle zahrnuje kliky, které mohou být odnímatelné, závěsy, uzamykací mechanismy a uzávěry.

Kovové dveřní křídlo

Dnes se běžně setkáváme s krby s křídly z termálního skla. První dvířka pro ručně vyráběný krb byla vyrobena z kovu. Nelze je vyrobit z jednoho kusu. Důležitým prvkem je také tvar dveří. V tomto případě jde o to, že krb byl schopen vytápět místnost výhradně prostřednictvím tepelného záření, což vyžadovalo otevřené ohniště.

Kovové dveře mají také tu výhodu, že jsou vizuálně atraktivní. Existuje několik nevýhod. Neposkytují prakticky žádnou ochranu proti kouři. Kromě toho zakrývají pohled na oheň, čímž mu ubírají zvláštní kouzlo. Protipožární dvířka pro kovový krb se od ostatních liší také tím, že zabraňují sálání tepla. A to majitelé domů příliš nevítají. Přestože dveře nejsou velkou překážkou, protože kov se může zahřívat a vyzařovat do místnosti teplo.

Charakteristika

Všechny sporáky jsou na rozdíl od většiny krbů konstruovány tak, že ohniště musí být uzavřené. Dvířka topeniště mají několik funkcí:

 • chrání místnost před otevřeným ohněm;
 • zajišťuje přenos tepla z hořícího paliva do místností;
 • zabraňuje pronikání jisker do místnosti
 • zvyšuje účinnost spalovacího procesu;
 • Zdobí celou konstrukci.

Všechny prvky sporáku musí být ohnivzdorné a mechanicky nezávadné a musí vylučovat možnost vzniku požáru.

Běžná dvířka topeniště propouštějí vzduch, protože nejsou utěsněna běžnou rukojetí. Uzavřené typy mají uzavírací mechanismus, který snižuje množství vzduchu proudícího do vnitřního prostoru.

Výhody a nevýhody skleněných dveří

Dekorace dvířek pece se sklem se používají k vytvoření útulnější atmosféry v místnosti a také k zajištění naprosté bezpečnosti.

Mezi výhody skleněných dveří patří

 • Zvyšuje tepelný odpor. Dveře se nebojí přímého kontaktu s ohněm a odolávají vysokým teplotám;
 • Každý večer je možné sledovat plameny hořící v plotně, díky čemuž si člověk může odpočinout a získat skutečné potěšení a klid;
 • Není nutné pokaždé nahlížet do topeniště a zjišťovat, zda dřevo dohořelo. vše vidíte přes sklo;
 • Skleněné dveře neprasknou, protože jsou vyrobeny z vysoce pevného materiálu;
 • Na rozdíl od litinových dveří jsou skleněné dveře mnohem lehčí a jejich instalace je rychlejší a jednodušší;
 • Použití litinových dvířek způsobuje, že sporák vypadá hrubě a neatraktivně, nikoli však čiré sklo, které dodává sporáku estetický vzhled, i když není v provozu;
 • Dvířka sporáku mohou být různého provedení, panoramatická nebo s malou klapkou. Panoramatická dvířka se nejčastěji používají u krbů a velkých sporáků. Podle typu otevírání mohou být výklopné, zdvižné nebo posuvné;
 • Skleněná dvířka mohou být vybavena přídavným čidlem, které bude indikovat teplotu v troubě.

Přes všechny výhody výrobku je třeba upozornit i na některé nevýhody:

 • Skleněný povrch má tendenci se rychle špinit a musí se pravidelně čistit. Abyste tomu předešli, můžete rovnou nainstalovat dveře se samočisticím povrchem;
 • Při instalaci je třeba dávat velký pozor, abyste sklo nevynechali nebo nerozbili;
 • Skleněné dveře jsou mnohem dražší než litinové modely;
 • Prosklená dvířka jsou pro kamna vhodná pouze tehdy, pokud používáte dřevo, jehož hoření chcete opravdu vidět. Pokud hodláte topit uhlím, je vhodné mít litinová dvířka.

Odborníci doporučují zakoupit hotové dveře se sklem, protože je velmi obtížné je vyrobit sami.

Kovové dveře

Dnes se běžně setkáváme s krby s dvířky z termálního skla. První klika u krbu byla vyrobena z kovu. Rozdíl mezi těmito návrhy je v tom, že nemohly být vyrobeny z jednoho kusu. Dalším důležitým prvkem je tvar dveří. V tomto případě se jednalo o skutečnost, že krb byl schopen vytápět místnost pouze tepelným zářením, což vyžadovalo otevřené ohniště.

Mezi výhody kovových dveří patří jejich vizuální přitažlivost. Existuje několik nevýhod. Tyto dveře nejsou prakticky nijak chráněny proti vznikajícímu kouři. Kromě toho zakrývají pohled na oheň, čímž ho zbavují kouzla. Ohnivzdorná kovová krbová dvířka se od ostatních liší také tím, že zabraňují sálání tepla ven. A to majitelé domů příliš nevítají. Přestože dveře příliš nepřekážejí, protože kov se může zahřívat a následně odevzdávat teplo do místnosti.

Vlastnosti žáruvzdorného skla

Ohnivzdorné krbové sklo má některé vlastnosti, které je třeba vzít v úvahu při výběru modelu:

 • Především se jedná o mezní teplotu ohřevu, která by neměla být překročena.
 • Druhým faktorem je trvanlivost krbového skla.
 • Dále je třeba vzít v úvahu tloušťku žáruvzdorného skla. V některých provedeních krbů má sklo krbu tloušťku až 4 mm.
 • Nejdůležitějším faktorem pro uživatele je životnost skla, která závisí na maximální provozní teplotě krbu. Pokud teplota nepřesáhne 600 °C, sklo si zachová své vlastnosti po několik tisíc hodin. Při překročení limitu se výrazně zkracuje životnost. Nedoporučuje se používat k tomuto účelu uhlí nebo přetěžovat topeniště dřevem, což by zvýšilo tah.

Tradiční pohled na krb je otevřený krb. moderní modely jsou často uzavřené. Je estetičtější a bezpečnější na pohled ─ lze ji také nechat neustále bez dozoru.

Zvenčí je uzavřený typ krbu podobný tradičnímu modelu, ale poskytuje více tepla a můžete dokonce kontrolovat proces hoření bez obav o požární bezpečnost místnosti.

Výčet vlastností žáruvzdorného skla by nebyl úplný, kdybychom nezmínili několik nevýhod. Hlavním nepřítelem těchto skel jsou saze. Když je krb zavřený, sklo má tendenci se časem zanášet a to výrazně snižuje dekorativní efekt. Aby se tomuto problému předešlo, je sklo vybaveno systémem proti vzplanutí, který zahrnuje systém recirkulace vzduchu ve spalovací komoře, aby se zabránilo hromadění sazí.

Pro krbové sklo byl vyvinut také pyrolýzní čisticí systém, při kterém se saze z povrchu skla vypalují samočisticím procesem za působení vysoké teploty. Za tímto účelem se sklo ošetří oxidem kovu. Tato ochranná vrstva je pro lidské oko neviditelná a neovlivňuje vzhled skla. Díky tomuto plášti se infračervené tepelné záření z velké části odráží uvnitř komína, což zvyšuje teplotu vnitřního skla o 25 % ve srovnání se standardním žáruvzdorným sklem. Saze usazené na skle okamžitě vyhoří, výsledek ─ čisté sklo s krásným výhledem na oheň.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS