Skleněné nádobí je vhodné pro indukční vařiče

Jaké sklo je vhodné pro indukční vařiče

Na indukční varnou desku je třeba připravit nejen vaši peněženku, ale také kuchyň: rozloučit se se starou elektrickou nebo plynovou varnou deskou, připravit místo pro novou varnou desku a provést kontrolu nádobí. Které hrnce a pánve mají v novém prostoru místo a které ne??

Na rozdíl od elektrických a plynových varných desek se indukční varné desky nezahřívají, aby přenesly teplo na hrnec, který na nich stojí. Funguje na principu elektromagnetické indukce.

 • Při zapnutí hořáku vytváří cívka pod keramickým tělesem varné desky magnetické pole.
 • Vířivý proud z cívky proniká do dna nádobí na sporáku.
 • Dno je ohříváno proudem.
 • Teplo vznikající přímo v nádobí se částečně přenáší zpět do hořáku.

Tento princip je základem výhod indukčních varných desek:

 • Nádobí se velmi rychle zahřívá;
 • Doba vaření se zkrátí;
 • Se spotřebuje méně energie;
 • Bezpečnost se zvyšuje, protože většina povrchu zůstává chladná;
 • Riziko požáru se snižuje;
 • Nejenže se mnohem snadněji čistí, ale na varné desce zůstávají i skvrny od jídla. A nikdy se nepřipálí.

Aby indukční varná deska ohřívala předmět, musí její základna absorbovat energii magnetického pole. Ne všechny látky a materiály jsou toho schopny. Proto mají hrnce a pánve na indukčních varných deskách zvláštní požadavky. Jaké nádobí lze použít?

Indukční varné desky: co to je?

Indukční sporák vypadá stejně jako běžný elektrický sporák se sklokeramickou deskou. Rozdíl spočívá v tom, že pod hořáky nejsou topná tělesa, ale elektromagnetické cívky, které vytvářejí magnetické pole, jehož výsledkem jsou vířivé indukční proudy. Působí na elektrony na dně nádobí a ohřívají nádobí i potraviny uvnitř. Jinými slovy, horké je nádobí, nikoli vařič.

Výhodou této varné desky je, že se velmi rychle zahřívá. Nemusíte čekat, až se pánev zahřeje. To se stane během několika sekund. Voda v hrnci na indukčním vařiči vře třikrát rychleji než na plynovém vařiči. Rychlé vaření vyžaduje až o polovinu méně energie než na elektrickém sporáku. Vaření na indukční varné desce je ještě bezpečnější, protože jakmile nádobí sundáte z plotny, přestane se zahřívat. Nemůže dojít k požáru ani k náhodnému popálení dítěte.

READ  Mohu struhadlo mýt v myčce nádobí?

Tento sporák se také lépe udržuje. Mléko odkapává. Stačí povrch otřít, aby zůstal čistý. Nejdůležitější je odstranit nečistoty, jakmile je objevíte, a předtím vypnout hořáky. Přestože byste se měli vyvarovat používání abrazivních prostředků, mohlo by dojít k poškrábání. Další výhoda: jelikož se samotný vařič nezahřívá, není třeba přetápět místnost, ani když vaříte několik jídel najednou.

Jaké nádobí je vhodné pro indukční vaření?

Některé nádobí v každé domácnosti je vhodné pro indukci bez problémů. Ideální jsou například smaltované pánve. Obecně lze říci, že existuje několik zásad, které vám pomohou vybrat správné nádobí.

 • Základna musí být magnetická. Můžete to zkontrolovat pomocí jednoduchého magnetu. Čím více se drží na dně, tím lépe.
 • Silný základ je výhodou. Magnetická vrstva je tam tedy lepší. Dno 2-3 mm je v pořádku.
 • Celá základna musí ležet na varné desce naprosto rovně, bez mezer. Pro indukční nádobí potřebujete dokonale rovné dno.
 • Některé modely indukčních varných desek se dokáží přizpůsobit velikosti používaného nádobí. Pokud není k dispozici systém FlexInduction, musí být minimální průměr zvolené pánve větší než 12. 14 cm.

Tip! Chcete-li zjistit, zda je pánev, která se vám líbí, vhodná pro sporák, můžete hledat speciální symbol na dně dna nebo na obalu. Je buď označen jako indukční, nebo má spirálový vzor. Druhou možností je otestovat základnu pomocí magnetu.

Je dobré vědět, že magnet nemusí držet a nádobí je vhodné (např. Je označeno). Magnetická síla samotné pánve může být větší než magnetická síla přitažlivosti, takže se pánev může jevit jako nevhodná, i když tomu tak není. Teoreticky může tato pánev fungovat na indukci, ale účinnost bude nízká.

Specifické typy nádobí

Jaké nádobí použít na indukční varnou desku, záleží na tom, co budete vařit.

 • Kuchyňské nádobí. Pro vaření polévky nebo kaše na indukční varné desce je nejlepší použít nerezový nebo smaltovaný hrnec. Aby se nic nepřipálilo, hledejte modely s hliníkovou vrstvou na dně.
 • Pánev na smažení. Litinová pánev má nejdelší životnost. Pokud ji od začátku správně zahřejete a budete se o ni řádně starat. Na povlak se nikdy nic nepřipeče.
 • Turbot. Nejoblíbenější nerezové šašky pro indukční vařiče jsou. I když v prodeji najdete měděné se speciálním dnem nebo můžete použít adaptér pro jakoukoli běžnou palírnu.
 • Konvice. Pokud vám vyhovuje vaření vody na sporáku, najdete zde celou řadu klasických konvic: ultramoderní chromované z nerezové oceli, pěkné smaltované, dokonce i keramické a skleněné s odpovídajícím dnem.
skleněné, nádobí, vhodné, indukční, vařiče

Co je indukční technologie a jak funguje?

Běžné plynové a elektrické varné desky se při provozu zahřívají nezávisle, zatímco indukční varná deska využívá magnetickou energii vytvořenou elektrickým proudem. Magnetická energie se připojí k hrnci a účinně jej přemění na zdroj tepla, což je velmi účinný a bezpečný způsob vaření jídla. Magnetické indukce se dosáhne pouze tehdy, když je obvod uzavřen umístěním pánve na vařič.

READ  Kartáč na vlasy s automatickým otáčením trysek

To však nutně neznamená, že si musíte jít koupit nový hrnec. S rostoucí oblibou indukčních varných desek je nyní mnoho výrobců nádobí vyrábí i pro použití na indukci.

Jak funguje indukční vařič

Činnost indukční varné desky připomíná činnost transformátoru. Pod sklokeramickou deskou se nachází měděná indukční cívka, ve které protéká proud o frekvenci 20 až 10 kHz. Cívka funguje jako primární cívka a dno hrnce jako sekundární cívka. Když je hrnec umístěn na hořáku, vytvoří se mezi dnem hrnce a cívkou magnetická indukce a proud proudí do hrnce a ohřívá jej.

Sklokeramická varná deska se při provozu také zahřívá, ale indukční ohřev vychází z horkého povrchu nádobí, nikoli z indukce.

Pokyny pro používání žáruvzdorného nádobí

Aby vám skleněný žáruvzdorný hrnec dlouho vydržel a vaření bylo příjemné, je důležité dodržovat pravidla provozu. Prostudujte si návod výrobce a všímejte si užitečných rad:

 • Průměr hořáku zvolte podle průměru podstavce. To je důležité, aby se zabránilo praskání stěn, zajistilo se rovnoměrné vaření a šetřila se energie.
 • Pokud si nejste jisti, zda sklo vydrží kontakt s otevřeným hořákem, vždy použijte rozptylovač plamene.
 • V plynové troubě by měla být pánev umístěna na plechu nebo pánvi, nikoli na roštu.
 • Nádobí ze skla nevystavujte extrémním teplotám. Nepokládejte studenou pánev na horkou plotýnku nebo do vyhřáté trouby.
 • Nepokládejte prázdnou skleněnou nádobu na sporák. Vždy v ní musí být voda nebo tuk. Nevařte jídlo bez tekutiny.
 • Během vaření často míchejte a pokrm promíchejte, nebo častěji, pokud je hustý.
 • Nepoužívejte kovové příbory. Neopatrný pohyb může rozbít sklo. Ideální volbou jsou silikonové lžíce, kuchyňské náčiní a špachtle.
 • Skleněné nádobí se snažte naplnit více než do dvou třetin, aby po stranách nevznikaly mezery.
 • Vyvarujte se poškrábání. Poškozené výrobky se nesmí používat k vaření.

Použití skleněného nádobí se neomezuje pouze na přípravu teplých pokrmů. Jsou ideální pro přípravu a skladování studených polévek, salátových zálivek, koláčových náplní a těst. V těchto nádobách se často zmrazují vývary, plněné zelné závitky a masové kuličky. Můžete solit ryby, připravovat mleté maso, omáčky a mnoho dalšího.

READ  Jak se připravit na depilaci v oblasti bikin

Až budete nakupovat nový skleněný hrnec, nezapomeňte si ověřit jeho schopnosti a porovnat ho se svým sporákem a svými cíli. V opačném případě se nelze vyhnout zklamání.

Nuance spojené s výběrem správných produktů

Při výběru výrobků je nutné si uvědomit, které typy nádobí se nesmí používat. Rada pro hostitelku:

 • Dno musí být dokonale rovné, ale často lze najít specializované nádobí s konkávním dnem. Při zahřívání se narovná tak, aby zůstala v kontaktu s hrncem.
 • Za zvážení stojí speciální typy nádobí, například nádobí na kapsle a vícevrstvé nádobí. Je vyroben speciálně pro sklokeramické varné desky.
 • Tloušťka podkladu musí být nejméně 3 mm. Nejvhodnější je nastavení 5 až 8 mm.
 • U indukčních varných desek je důležitý průměr dna nádobí. Pokud je kratší než 12 cm, spotřebič se nezapne. Existují také modely s topnou zónou 8 cm. Je důležité, aby průměr nádoby a topné zóny byl stejný. To platí bez ohledu na typ varné desky.
 • Dbejte na barvu nádobí. Černé, tmavé výrobky mají vyšší tepelnou vodivost než světlá a vysoce reflexní zrcadla.
 • Těžké, nadměrně velké hrnce jsou nepraktické a nejsou pro sklokeramické vaření ideální. Při vaření v nich musíte být velmi opatrní. Je třeba poznamenat, že široká nádoba s nízkými stěnami se zahřívá rychleji.
skleněné, nádobí, vhodné, indukční, vařiče

Nízká cena může také naznačovat přítomnost škodlivých nečistot, proto si vybírejte dražší výrobky od zavedených výrobců. Pokud si nejste jisti kvalitou nabízeného nádobí, vyžádejte si certifikát.

Sklokeramická varná deska může být skvělou koupí pro každou hospodyňku, a když zjistíte, jaké nádobí používat, můžete ušetřit rodinný rozpočet od zbytečných nákladů na opravu nebo výměnu spotřebiče. Na trhu je mnoho hrnců a pánví, které se vyznačují specializací, ale jen malá část sortimentu je specializovaná. Pokud na nádobí není žádné zvláštní označení, neměly by se tyto varianty kupovat.

Dno musí být dokonale ploché Vícevrstvé nádobí a nádobí ve tvaru kapsle je ideální pro sklokeramické varné desky Tloušťka dna nejméně 3 mm Průměr nádobí pro indukční varné desky: 12 cm a větší Široké hrnce s nízkými stěnami se rychleji zahřívají

| Denial of responsibility | Contacts |RSS