Skvrny na elektrické varné desce vypadají bíle

Jak vyčistit stopu z pánve na sklokeramické desce

Jak vyčistit sklokeramickou varnou desku je téma, které zajímá den ode dne více hospodyněk. Sporáky se skleněným nebo keramickým povrchem vypadají hezky a luxusně, a proto jsou v moderním životě tak oblíbené. Kromě jednoduchého a lakonického vzhledu jsou dobré také proto, že se mnohem lépe udržují než smaltované desky.

Čištění sklokeramické varné desky není příliš obtížné ani časově náročné, ale je důležité znát pokyny pro péči o tento typ varné desky. Úklid po rozlitém nebo připáleném jídle a tekutinách na sklokeramické desce vyžaduje zvláštní péči.

Následující tipy a triky vám pomohou účinně a rychle odstranit nečistoty ze sklokeramické varné desky a poskytnou vám ty nejlepší rady, jak udržet varnou desku v perfektním stavu co nejdéle.

Vlastnosti sklokeramických varných desek

Sklokeramické varné desky jsou nejoblíbenějším typem spotřebiče. K jeho výrobě se používá speciální technika. Je založena na speciální metodě tavení a kalení skla. Výsledkem je materiál s jedinečnými technickými vlastnostmi: odolností vůči vysokým teplotám a vynikající mechanickou pevností.

Sklokeramická varná deska. Nejoblíbenější typ spotřebičů.

Mezi vlastnosti skleněného povrchu patří různé typy topných těles:

 • Litinové palačinky (tato technologie je zastaralá a neekonomická, v současné době má takové modely v nabídce pouze několik výrobců);
 • Hořáky s technologií Hi-Light (speciální páska ve spodní části konstrukce umožňuje rychlé zahřátí během 5-7 sekund a zrychlené ochlazení);
 • Rychlé hořáky (princip činnosti je podobný jako u technologie Hi-Light, ale s jedním rozdílem. V topné zóně je vlákno v základně tepelné ochrany);
 • Halogenové žárovky (slouží jako přídavné topné těleso);
 • Indukční varná deska (provoz spotřebiče je založen na elektromagnetické indukci).
skvrny, varné, desce, vypadají

Pro vaši informaci! Jednou z výhod tohoto materiálu je jeho schopnost vertikálně rozvádět teplo, což zajišťuje rychlé zahřátí dna používaného nádobí.

Jak čistit různé druhy nečistot

Abyste udrželi indukční varnou desku čistou, je důležité ji denně čistit a rychle odstraňovat nečistoty. Zvláště důležité je jednat rychle, pokud se na horkou plotýnku dostane cukr nebo kousky plastu. Roztaví se a po ztuhnutí se obtížně čistí. Pokud se neudržuje neustále v čistotě, vytvoří se na něm usazené nečistoty, mastnota a zaschlé potraviny, které mohou vyřadit sporák z provozu.

Znečištění

Drobky, stříkance oleje, kousky jídla a uniklé mléko na varné desce tvoří vodní kámen. Jedním pohybem ruky se tvrdohlavé špíny nezbavíte. Bez čisticího prostředku pro domácnost a škrabky nelze saze odstranit.

READ  Elektrické varné desky s mechanickým ovládáním

Na znečištěnou plochu naneste velkou dávku čisticího prostředku na nádobí nebo indukční varnou desku a nechte jej 20-40 minut působit. Postupem času se saze vsakují a oddělují od povrchu. Lze ji jemně seškrábnout.

Chcete-li odstranit mastné skvrny z varné desky, je třeba je rozpustit. Používejte gel na nádobí nebo čistič sklokeramických desek v neředěné formě. Nepoužívejte čisticí prostředky pro domácnost, které jsou označeny jako „proti mastnotám“; jsou příliš agresivní na čištění indukční varné desky. Rozdrcený kal snadno odstraníte měkkou houbou.

Cukr

Při pečení na horkém povrchu se cukr promění v tvrdou karamelovou krustu. To může keramiku poškodit a způsobit praskliny, zejména pokud se ji snažíte seškrábat.

Rozpuštěnou cukrovou hmotu seškrábněte silikonovou škrabkou. Poté se varná deska musí zchladit a zbytkový cukr se odstraní rozpuštěním jedním ze způsobů:

Jakmile se cukrová krusta rozpustí a začne se odlupovat od povrchu, lze použít škrabku podle známého postupu.

Mléko

Olej na vaření může odstranit připálené mléko ze sklokeramické desky:

 • Namočte vatový tampon, houbu nebo gázu do slunečnicového/olivového oleje.
 • Skvrnu zakryjte a nechte ji půl hodiny působit.
 • Zbytky mléka by měly pod olejovým „obkladem“ změknout a měly by být snadno odstranitelné houbičkou nebo škrabkou.

Pokud po čištění zůstanou mastné zbytky, měli byste varnou desku znovu umýt přípravkem na mytí nádobí.

Vodní kámen

Na sklokeramických spotřebičích se někdy tvoří bílé skvrny, které nelze setřít. Lesklý povrch se zakalí a ztratí lesk.

Hlavní příčinou bílého povlaku je špatné nádobí. Pro indukci se používají speciální hrnce a pánve: jejich zesílené dno je přitaženo magnetem k hořákům a díky silnému kovu odolnému proti poškození nepoškrábe varnou desku.

Vodní kámen z varné desky můžete odstranit pomocí lidového prostředku:

skvrny, varné, desce, vypadají
Složení Množství
voda 200 ml
bílý líh 200 ml
jablečný ocet 2 ч. Л.

Směs rozetřete na varnou plochu, otřete vlhkým hadříkem a vyleštěte bavlněným hadříkem. Pokud není po ruce žádné rozpouštědlo, lze recept nahradit citronovou šťávou.

Ředění

Skvrny zůstávají na lesklém povrchu i po vyčištění. Abyste se jim vyhnuli, je nezbytné:

Vysoce kvalitní čističe varných desek obsahují složky, které zabraňují vzniku šmouh. Pokud však skvrny zůstanou, může vám pomoci čistič oken: nastříkejte ho a vetřete.

Nejdůležitější pravidla pro péči

Péče o sklokeramickou varnou desku je poměrně snadná. Po skončení vaření je důležité sklokeramickou varnou plochu vyčistit.

Před použitím také zkontrolujte stav povrchu. Pokud se na povrchu objeví skvrny nebo zaschlé kousky jídla, okamžitě je odstraňte, protože po zahřátí povrchu je to obtížné.

Při práci s varnou deskou je třeba dodržovat následující pravidla.

 • Vyhněte se kontaktu s plastem. Roztavený plast se obtížně odstraňuje a ztěžuje čištění povrchu.
 • Hořáky a nádobí, které na ně pokládáte, musí být suché.
 • Dávejte pozor, abyste keramiku nepotřísnili mastnou nebo slanou vodou. Jejich čištění může být obtížné.
 • Nepoužívejte hliníkové nádobí, protože negativně ovlivňuje sklokeramiku.
 • K čištění sporáku používejte speciální čistý a měkký hadřík.
 • Varnou desku čistěte až po jejím úplném vychladnutí.
READ  Co znamenají ikony na indukční varné desce

Udržování sklokeramické varné desky v čistotě je důležité pro její dobrou funkčnost. Péče o takový kuchyňský nástroj není obtížná, pokud znáte pravidla pro zacházení s tímto zařízením. Potíže přicházejí s nesprávnou péčí.

skvrny, varné, desce, vypadají

Která metoda je podle vás nejúčinnější?? Podělte se v komentářích, přečtěte si všechny recenze.

Jak vyčistit sklokeramickou varnou desku od bílých usazenin

Usazeniny vodního kamene lze odstranit pomocí octa zředěného půl na půl s vodou. Po několika minutách otřete povrch do čista. Roztok čpavku v poměru 1:5 pomáhá zbavit se bílých šmouh a měl by se používat po dobu 10-15 minut.

Je snazší bílému plaku předcházet než ho odstraňovat. To vyžaduje důkladné opláchnutí všech zbytků čisticího prostředku a utření povrchu do sucha, přičemž se používají pouze čisté houbičky a utěrky.

Aby vám varná deska dlouho vydržela

Po každém jídle sklokeramickou varnou desku vyčistěte a osušte pomocí nových houbiček, čistých měkkých utěrek a utěrek, které nepouštějí vlákna. Varnou desku neumývejte, dokud zcela nevychladne. Plasty, hliníkové fólie a sladké potraviny je nutné ihned odstranit škrabkou. K čištění sklokeramické varné desky lze použít sodu, ocet, čpavek nebo čistič skla. Vhodnější jsou specializované výrobky, zejména ty, které jsou opatřeny ochrannou fólií. Pravidelná údržba pomocí správných výrobků a příslušenství je důležitým předpokladem pro dlouhou životnost varné desky.

skvrny, varné, desce, vypadají

Stále více žen v domácnosti hledá způsoby, jak denně čistit sklokeramickou varnou desku. Varné desky se skleněnou nebo keramickou deskou vypadají reprezentativně a elegantně. Proto jsou v moderním životě tak oblíbené. Kromě elegantního a minimalistického vzhledu se také mnohem lépe udržují než varné desky s tvrdým povrchem a smaltované desky.

Čištění sklokeramické varné desky není příliš obtížné ani časově náročné, ale je důležité znát pokyny pro péči o tento typ varné desky. Při čištění sklokeramických varných desek od připálených potravin a rozlitých tekutin je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

Následuje několik základních tipů, které vám pomohou rychle a účinně vyčistit vaši sklokeramickou varnou desku a poradí vám, jak udržet vaši choulostivou varnou desku v dobrém stavu co nejdéle.

Jaké typy skvrn mohou vzniknout na sklokeramické varné desce?

Ať je hostitelka sebeuklizenější, při vaření je povrch varné desky vždy špinavý. Na sklokeramické desce se mohou vytvořit bílé skvrny, pokud na ni položíte pánev s vlhkým dnem a vylijete na ni čistou vodu. Když se kapalina odpaří, soli, které obsahuje, zůstanou na povrchu skla jako bělavý vápenatý povlak. Nejnebezpečnější je cukr (sirup, karamel), plast, fólie. Roztavený obsah ztvrdne a trvale ulpí na sklokeramickém povrchu; pokusy o jeho odstranění mohou vést ke vzniku třísek a prasklin. Z tohoto důvodu odstraňte tyto nečistoty ihned škrabkou, než ztvrdnou nebo zkarbonatí.

READ  Jak oddělit chladničku od plynové varné desky

Skvrny se mohou objevit i na povrchu varné desky:

Čerstvé nečistoty se odstraňují snadněji než odolné nečistoty a doporučujeme varnou desku vyčistit, jakmile vychladne.

Proč dochází ke znečištění?

Částečky jídla nebo rozlitou tekutinu je nutné z varné desky ihned setřít, jinak se na sklokeramický povrch přilepí saze a mastnota, které se obtížně odstraňují.

Existují však i další spouštěče. Používáte například špatné nádobí. Není vhodné vařit na litinovém, hliníkovém nebo měděném nádobí, protože tyto kovy reagují s povlakem a způsobují lesklé skvrny na glazuře. Neměly by se používat špinavé hrnce a pánve s nerovným nebo hrubým dnem a nádobí, které neodpovídá velikosti hořáku.

Protože keramická glazura trpí extrémními teplotami, může položení čerstvě umyté nádoby na sporák změnit její barvu. Další příčinou vzniku skvrn je nesprávná péče. Varnou desku nečistěte brusnými prostředky: tvrdé částice mohou poškrábat povrch. Škrábance se časem zaplní mastnotou a sazemi. To je prakticky nemožné odstranit.

Obtížné skvrny přenechte profesionálům. Objednejte si čisticí službu: má správný přípravek pro daný typ nečistot a vrátí lesk i té nejzoufalejší varné desce.

Čištění sklokeramické varné desky pomocí oblíbených prostředků

V případech, kdy není možné použít speciální čistič sporáků a není možné postup odložit, můžete použít improvizované domácí prostředky, které poskytují dobrý výsledek:

 • Zřeďte jedlou sodu v teplé vodě na pastu a rozetřete ji na připálené jídlo nebo jiné skvrny. Změkčení skvrny trvá přibližně čtvrt hodiny. Poté se zbavte inkrustace drhnutím houbou. Zbytky jedlé sody lze odstranit vlhkým hadříkem;

Po nanesení skvrny lze přidat několik kapek citronové šťávy nebo kyseliny octové. Reakce se nelekejte, povrch nepoškodí.

 • Ocet zředěný jedna ku jedné s vodou také často pomáhá odstranit nečistoty a šmouhy. Houba nebo hadřík navlhčený směsí se položí na čtvrt hodiny na odolnou špínu. Postupujte stejně jako u předchozího výrobku;
 • Prostředky na mytí nádobí jsou vynikajícím prostředkem k odstranění mastnoty a šmouh a jsou vhodné i k ošetření čerstvě připálených povrchů;
 • Olivový olej výborně rozpouští i staré silné popáleniny na sklokeramických deskách, pokud ho necháte 30 minut působit a pak použijete škrabku.

Zajímavé je, že některé hospodyňky se při používání olivového oleje obejdou bez speciálních čisticích prostředků na sklokeramiku. Používají hadřík navlhčený několika kapkami olivového oleje.

Výsledkem je nejen vizuální efekt, ale také ochranná vrstva, která odpuzuje nejen vodu, ale i případnou mastnotu na povrchu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS