Software pro řízení rychlosti ventilátoru

Pokyny krok za krokem k nastavení rychlosti ventilátoru v aplikaci SpeedFan

Speedfan je populární nástroj pro správu rychlosti počítačových chladičů. Je potřeba zajistit pohodlnou a tichou práci s počítačem, když systém není zatížen, nebo naopak minimalizovat teplotu počítače v případě vysokého zatížení, kdy hrozí přehřátí. Zde najdete návod, jak nastavit rychlost chlazení na počítači nebo notebooku, a také rady, jak řešit běžné problémy.

Program lze stáhnout z oficiálních stránek zcela zdarma. Při prvním spuštění po instalaci je vhodné ji upravit podle svých potřeb.

Nejprve přejděme na ruštinu, aby byla práce s nástrojem pohodlnější. Nemusíte stahovat a instalovat jazykové balíčky. Všechny jazyky jsou v programu již předinstalovány. Chcete-li přepnout jazyk, klikněte v hlavním okně na tlačítko „Configure“, rozbalte kartu „Options“, v rozevíracím seznamu v části „Language“ přepněte jazyk na ruštinu a potvrďte změny kliknutím na tlačítko OK. Software se restartuje.

V nabídce možností můžete také nastavit barvu pozadí, text, velikost písma a označení teploty ve stupních Celsia nebo Fahrenheita. Jakmile dokončíme konfiguraci rozhraní, přejdeme k hlavní funkci programu.

Hlavní funkcí SpeedFan je ruční nebo automatické nastavení rychlosti ventilátoru. Chcete-li aktivovat druhou možnost, klikněte v hlavním okně na zaškrtávací políčko „Automatická rychlost ventilátoru“. V tomto případě SpeedFan automaticky zpomalí chladiče, pokud je teplota chlazených komponent dostatečně nízká, nebo zrychlí při vysokých hodnotách a hrozí přehřátí. Ruční nastavení se provádí v dolní části okna. Existují různé linie, z nichž každá odpovídá určitému chladiči. Rychlost otáčení každého ventilátoru můžete nastavit v rozmezí 0 až 100 %.

Hlavní okno uprostřed vpravo zobrazuje rychlost chladičů a vlevo teploty všech senzorů

Důležité! Některé parametry jsou nulové, protože software není schopen načíst rychlosti všech chladičů, což může být způsobeno nesprávně připojenými chladiči k základní desce. Tyto položky lze zakázat, aby nezatěžovaly rozhraní.

Přejdeme k podrobnější konfiguraci. Klikněte na „Configuration“ a rozbalte sekci „Fans“. Zde je seznam chladičů, které software sleduje v reálném čase. Vlevo od každé položky je zaškrtávací políčko pro její odstranění.

Nápověda! V některých případech software nedokáže řídit otáčky ventilátorů nebo je dokonce sledovat. Pokud vidíte konstantní nulovou rychlost, odstraňte tuto položku, protože je zbytečná.

V tomto okně vidíme, jakou rychlostí právě běží všechny chladiče sledované programem. Chcete-li nastavit přípustné hodnoty, měli byste přejít na další kartu. „Rychlosti„. V příkladu níže vidíme 3 položky: systém, CPU a AUX. Zvýrazněním jedné položky ve spodní části se zobrazí řádky s nastavitelnými parametry: horní a dolní hranice rychlosti a povolení její automatické změny.

Na kartě „Teploty“ můžete nastavit, při jakých teplotách se změní rychlost přidružené součásti. Chcete-li nastavit požadovanou teplotu a maximum (po jehož dosažení poběží ventilátor na 100 %, aby se resetoval), musíte vybrat položku ze seznamu a nastavit tyto parametry v dolní části okna.

Karta „Ovládání ventilátoru“ obsahuje další nastavení pro otáčení chladiče. Zde můžete nastavit profil pro konkrétní zařízení s přesnými teplotami a rychlostmi. Chcete-li přidat nový profil, postupujte takto:

  • V horní části zaškrtněte možnost „Advanced Fan Control“. V pravé části okna bude aktivní tlačítko „Přidat“. Klikněte na něj.
  • Chcete-li přidat zařízení, které způsobuje změnu rychlosti otáčení chladiče v závislosti na změně teploty, musíte kliknout na další tlačítko „Přidat“. Nachází se vlevo dole. Jak vidíte na příkladu níže, v některých verzích programu jsou spodní 2 tlačítka napůl skrytá. Bohužel to nelze opravit (je možné, že problém bude vyřešen v budoucích verzích SpeedFanu).

V nástroji můžete nakonfigurovat konkrétní akce, které se spustí v reakci na určitou událost. K tomuto účelu slouží záložka „Události“ v konfiguračním okně. Události jsou konstruovány ve formě podmíněné konstrukce, která se používá v programování: if-then.

Chcete-li přidat novou událost, musíte provést následující kroky:

Speedfan 4.52 (SpeedFan)

Speedfan. Jedná se o nástroj, který podrobně popíše stav vašeho počítače nebo notebooku. Aplikace vám může poskytnout zejména informace v reálném čase. K dispozici jsou statistiky všech důležitých parametrů počítače: režim napájení, teplota procesoru a grafické karty, rychlost otáčení chladiče, zatížení paměti RAM a mnoho dalších údajů.).

Kromě všech výše uvedených nastavení SpeedFan zjistí, zda má váš systém nějaké chyby, a pokud je to možné, pokusí se je odstranit (např. Zvýší otáčky chladiče, aby snížil teplotu procesoru).

software, řízení, rychlosti, ventilátoru

Jistě již tušíte, že hlavní funkcí nástroje SpeedFan je možnost zvýšit nebo snížit otáčky chladiče. To jistě ocení ti uživatelé, kteří zjistí, že jejich ventilátor počítače nebo notebooku není příliš chladný, a v takovém případě je lepší jej zvýšit.

READ  recenze sloupového ventilátoru tefal eole vf6670f0

Po spuštění programu se nejprve otevře karta „indikátory“. Shromáždí a zobrazí všechny základní informace o vašem systému. V arzenálu SpeedFan je výstražný algoritmus, který vás upozorní, pokud váš systém pracuje mimo normální teplotní rozsah procesoru, bylo zjištěno přehřátí nebo naopak náhlé ochlazení.

Takové události jsou na obrazovce označeny speciální kontrolkou, která by měla uživatele upozornit, pokud zařízení pracuje v abnormálních teplotních podmínkách.Na taková upozornění byste však neměli být opatrní, protože hardware má tendenci se zahřívat a software SpeedFan zdůrazní, že došlo ke změnám, i když se jedná o odchylku jednoho stupně od normálu.

V takových případech se podívejte do datového listu zařízení a zjistěte, jaká je normální teplota procesoru, abyste byli v klidu a nemuseli se obávat změny normální teploty procesoru.

Pokud chcete analyzovat stav pevného disku, SpeedFan má diagnostickou funkci „S“.M.A.R.T“. Tento typ testu má 2 režimy činnosti. Je pokročilý a krátký. Po dokončení diagnostiky pevného disku se zobrazí příslušný sloupec chyb (pokud existují), který je zobrazen ve formě ikon: zelené, oranžové a ikony „STOP“ s bílými cihlami.

Co která značka znamená, je intuitivně pochopitelné. První značka je v pořádku, druhá značí překročení limitů a třetí značí poruchu.Speedfan si můžete stáhnout v ruštině zdarma. Jediné, co musíte udělat, je změnit jazyk z angličtiny na ruštinu, pokud je angličtina výchozím nastavením.

Hlavním účelem bezplatného softwaru SpeedFan je podrobné sledování chlazení systému a používá se v případech, kdy existuje silné podezření na přehřívání mikročipů. V každém případě, pokud zjistí problém s přehříváním, pokusí se zvýšit rychlost chladiče v notebooku nebo počítači.

Nastavení automatické regulace otáček chladiče notebooku

Chcete-li aktivovat automatické ovládání, posuňte posuvník doprava, jak daleko to půjde, objeví se hodnota „Auto“. Notebook Fan Control nyní mění rychlost otáčení v závislosti na teplotě a toto chování lze upravit: Klikněte na tlačítko „“. (kde jste vybrali model notebooku) a poté vyberte možnost „Upravit“.

Na kartě „Základní konfigurace“ se mění parametr „Kritická teplota“, což je kritická teplota, při které se automaticky aktivuje maximální rychlost chladiče (100 %).

Toto číslo se vytáhne automaticky pro vybraný model notebooku, ale doporučuji nenechávat hodnotu nad 85 stupňů, notebook vydrží déle!

Přejděte na kartu „Konfigurace ventilátoru“, klikněte na jediný řádek v tabulce a stiskněte tlačítko „upravit“:

Poté přejděte na kartu Prahové hodnoty teploty.

Dvojklikem na řádek se zobrazí praktické okno s posuvníky. Odtud je to snadné, nastavíte rychlost pro každý teplotní rozsah procesoru notebooku:

Například jsem zadal, že pokud je teplota mezi 35 a 50 stupni, použije se rychlost 30.3 % pro chlazení procesoru. Po provedení změn klikněte na tlačítko „OK“. Uložit. Použít. Povoleno“

Nedotýkejte se ostatních nastavení softwaru, tj.К. Pokud nevíte, co děláte, může to způsobit zamrznutí systému!

Automatické spuštění programu

V hlavním okně NBFC klikněte na symbol ozubeného kola v pravém dolním rohu:

  • „Spustit s Windows“. Program se spustí s Windows
  • „Close to tray“. Pokud program minimalizujete nebo zavřete, přejde do systémové lišty (v blízkosti hodin) a zobrazí aktuální rychlost chladiče a nezabírá místo na hlavním panelu
  • „Barva ikony zásobníku“. Barva ikony rychlosti

Podívejte se na video o používání softwaru:

Software pro ovládání chladiče SpeedFan

Jedná se o multifunkční a zcela bezplatný software. Pravděpodobně trochu zklamání najednou, říká, že tento program nefunguje na všech noteboocích, ale můžete zkusit, a nebude upravovat rychlost těch ventilátorů, které nelze ovládat základní desku z BIOSu. V mém BIOSu můžete například povolit ovládání chladiče SmartFan pouze pro procesor. Ačkoli je možné odečíst aktuální rychlost pro další dvě místa. K ovládání chladiče notebooku slouží další program.

V opačném případě může dojít k následující situaci. Po spuštění softwaru SpeedFan se načtou aktuální rychlosti a považují se za maximální rychlosti. Pokud tedy systém BIOS do této doby neroztočí ventilátor na maximální otáčky, nemůže tak učinit ani software.

Jednou se při spouštění aplikace chladič roztočil na 1100 otáček za minutu a SpeedFan nemohl nastavit vyšší hodnotu. Nakonec se procesor zahřeje na 86 stupňů! Všiml jsem si toho náhodou, když jsem při velkém zatížení nečekal na hluk ventilátoru. Díky bohu, že se nic nespálilo, jinak by se váš počítač už nikdy nemusel spustit.

READ  Jak snížit rychlost ventilátoru procesoru

Zahájení a podoba programu

Stáhněte a nainstalujte aplikaci z oficiálních webových stránek.

Při prvním spuštění se zobrazí obvyklé okno s nápovědou k funkcím programu. Můžete zaškrtnout políčko, aby se znovu nezobrazovalo, a zavřít jej. Dále SpeedFan načte čipy na základní desce a hodnoty senzorů. Známkou úspěchu je seznam aktuálních otáček ventilátoru a teplot komponent. Pokud nejsou zjištěny žádné ventilátory, program vám nepomůže. Přejděte rovnou na „Konfigurace. Možnosti“ a změňte jazyk na „Ruština“.

Jak vidíte, je zde zobrazeno také využití procesoru a informace ze snímačů napětí.

Blok „1“ obsahuje seznam detekovaných snímačů otáček chladiče s názvy Fan1, Fan2, přičemž jejich počet může být větší než ve skutečnosti (jako na obrázku). Těmto hodnotám byste měli věnovat pozornost, například ventilátor2 a ventilátor1 mají skutečné hodnoty 2837 a 3358 otáček za minutu, ostatní jsou nulové nebo s nesmysly (na obrázku je 12 otáček za minutu nesmysl). Zbytečné odstraníme později.

Blok „2“ zobrazuje detekovaná teplotní čidla. GPU je grafický čip, HD0 je pevný disk, CPU je procesor (na obrázku místo CPU je Temp3) a zbytek je nesmysl (nemůže být 17 nebo 127 stupňů). To je nevýhoda programu, že musíte odhadnout, kde co je (ale pak si sami přejmenujeme senzory podle potřeby). Je pravda, že si můžete stáhnout známé konfigurace z webových stránek, ale postup není jednoduchý a složitý s angličtinou.

Pokud není jasné, který parametr je zodpovědný za to, co můžete vidět hodnotu v jakémkoli jiném programu pro určení parametrů počítače a snímače, jako je AIDA64 a porovnat, že určil program SpeedFan, přesně vědět, co rychlost čtení a teploty (ve videu pod článkem vše ukáže).

software, řízení, rychlosti, ventilátoru

A v bloku „3“ máme nastavení rychlosti Speed01, Speed02, které lze použít k nastavení rychlosti otáčení v procentech (lze zobrazit jako Pwm1, Pwm2, podrobnosti viz video). Nyní musíme zjistit, která rychlost01-06 ovlivňuje který systém FanX. Za tímto účelem změňte jednotlivé hodnoty ze 100 % na 80-50 % a zjistěte, zda se změní rychlost některého z ventilátorů. Pamatujte si, která rychlost ovlivňuje který ventilátor.

Poznámka: ne všechny ventilátory jsou nastavitelné, pouze ventilátory, které může základní deska ovládat z BIOSu.

Konfigurace ventilátoru SpeedFan

Zde se dostáváme k nastavení. Stiskneme tlačítko „Configuration“ a nejprve pojmenujeme všechny senzory srozumitelnými názvy. V mém příkladu budu chladič procesoru ovládat programově.

V záložce „Teploty“ najděte čidlo teploty procesoru definované v předchozím kroku (v mém případě je to Temp3) a klikněte na něj ještě jednou, pak za chvíli znovu. Nyní můžete zadat libovolný název, například „CPU Temp“. V níže uvedených nastaveních zadejte požadovanou teplotu, kterou bude program udržovat při nejnižších možných otáčkách chladiče, a teplotu alarmu, při které se aktivují maximální otáčky.

Já jsem nastavil 55 a 65 stupňů, ale u každého je to jinak, takže můžete experimentovat. Pokud je nastavená teplota příliš nízká, ventilátory poběží vždy na maximální otáčky.

Poté rozbalte větev a zrušte zaškrtnutí všech políček kromě Speed0X, které reguluje CPU FanX (již jsme jej definovali dříve). V mém příkladu je to Speed04. A také zrušte zaškrtnutí všech ostatních teplot, které nechceme vidět v hlavním okně programu.

Na kartě ventilátorů jednoduše vyhledejte požadované ventilátory, pojmenujte je, jak chcete, a zakažte všechny nežádoucí ventilátory.

Přejděte dále na kartu „Rychlosti“. Postavte se na Speed0X, který je zodpovědný za požadovaný chladič, přejmenujte jej (například na CPU Speed) a nastavte parametry:

  • Minimum. Minimální procento maximální rychlosti, které může software nastavit
  • Maximum. Respektive maximální procento.

Moje minimum je 55 % a maximum 80 %. Není velký problém, že program nemůže nastavit hodnotu na 100 %, protože na kartě „Teploty“ nastavíme prahový alarm, při kterém bude vynucených 100 % otáček. Pro automatickou regulaci nezapomeňte zaškrtnout políčko „Automatická změna“.

To je v podstatě vše. Nyní přejděme do hlavního okna SpeedFan a zaškrtněte políčko Automatická rychlost ventilátoru a užijte si automatické nastavení rychlosti ventilátoru. Zpočátku to nemusí být optimální, ale musíte experimentovat a nechat nastavení tak, aby vyhovovalo, stojí to za to!

Nástroje výrobce (obvykle pro herní zařízení)

Výkonné herní notebooky (PC) se nejčastěji dodávají se speciálním. Software je od výrobce (a obvykle existuje možnost podrobného nastavení chladiče). V takovém případě nemá smysl se SpeedFanem manipulovat (zejména proto, že nemusí mít přístup k chladiči).

Jako příklad si vezměte notebooky od Asusu nebo MSI (samozřejmě to není výjimka, jen jejich software je velmi příznačný)!). Nástroje MyASUS a Dragon Center umožňují úpravu mnoha jemných nastavení, včetně rychlosti ventilátorů (viz „Pokročilé“). Karta „Rychlost ventilátoru“ ).

READ  Po zapnutí chladicího ventilátoru začne vibrovat

FAN SPEED. Rychlost chladiče (Dragon Center)

Nejčastěji by měl být parametr „Fan Speed“ nastaven na „Advanced“ pro ruční nastavení.

Rychlost ventilátoru. Nastaveno na pokročilý režim (t.Е. Pokročilé nastavení)

A pak si chladič upravte podle svých představ. Pokud je například léto (venku je horko) a vy si stáhnete nový herní hit. Vyplatí se přidat výkon ☝.

Ruční nastavení chladičů grafické karty (GPU) a CPU

Různí výrobci mohou mít samozřejmě vlastní řešení. Dragon Center je jen příklad.

Jak nastavit chladič v aplikaci MSI Afterburner

Práce s tímto programem je snadná, protože má popisky nástrojů.

Stupnice grafu zobrazuje otáčky ventilátoru v procentech a spodní stupnice teplotu čipu. Posouváním šedých bodů na křivce grafu můžete ovládat rychlost chladičů a nastavovat hodnoty podle svých uší a zkušeností. Pokud se objeví hluk, snižte křivku, abyste snížili otáčky ventilátoru. V grafice neexistuje žádné univerzální nastavení křivek.

Většina moderních notebooků, s výjimkou některých ultrabooků s procesory Atom, Celeron, Pentium nebo Core m, které jsou chlazeny pasivně, má uvnitř chladič, nebo někdy i více než jeden. Samotný chladič je jasný. Procesor i grafická karta vyžadují aktivní odvod tepla. Mnozí výrobci však nepřizpůsobují rychlost chladiče v závislosti na teplotě komponent v notebooku, což vede k tomu, že notebook začne být hlučný i při malém zatížení. Vzhledem k tomu, že chladiče notebooků vydávají hlasitý a nepříjemný hluk (mimochodem, problém se jmenuje hluk ventilátoru) a teploty jsou extrémně vzdálené od kritických, mám nutkání vypnout chladič, abych mohl sedět v tichu. Samozřejmě za to budete muset zaplatit větším teplem, ale obvykle se vyplatí počkat.

Jedno varování: neexistuje univerzální softwarová metoda pro všechny notebooky. Existuje však teoretický postup, který funguje na všech modelech. Začněme tedy s ním. Samotná tabulka (tabulka teplotních otáček) je obvykle uložena v EFI nebo v registru EC. Proto můžete teoreticky vypsat bios, najít tabulku, změnit hodnoty a znovu flashnout BIOS. Existuje však mnoho problémů. Zdaleka ne vždy je možné BIOS odstranit a dešifrovat. I po úpravě uživatelé často zjistí, že flasher (program pro flashování BIOSu) odmítá upravený BIOS „flashnout“.

Méně obvyklou metodou, která však stále podporuje poměrně velké množství notebooků, je použití bezplatného softwaru Notebook Fan Control. Stačí ji stáhnout, spustit, vybrat ze seznamu svůj notebook a použít doporučené teploty a otáčky nebo nastavit vlastní:

Seznam všech podporovaných notebooků naleznete zde, ale i když váš model mezi nimi není, stáhněte si jej a vyzkoušejte konfigurační soubor pro jiné modely. Výrobci často používají podobné chladiče.

Pokud žádná z konfigurací nevyhovuje. Rychlost ventilátoru některých notebooků (jedná se téměř o všechny modely Dell a HP a některé další) lze nastavit v programu HWiNFO64. Spusťte jej v režimu Senzory a klikněte na ikonu chladiče v dolní části:

Pokud však a v tomto programu pro nastavení rychlosti nefungují, pak bohužel. Můžete napsat na podporu proyvoditelnogo notebook a požádat ho, aby změnil teplotní tabulku, ale obvykle výrobci nejsou jít do takového kroku. Můžete také napsat tvůrcům výše uvedeného softwaru. Mohou vám také pomoci (zejména pokud jim pošlete výpis biosu).

Ovládání chladiče grafické karty

K ovládání rychlosti otáčení chladiče grafické karty můžete použít příslušný nástroj z ovladače zařízení nebo speciální software třetí strany. Nás zajímá druhá možnost, protože.К. Obvykle nejsou vázány na videokarty konkrétního výrobce (i když se vyskytují). Nejznámějším nástrojem z této kategorie je MSI Afterburner. S tím budeme pracovat.

  • Spusťte MSI Afterburner jako správce.
  • Potřebné nástroje pro nastavení se nacházejí v levém dolním rohu v bloku „Fan“. Ve výchozím nastavení funguje možnost automatické regulace otáček ventilátoru v automatickém režimu. Proto je nejprve třeba přepnout jej do manuálního režimu, což vyžaduje dvě tlačítka. „Auto“ (to s písmenem „A“) a „User Defined“ (s obrázkem muže):
  • Ihned poté se odemkne posuvník „Fan Speed“ nad tlačítky. Pohybem tam a zpět můžete nastavit požadovanou rychlost chladiče grafické karty v procentech.

Stejně jako SpeedFan umožňuje MSI Afterburner automatizovat funkci řízení otáček ventilátoru grafické karty. Je to stejné, jako kdybyste nechali stisknuté tlačítko „Auto“, pouze si uživatel sám nastaví rychlost ventilátoru, když se grafická karta zahřeje na určitou teplotu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS