Stroj na studené kouření vlastníma rukama

Vlastní kuřák na studený kouř

Nejjednodušší způsob, jak si vyrobit domácí udírnu, je z lednice. Konstrukce generátoru kouře závisí na tom, zda jej chcete používat pro teplé nebo studené uzení.

Tip! Nejlepší jsou chladicí boxy sovětského typu s drátěnými stojany

Udírna Coldsmoke

U studeného kuřáka se kouř vyrábí pomocí generátoru kouře. Při tomto typu ošetření teplota nepřesahuje 50 °C, takže všechny plastové části mohou zůstat zachovány:

 • Odstraňte police. Nejlepší je, když jsou vyrobeny z drátu, jako ve starých sovětských chladničkách.
 • U jednokomorového spotřebiče vyjměte mrazničku a dráty. Dvoukomorový chladič nezabírá mnoho místa, takže ho lze nechat stát.
 • Utěsnění otvorů ve spotřebiči. K tomu jsou vhodné dřevěné nebo plastové zátky.
 • Na boku nebo vzadu vyřízněte otvor 10 cm nad dnem pro přívodní komínový průduch. Umístěte tělo chladničky na stojan tak, aby byl kouřovod mírně nakloněn nahoru. Vytvoření dalšího vývodu pro odvod kouře ve stropě kouřové skříně.
 • Na dno umístěte odkapávací misku na zachycení tuku. K tomu je vhodný jednorázový plech na pečení nebo můžete dno jednoduše zakrýt hliníkovou fólií.
 • Vložte mřížky do drážek skříně v požadované výšce. V případě potřeby se do krytu vyvrtá otvor a nainstaluje se teploměr.
stroj, studené, kouření, vlastníma, rukama

Schéma kuřáka pro studené kouření z chladničky

Kuřák s horkým kouřem

Přestavba chladničky na udírnu je složitější. Tento proces probíhá při teplotě 50 až 120 °C, takže přístroj podléhá úpravám:

 • Odstraňte všechny nekovové části. Plastové obložení, tepelný izolátor a těsnicí pryž ve dveřích;
 • Otvory v plášti utěsněte dřevěnými zátkami a gumičku nahraďte proužkem plsti;
 • V požadované výšce na stěnách a ve vzdálenosti 10 cm ode dna přišroubujte kovové rohy pro mřížky a odkapávací misku;
 • Instalace udírny na zděný podstavec.

Proces kouření probíhá stejně jako u jiných zařízení pro horké kouření:

 • Na dno se nasypou piliny;
 • Na spodní dvojici rohů a na horních roštech je umístěn zásobník s výrobky;
 • Pod dnem se rozdělá malý oheň.

Oheň zahřívá piliny, které udí a udí maso a ryby.

Schéma teplé udírny z lednice

Typy kuřáků: popis a princip fungování

Existují dva typy udíren: teplá a studená. V některých případech je lze použít jak pro teplé, tak pro studené kouření. Univerzální domácí udírna je nejoblíbenější, její konstrukce je jednoduchá a umožňuje vařit jakékoli potraviny. Ryby, klobásy, slaninu, maso, sýr, drůbež a zeleninu.

READ  Co dělat, když se vysavač Dyson rozbije?

Používají různé materiály. Kov, cihly, dřevo, řemeslné výrobky. Existují následující typy domácích kuřáků:

Statické. Šachta (vertikální) a tunel (horizontální). Přenosné. Komory ve tvaru krabice.

Princip uzení je založen na doutnajících dřevěných štěpkách (pilinách), jejichž účinnou složkou je kouř. Kouř ovlivňuje jídlo a dodává mu zvláštní chuť. Taková tepelná úprava dodává uzenému masu nejen chuť, ale také prodlužuje jeho trvanlivost.

Dřevěná udírna vlastníma rukama

Zdravím vlastnoručně vyrobené =)V říjnu jsem se rozhodl, že si pořídím udírnu ze dřeva, nebo si ji spíše vyrobím vlastníma rukama.

Kritéria byla následující, uzení za studena, uzení za tepla, sušení výrobku.Ujistěte se, že teplota v komoře je pod kontrolou. Trochu přemýšlení. Chtěl jsem víc. Konvekci a páru =)

Podíval se na různé recenze, odhadl, že a jak to bude. Šel do procesu, začal s jatečně upraveným tělem.

Sestavený rám z tyčí 50×50, s osikovou překližkou, falga, min. Deska, membrána, borovicové obložení.

Při montáži zadní stěny vytvořte prostor pro ventilátor a konvekci:

Vyrobil jsem dvířka a nakonec mi vznikla takováto krabice:

Odnímatelná střecha, t.К. Tam, kde se střechou, prostě by to nešlo přes dveře, střecha je otevírací, což by bylo možné přistupovat k elektronice, stejně jako uspořádat tam není velký sklad v podobě dmychadla a dřevní štěpky.

Výsledkem je konstrukce jako na první fotografii. To vše řízeno přes čínský termostat, v ohřívači je zabudována udírna o výkonu 2 kw. (mohl být dodán i s 1.6 kW, by stačilo), generátor kouře a páry.

Bohužel není k dispozici žádné video s postupem výroby udírny, ale je k dispozici videopohled na ni:

Neřekl jsem nic o generátoru kouře a páry.К. Zdá se, že se jedná o samostatná témata, pokud chcete vše, co vám mohu říci a ukázat.

Podnikám v oblasti kouření, právě jsem začal kouřit a už mám první objednávky =) Pokud má někdo zájem, mohu vám říci, co z toho vyplývá.

Děkuji za zpětnou vazbu, budu velmi ráda, když se mi ozvete.

Generátor kouře: Pokud jde o samotný generátor kouře, používáme pro první nádrž trubku o průměru 120 mm, 0.5 м., tloušťka stěny 0,5 mm.Druhá část kuřáku vyrobená ze stejné trubky, ale s trubkou o délce 0,25 m. Právě jsem si vzal 0.5 м. Rozříznuto na polovinu.

Samotný proces nemá žádné fotografie, existují pouze částečné a pak některé momenty, ale podrobněji jsem se snažil říct na

Zhruba takto je vyroben ventilátor s rychloupínacím dmychadlem:

Jak si vyrobit udírnu na teplé uzení ryb

Stavba udírny na ryby spočívá v konstrukci skříně. Jako topeniště lze použít gril, elektrickou troubu nebo plynový sporák. K vybudování co nejfunkčnější konstrukce teplé udírny budete potřebovat nářadí a materiály:

 • Tři prázdné plynové lahve;
 • Svařovací stroj;
 • Úhlová bruska;
 • Kovová trubka o průměru 8-10 cm;
 • Kovový profil pro nohy výrobku.
READ  Jak nastavit hodiny na troubě Bosch

Nádrže na lahve lze nahradit sudy. Pracovní kroky:

 • Z kovové tyče jsou vyrobeny nohy. Výška nohou 60-78 cm, v závislosti na osobních preferencích majitele
 • Střední část. Pekáč. Vyrobte z jednoho válce. Za tímto účelem si vyznačte pozici víka fixem a vyřízněte ji úhlovou bruskou. Na bocích udělejte otvory pro větrání a na druhé straně vyřízněte zářezy, aby se do nich vešly špejle
 • Na koncích vyřízněte otvory pro instalaci komína. Připevněte trubku, označte velikost a odřízněte ji
 • Z poloviny druhé trubky vyrobte ohniště. Rozřízněte plechovku na dvě části, vyznačte si víko a vystřihněte ho. Nožičky jsou přivařeny. Pomocí plechu o tloušťce 0,3-0,5 cm uzavřete čelní stěnu a ponechte spoje komor odkryté
 • Spojte díly a namontujte topeniště 20 cm pod rošt. Prvky se svařují pomocí kusu trubky o délce až 10 cm
 • Příprava komory pro uzení ryb za tepla. Odřízněte spodní část prvního válce a přivařte zbytek druhého válce. Vytvoření krytu. Určení polohy dveří. Vytvořte otvor. Uvnitř konstrukce přivařte šrouby, které budou použity k instalaci pájky. Na víko namontujte komín o průměru 50-70 cm, který slouží jako odtah kouře. K regulaci teploty se přidává klapka. Na vrcholu jsou přivařeny háčky z kovové tyče o průřezu 0,5-0,8 cm
 • Všechny prvky jsou spojeny do jedné konstrukce. Na přání může být vybaven koly

Multifunkční trouba je připravena. To umožňuje grilování, rožnění, smažení pilafů nasazením kotle na ohniště.

Používejte udírnu na ryby vlastníma rukama

Jak vyrobit a používat udírnu

Navzdory své jednoduchosti a nízké ceně může být dřevo velmi citlivé a dokonce nebezpečné. Abyste se vyhnuli zásahu vyšší moci, je důležité dodržovat některá pravidla:

 • Aby se zajistila dlouhá životnost materiálu pro studené kouření, měl by být ošetřen mořidlem a lakem. To pomůže jednotku ozdobit a zpevnit.
 • Abyste předešli požáru, je nejlepší dřevo co nejvíce izolovat od přímého zdroje ohně. Vynikající řešení s komínovým tělesem je uvedeno v návodu výše.
stroj, studené, kouření, vlastníma, rukama

Takto snadno a rychle připravíte pro rodinu opravdový gurmánský zážitek. Některé triky zkušených tesařů vám pomohou vyhnout se chybám a postavit jednotku bez pomoci. Zde se můžete podívat na výrobu dřevěné udírny pro studené uzení vlastníma rukama

Jaké jsou zvláštní vlastnosti kuřáka za studena??

Jak bylo uvedeno výše, v udírnách jsou všechny výrobky tepelně ošetřeny kouřem. Teplota uvnitř konstrukce může v průměru dosáhnout až 100 stupňů. Takto připravené potraviny mají delší trvanlivost. V některých případech může trvat až 7 dní.

READ  Proč potřebujete filtr ve zvlhčovači vzduchu?

Při uzení za studena je potravina vystavena teplu, jehož teplota nepřesáhne 60 stupňů. Rybí výrobky se udí při teplotě 30 stupňů.

Při kouření vlastníma rukama je třeba dodržovat několik pravidel. Jídlo se musí nejprve naložit do koření a omáček. Pomáhají zvýraznit chuť vařeného pokrmu a dodávají mu více chuti.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat teplotě a intenzitě zplodin hoření. Dřevěné štěpky nesmí hořet.

Pokud se během uzení vznítí, potraviny uvnitř konstrukce získají kyselou chuť a povrch pokryje silná vrstva sazí. Konzumace tohoto druhu potravin může později způsobit vážnou otravu. V kouři je vysoká koncentrace oxidu uhelnatého.

Pro snížení počtu karcinogenů používají komín. Kouř se při vstupu do místnosti postupně ochlazuje. Na kovových stěnách zůstává až 85 % sazí. Tím se výrazně snižuje objem škodlivých látek. Nízká koncentrace kouře proniká do masných a rybích výrobků.

Výhody a nevýhody kouření za studena

Mezi výhody kouření za studena patří

 • Jídlo má skvělou chuť, výraznou vůni a příjemnou nažloutlou barvu;
 • Uzené maso neztrácí vitamíny a minerály, které se ničí tepelnou úpravou nebo uzením za tepla;
 • Hustota potravin se nesnižuje a potraviny se nerozpadají jako při uzení za tepla;
 • Můžete potraviny dlouhodobě uchovávat.

Nevýhody kouření za studena

 • Dlouhodobější proces;
 • Udírna je objemná stavba, která vyžaduje prostor na pozemku;
 • Musíte být neustále u sebe a dohlížet na proces, kontrolovat, zda třísky rovnoměrně doutnají a zda nedochází ke kondenzaci.

I přes některé nevýhody zůstává uzení za studena oblíbenou a populární úpravou masa, ryb, slaniny a dalších výrobků.

Domácí udírna je příjemný způsob, jak překvapit své hosty něčím výjimečným. Uzené maso je vždy vítáno na každé hostině. A zatímco na začátku článku byla otázka, jak si doma vyrobit udírnu, na konci se snad modalita otázky změnila směrem k. Kdy. A je začátek jara, to je ten správný čas na rozhodnutí o načasování.

Pokud máte nějaké dotazy na autora tohoto článku nebo máte zkušenosti se stavbou studeného kuřáka vlastníma rukama a chcete se o ně podělit, neváhejte a zanechte své komentáře pod článkem.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS