Ventilátor se otáčí střídavě rychle a pomalu

Pomalu se otáčející chladič notebooku

Jak zrychlit chlazení notebooku, když začne běžet pomaleji, je hlučnější a někdy se dokonce přehřívá? Přehřátí je pro počítač jednou z nejnepříjemnějších a nejškodlivějších nehod, protože dochází k dalšímu opotřebení zařízení a zvyšuje se pravděpodobnost jeho poškození.

Tuto situaci můžete vyřešit výměnou termální pasty a zlepšením chlazení. Pokud výměna termální pasty není příliš obtížná, pro zrychlení chladicího systému je třeba buď zakoupit chladicí podložku, nebo zvýšit otáčky chladiče. Chladicí stojan je poměrně hlučný, stojí další peníze a zabírá místo, ale můžete urychlit pravidelné měření CO.

Chladič notebooku můžete zrychlit dvěma způsoby:

LADA Priora Hatchback 2008, benzinový motor 1.6 л., 98 л. С., Pohon předních kol, manuální převodovka. Vlastníma rukama

Jeden drát byl roztřepený a zástrčka byla uvolněná

Bylo to všechno v drátech pod jabotem, kde je ventilátor napájen

ventilátor, otáčí, rychle, pomalu

To samé jsem zažil loni. Přibouchl jsem topení na skříni a ventilátor se rozběhl. Rozebral jsem motor topení, poklepal na něj kleštěmi a rok byl v pořádku. Teď to začalo znovu, je třeba znovu zaklepat)))

Také vzal všechno od sebe, dělal všechny kabeláže, spustit auto, žádný způsob, kurva.Narazil jsem do motoru a ten zafungoval)))), kurva!Měl jsem stejnou věc v loňském roce také rozebral všechno a udělal všechny dráty, Začnu auto, negr, kurva.)

Také rozebrat všechno, drátové všechno, spustit auto, žádný způsob, kurva.Klepání na motor a je to pracovní)))), kurva!Zkusil jsem to znovu a fungovalo to lépe, ale nemyslím si, že to bude fungovat dlouho)))

Vyměňte motor topení))) a přestaňte bouchat do auta))

Na chvíli se na to podívám, už bude jaro, ještě to nepotřebuji)))

Tento problém jsem měl, když jsem někdy v zimě zapnul ventilátor topení a ten se nezapnul na žádnou rychlost, prostě byl tichý. Pak jedeš po silnici, pravá strana se odrazí od hrbolku a, panebože, ono to funguje. Bylo to však velmi vzácné. Pak topení ztratilo rychlost proudění vzduchu a každý den fungovalo hůř a hůř. Bylo to jako rychlost 4, jako rychlost 1. Vyndal jsem ho, zkoumal kontakty, zdá se, že je v pořádku, vyndal kartáče, také dost živý, sotva je dostal zpět, to je docela postup). Poté se proudění vzduchu vrátilo do původního stavu. Celou zimu jezdil kolem. Letos v zimě se motor topení začal opět vypínat, dvakrát denně trvale, pak se při jízdě sám zapnul. Mám dojem, že v něm není žádné proudové buzení. Zkusil jsem to znovu, ale nepomohlo to. Koupil jsem nový motor, stál 1700. A tím to celé skončilo.

))) legrační, právě jsem rozebral můj jabot, dva dráty jsou přerušeny na odporu (myslím, že se to jmenuje).Teď to udělám normálně, možná proto to tam bylo

Nastavení pomocí SpeedFan (univerzální)

Bezplatný víceúčelový nástroj, který umožňuje kontrolovat teplotu počítačových komponent a monitorovat chladiče. Mimochodem, „vidí“ téměř všechny chladiče nainstalované v systému (ve většině případů).

Kromě toho můžete dynamicky měnit rychlost otáčení ventilátorů počítače v závislosti na teplotě komponent.

Všechny modifikovatelné hodnoty, provozní statistiky atd., Program ukládá do samostatného souboru protokolu. Na tomto základě je možné zobrazit grafy teploty a otáček ventilátoru.

Speedfan funguje ve všech populárních systémech Windows 7, 8, 10, 11 (32/64 bitů). Podporuje ruštinu (stiskněte tlačítko „Configure“ a poté záložku „Options“, viz obrázek). Snímek obrazovky níže).

Hlavní okno a vzhled SpeedFanu

Po instalaci a spuštění programu SpeedFan byste měli vidět záložku Readings (což je hlavní okno programu. Viz „SpeedFan“). Snímek obrazovky níže ). Na snímku jsem okno podmíněně rozdělil na několik oblastí, abych mohl komentovat a ukázat, co je za co zodpovědné.

 • Blok 1. Pole „Využití procesoru“ udává zatížení procesoru a jeho jader. Vedle něj jsou také tlačítka „Minimalizovat“ a „Konfigurovat“, určená pro minimalizaci programu a jeho nastavení (v tomto pořadí). K dispozici je také zaškrtávací políčko „Automatická rychlost ventilátoru“. Jeho účelem je automatické nastavení teploty (o něm se zmíním níže);
 • Blok 2. Zde se nachází seznam detekovaných snímačů otáček chladiče. Všimněte si, že všechny mají různé názvy (SysFan, CPU Fan atd.).) a naproti každému z nich je uvedena jiná hodnota otáček (t.Е. Rychlost otáčení za minutu). Některé z nich vykazují hodnoty otáček za minutu rovné nule. Jedná se o „odpadní“ hodnoty (nemusíte jim věnovat pozornost).
 • Mimochodem, v názvech jsou přítomny pro někoho nesrozumitelné zkratky (pro jistotu rozluštím): CPU0 Fan. Ventilátoru na procesoru (tj.Е. Čidlo z chladiče zapojené do patice CPU_Fan na základní desce. Desky); Aux Fun, PWR Fun atd. Podobně označují otáčky ventilátorů připojených k desce. Základní deska;
 • Jednotka 3. Zde vidíte teplotu komponent: GPU. Grafická karta, procesor. CPU, HDD. Pevný disk. Mimochodem, existují také některé „nesmyslné“ hodnoty, kterým byste neměli věnovat pozornost (Temp 1, 2 atd.). Mimochodem, měření teploty se hodí u AIDA64 (a dalších programů). Speciální. Nástroje);
 • Blok 4. A tento blok umožňuje snížit/zvýšit rychlost chladičů (nastavuje se v procentech). Změnou procentních podílů ve sloupcích Speed01, Speed02. Je třeba zjistit, který chladič změnil rychlost (tj.Е. Který z nich je za co zodpovědný).
READ  Jak rychle narovnat vlasy pomocí žehličky na vlasy

Seznam některých indikátorů ve SpeedFan nebude vždy odpovídat chladiči, kterým je podepsán. Jde o to, že některé počítačové sestavy nepřipojují (z nějakého důvodu) například chladič procesoru k patici ventilátoru procesoru.

Doporučuji tedy postupně měnit hodnoty v programu a sledovat změny otáček a teploty komponent (ještě lépe otevřít střechu na straně systému a vizuálně sledovat, jak se mění otáčky ventilátoru).

Nastavení rychlosti ventilátoru v aplikaci SpeedFan

Varianta 1

 • Jako příklad zkuste nastavit otáčky ventilátoru procesoru. Věnujte přitom pozornost sloupci „CPU 0 Fan“. Zde by se měla zobrazit hodnota otáček za minutu;
 • Pak postupně změňte hodnoty ve sloupcích „Pwm1“, „Pwm2“ atd. Po změně hodnoty chvíli počkejte a podívejte se, zda se otáčky a teplota změnily (viz. Snímek obrazovky níže) ;
 • Jakmile najdete potřebný Pwm, nastavte otáčky chladiče na nejlepší nastavení (o teplotě procesoru jsem psal zde). Doporučujeme také jako odkaz).

Možnost 2

Pokud chcete aktivovat inteligentní provozní režim (t.Е. Pokud chcete, aby program dynamicky měnil rychlost otáčení v závislosti na teplotě procesoru, musíte provést následující kroky (viz obrázek níže). Snímek obrazovky níže:)

 • Otevřete konfiguraci softwaru (např.: tlačítko „Configure“). Pak otevřete kartu „Rychlosti“ ;
 • Pak zvolte řádek, který odpovídá požadovanému chladiči (je nutné jej předem experimentálně zjistit, jak je doporučeno v možnosti 1). O něco výše v článku) ;
 • Nyní v části „Minimum“ a „Maximum“ nastavte požadované hodnoty v procentech a zaškrtněte políčko „Automaticky měnit“;
 • Zaškrtněte políčko vedle položky „Automatická rychlost ventilátoru“ v hlavním okně. Takto se vlastně nastavuje rychlost chladičů.

Dodatek!

Je žádoucí vstoupit do záložky „Teploty“ a najít čidlo teploty procesoru.

Nastavte požadovanou teplotu, kterou má program udržovat, a teplotu alarmu. Pokud se procesor zahřeje na tuto alarmující teplotu. Speedfan začne zvyšovat výkon chladiče na plný výkon (až na 100 %)!

ventilátor, otáčí, rychle, pomalu

Proveďte nastavení chladiče v systému BIOS

Při vymazání CMOS se obnoví nastavení systému BIOS. Pokud ano, je třeba vstoupit do systému BIOS v počítači a obnovit nastavení. Nastavení chladiče se obvykle nachází v části Hardware Monitor, System Health nebo Power. Chladič můžete nastavit buď pomocí otáček, nebo pomocí inteligentní pulzně šířkové modulace (PWM), známé jako „inteligentní chladič“, „cool and quiet“ nebo „q-fan“.

Chcete-li vyloučit možnost, že chladič procesoru dosáhl maxima v důsledku novější verze systému BIOS, zkuste vrátit předchozí verzi systému BIOS.

Chcete-li provést downgrade systému BIOS, přejděte na webové stránky výrobce základní desky a stáhněte si starší verzi systému BIOS. Po instalaci starší verze systému BIOS vymažte systém CMOS, jak jsme již uvedli.

Unavený z pocitu, že Carlson. Léčba ventilátoru

Poslední dva roky trpělo moje auto příliš horkým motorem. A já jsem tím trpěla také. Ventilátor chladiče běžel tak často, že jsem měla pocit, že bych měla létat nad střechami, jako to dělala postava švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové. Nejhorší bylo, že i v zimě, při teplotách pod nulou, fungoval téměř stejně dobře jako v létě v horku. A nikdy se mi nestalo, že by se motor přehřál. Chudák ventilátor pracoval přesčas a někdy se zdálo, že se nakonec unaví a přestane se točit. Nakonec jsem si na ten zvuk tak zvykl, že jsem ho přestal slyšet, když se zapnul. Musel jsem vést drát od svorky ventilátoru k přístrojové desce, abych viděl, kdy ventilátor běží. Protože na palubní desce žádnou takovou ikonu nemám, použil jsem dočasně ikonu vyhřívání sedadel.

Po nějaké době jízdy se ukázalo, že ventilátor se často spouští, protože nedokáže snížit teplotu dostatečně nízko. Prostě se vypne a šipka se vrátí do červené oblasti. A začíná dlouhé řešení problémů. Nejdříve zkontroluji, zda termostat správně otevírá/zavírá. Hodil jsem ho do hrnce, svařil a změřil. Vše funguje správně, stejně jako při původním testování (www.Drive2.Fr/l/4752404/). Při každé úpravě chladicího systému měním nemrznoucí směs na vodu, abych v případě úniku nevylil neocenitelný přípravek a nezahnojil asfalt penězi. Při tomto plnění jsem našel mrtvý uzávěr expanzní nádrže. Vnitřek se rozpadl na popel.

Kupodivu byl tento uzávěr instalován před více než rokem. Na radu prodejce jsem ho vyměnil za dovezený. Jsem spokojen s tím, jak funguje, a vypadá velmi dobře.

Další částí chladicího systému byl ventilátor. To, že se točí, už bylo slyšet, ale rozhodl jsem se zkontrolovat, jestli hraje. Pohyboval jsem s ním a škubal a nenašel nic podezřelého. Potěšilo mě, že ventilátor je Bosch (vážím si německé kvality). Po bližším pohledu však zjistíte, že je vyroben v Brazílii. Samozřejmě obdivuji schopnosti brazilských fotbalistů. Ale vždycky jsem pochyboval, že by některý z nich mohl vytvořit kvalitní fanoušek. A přesto byl ventilátor živý a fungoval. Současně jsem zkontroloval chladič zvenčí. Některé lamely jsou promáčklé a na spodní řadě je dokonce rez, ale zvenku je čistá. Jediným viníkem bylo výjimečně čerpadlo. Začal jsem ho zkoumat a první, co jsem zjistil, byl únik chladicí kapaliny.

READ  Nelze otáčet chapačem v šicím stroji

Proto bylo osudem čerpadlo vyjmout a posoudit jeho stav. Rychle jsem vše rozebral, sundal čerpadlo a první, co mě zaujalo, bylo zrezivělé oběžné kolo. Hliníkové díly jsou však stále bez koroze.

Kolo čerpadla se pomalu otáčelo. Neskousl to, ale přesto se rozhodl ho vyměnit. Nové čerpadlo v obchodě nebylo drahé. Koupil jsem čerpadlo ZMZ (něco jako originál).

Osobně chci, aby to fungovalo a vyřešilo můj problém. Vybral jsem si ten s kovovým oběžným kolem. Ty s kulatým kotoučem a drážkami neberu. Přišlo s těsněním EURO3, což je příjemné. Koupil jsem těsnění termostatu a rychle vše smontoval.

Naplnil jsem ho vodou a několik dní s ním jezdil. Bohužel jsem nedosáhl požadovaného výsledku. Ventilátor se také často zapínal. Ale nejsem typ, který by se nechal odradit. Po chvíli kouření jsem se rozhodl sundat chladič a zkontrolovat, zda není zevnitř zanesený, a případně ho vyčistit. Je to hotová věc a chladič je doma. Odstraněn Brazilec Carlson. Dokonce jsem měl šílený nápad natřít lopatky brazilskými barvami Při odšroubovávání ventilátoru začal z lamel chladiče vypadávat všelijaký písek. Čím víc jsem s ním třásl, tím víc se drolil. Je to zvláštní. Chladič vypadal čistě. Nejprve opláchne vnitřní a vnější stranu radiátoru obyčejnou vodou z vodovodu ze sprchy. Nalití, protřepání chladiče a vypuštění vody. Bylo tam hodně těžkých nečistot. Byly to kousky, které se neválely v nemrznoucí kapalině, ale ležely stabilně na dně chladiče. Po 10 ošetřeních byla voda čistá. Naplnil jsem ji vodou a fairem, nechal stát a několikrát ji znovu vyprázdnil. Vypadlo ještě trochu špíny. Zbývalo použít drsné chemikálie, které jsem si předem koupil, konkrétně KROT na odpadní vody. Lidé si ji myjí a funguje. Zastavil mě však podivný lesk chladiče. Vždycky jsem si myslel, že můj chladič je měděný. Ale podle lesku mám hliníkový chladič. Ačkoli lamely vypadaly jako měděné. Našel jsem číslo dílu chladiče na nádrži. A internet potvrdil, že je to hliník. Takže mytí pomocí CROT bylo vyloučeno, protože obsahuje hydroxid sodný, který chemicky reaguje s hliníkem. A nechci mít v chladiči další díry. Z časových důvodů se nepodařilo najít alternativní chemii. Jediné, co jsem se rozhodl vyzkoušet, byla metoda proplachování pomocí oblíbených limonád. Někdo se myje Coca-Colou, někdo Spritem. Rozhodl jsem se vyzkoušet Fantu.

Předtím jsem s ním propláchl celý systém a Fanta pak vyšla špinavá. Tentokrát bylo potřeba umýt pouze chladič. Dočetla jsem se, že pro zlepšení čistoty je třeba ji zahřát k varu. Žádný problém. Vzal hrnec, nalil Fantu a postavil ji na sporák.

Hlavně se nenechte unést a nepřidávejte brambory, bylinky a koření.). Po uvaření se vytvořila nepříjemná pěna. Vyndal jsem ho a všechnu fantu vylil do chladiče. Poté jsem chladičem zatočil a nechal ho 30-40 minut kynout.

Pak jsem si dal ještě jeden lok a nalil ho zpátky do hrnce. A bohužel pro mě byla fanta stejně čistá jako ona. Žádný sediment, žádný zákal. Kvůli experimentu jsem postup vaření a převařování zopakoval ještě jednou. Výsledek byl stejný.

Ukázalo se, že praní s jedlou sodou je přece jen mýtus )))). Poté jsem chladič znovu dobře propláchl vodou, ale žádné další nečistoty už nevycházejí. Po zaschnutí natřel všechny kovové části chladiče a chladicího systému černým Hammeritem.

Proč nefunguje chladič grafického procesoru

Možné příčiny nefunkčního nebo vůbec nefunkčního ventilátoru videoadaptéru:

 • Zhuštěné mazivo, prach, zvířecí chlupy a další nečistoty brání otáčení rotoru.
 • Ventilátor není třeba spouštět (chlazení běží správně a ventilátor se v případě potřeby spustí).
 • Nesprávné nastavení a selhání firmwaru BIOS/UEFI.
 • Ventilátor není připojen, je připojen nesprávně.
 • Ventilátor je fyzicky opotřebovaný.
 • Mechanická porucha (zlomené lopatky, opotřebovaný čep, zlomené ložisko, deformované pouzdro).
 • Tepelné nebo chemické poškození (tavení v důsledku vysokých teplot v důsledku přehřátí, deformace plastu v důsledku „čištění“ acetonem nebo jinými agresivními chemikáliemi).
 • Porucha softwaru.
 • Problémy s napájením (přerušené vodiče a napájecí obvody, vadný zdroj napájení).
 • Tovární vada (špatné pájení, nesprávné rozdělení vývodů).
 • Něco brání otáčení lopatek (visící dráty, šrouby, vruty).
 • Mechanismus zrezivělý.
 • Základní deska je vadná (vadný můstek čipové sady), paměť RAM a další hardware.
 • Problémy s ovladači nebo softwarem operačního systému.
 • Porucha hardwaru v důsledku silného přehřátí způsobeného zaschlou termální pastou.
 • Nesprávné nastavení regulátoru chladiče.
 • Poškozený nebo nepřipojený snímač teploty.
 • Počítač je infikován viry a jiným malwarem.

Seznam není úplný. Existují také „exotičtější“ varianty.

Oprava podlahového ventilátoru rukama. Všechny důvody, proč se netočí, a návod na demontáž.

V nejteplejších letních dnech je jediným únikem před vedrem obyčejný podlahový ventilátor.

READ  Co když vložíte horké jídlo do chladničky?

Ne každý si může dovolit plnohodnotný split systém nebo dokonce mobilní klimatizaci.

Bohužel se však tento levný a dostupný větrný ventilátor čas od času porouchá. Zejména čínské modely létají jako slunečnicová semínka.

A těch je na našem trhu drtivá většina. Co dělat, když se ventilátor přestane točit a funguje? Jaké jsou jeho hlavní slabiny a co způsobuje jeho rozpad??

Celkově je možné vyčlenit 5 hlavních příčin poruch podlahových ventilátorů:

ventilátor, otáčí, rychle, pomalu

Hlavním problémem levných modelů, kterému z nějakého důvodu málokdo věnuje pozornost, je Špatné odlití lopatek. Způsobuje nevyváženost, prasklá ložiska a zvýšenou vůli.

To nemůžete nijak ovlivnit, protože jste si již koupili ventilátor s takovou počáteční vadou. Někdy se zdá, že to funguje, oběžné kolo se otáčí normálně, ale nefouká.

To znamená, že z něj neproudí žádný chladicí vzduch. Proč k tomu dochází?

Stoupání lopatek není správné. Jeho laloky jsou deformované a pohánějí proud vzduchu do kruhu, nikoli ven.

K tomuto efektu může dojít i v průběhu času, kdy je ventilátor delší dobu vystaven slunečnímu záření a oběžné kolo po zahřátí začne postupně měnit svůj tvar.

Jediným lékem je výměna oběžného kola za nové.

Nejčastějším problémem je vysychání nebo nedostatek maziva. Ventilátor začne selhávat, ztrácí otáčky a zvyšuje se zatížení motoru. Dmychadlo již nepracuje na nejvyšší výkon.

Motor navinutý tenkým drátem 0,2 mm se zahřívá a vinutí se postupně vypaluje.

Jak lze takovou závadu zjistit? V tomto případě se ventilátor přestane otáčet. Dmychadlo hučí, ale oběžné kolo se neotáčí.

Nebo někdy se ventilátor spustí pouze na rychlosti 3 a nereaguje na první dvě rychlosti. Prostě nemá dostatečný výkon, aby se hřídel otočila.

Abyste jej mohli nastartovat, musíte stejně jako u starých letadel drze roztočit lopatky.

Mimochodem, stejný příznak se může objevit, pokud je poškozen startovací kondenzátor. Jak bez přístrojového vybavení zjistíte, která příčina je na vině poruchy??

Odstraněním krytu a lopatek byste se měli dostat alespoň k hřídeli motoru. Pokud se hřídel otáčí rukou jen s velkými obtížemi, na vině jsou nečistoty a zaschlé mazivo.

Pokud se otáčí snadno a bez setrvačnosti, je kondenzátor pravděpodobně vadný. Příznakem je. Pokud zapojíte ventilátor a ten se neroztočí. Motor nastartujete holýma rukama.

Pokud během provozu držíte rukou lopatky ventilátoru, může se ventilátor opět zastavit. Zkontrolujte kondenzátor multimetrem, pokud má stupnici pro měření kapacity.

Pro výměnu vyzvedněte nový kondenzátor se stejnými parametry, jaké jsou uvedeny na krytu starého kondenzátoru.

Mimochodem, na rychlost má vliv i ne zcela vyschlý kondenzátor. Pokud si všimnete, že klesly a ventilátor se točí pomaleji, je to varovný signál, abyste ho nechali zkontrolovat.

Problém těsného otáčení je vyřešen novým mazáním ložisek. Jedná se o tzv. Kluzná ložiska. Někteří lidé jim říkají pouzdra.

Použití koulí v takových konstrukcích je nákladné a časem hodně chrastí. Pro opravu nemusíte rozebírat celý motor. Stačí povolit několik šroubů a postříkat je na správných místech WD40.

Jak se tedy dostanete k pouzdrům bez demontáže motoru?? Nejprve vyšroubujte středový šroub na zadní straně ochranného krytu.

Další samořezný šroub je ukryt v páce nastavovacího tlačítka pro otáčení nebo aretaci hlavy ventilátoru.

Poté lze zadní kryt snadno sejmout z jeho místa. Co se pod ním skrývá? Zde vidíte otočnou převodovku, která zajišťuje otáčení celé hlavy.

Příčiny hluku a chrastění chladiče počítače nebo notebooku

Pokud zjistíte, že máte hlučný chladič procesoru, grafické karty nebo napájecího zdroje, může to mít několik příčin:

 • Ventilátor je zanesený prachem a je třeba ho vyčistit.
 • Nedostatek maziva, opotřebení statoru a cívky, problém s kroužkem permanentního magnetu.
 • Přehřátí samotného procesoru, stará termální pasta, kterou je třeba vyměnit.

Pokud je chladič procesoru nejen hlučný, ale také vydává praskavý zvuk, může to být způsobeno závadou:

 • Slabé upevnění ventilátoru na tělese chladiče.
 • Čepele jsou v kontaktu s cizími částmi: napájecí kabeláž.
 • Nerovnoměrné umístění systémové jednotky na povrchu štěrbiny, zásuvky, vibrace.
 • Ložiska ventilátoru v grafické kartě nebo napájecím zdroji jsou opotřebovaná.

Kromě těchto důvodů, proč je chladič hlučný, mohou existovat i další, které souvisejí s fyzickou poruchou samotného ventilátoru.

Obecné tipy, jak zabránit neustálému běhu ventilátoru počítače

Udržujte počítač v čistotě. Můžete si koupit stlačený vzduch a čas od času ho použít na základní desku počítače. Vyjmutí, vyčištění a vrácení paměťových karet (RAM). Po odpojení zdrojů napájení vždy vyčistěte vnitřek počítače. To se týká i baterií, pokud používáte mobilní zařízení. Další tipy, jak fyzicky vyčistit počítač, myš a klávesnici systému Windows.

Dejte nám vědět, pokud máte nějaké další nápady!

Přečtěte si více. Odstranění problémů spojených s přehříváním a hlukem ventilátoru notebooku.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS