Výhody a nevýhody parního generátoru pro domácnost

Parní generátor nebo žehlička: co si vybrat a co je lepší??

Jak vybrat parní generátor pro vaše oblečení? Jak vybrat žehličku? Porovnali jsme parní generátory a žehličky a máme pro vás několik tipů, podle kterých si můžete vybrat.

Zatímco žehlička je již dlouho součástí každodenní reality Rusů, parní generátor se zatím příliš nerozšířil. Oba spotřebiče testujeme pomocí stejného testovacího programu, takže je lze vzájemně porovnávat. Obecně lze říci, že mají stejné typy parametrů, které ovlivňují váš výběr, ale parní generátor má širší škálu použití. Kromě žehlení oděvů se parní generátory používají také k vertikálnímu napařování a dezinfekci těžkých svrchních oděvů. Pro použití, pro které chcete koupit žehličku nebo parní generátor, zvažte tyto klíčové parametry.

Více informací o výzkumném programu najdete ZDE.

výhody, nevýhody, parního, generátoru, domácnost

Kapacita a teplotní rozsah

Výkon žehlicích zařízení se velmi liší. Rychlost ohřevu podstavné desky závisí na výkonu. Ovlivňuje také množství vytvářené páry. Podešev s vysokým výkonem spotřebuje více energie. Pro jednoduché žehlení by mohlo stačit 1500 wattů. Modely s příkonem 2000-2500 W žehlí rychleji a již si poradí s prádlem. Více než 2500-3000 Wattů poskytuje účinný výstup páry. Zvládne všechny typy oděvů.

Typ podrážky

Užitečné u nejlevnějších modelů. Vlastnosti. Velmi rychlý ohřev a nízká hmotnost. Někdy mají tyto žehličky přídavné hroty pro jiné materiály. Nevýhodou je nelepivý materiál, který může snadno prasknout. Navíc tyto žehličky s povrchovou deskou mohou někdy zanechávat šmouhy na oblečení.

výhody, nevýhody, parního, generátoru, domácnost

Obvykle se používá u dražších žehliček. Nepřilnavý a velmi odolný. Jeho hlavní nevýhodou je, že špatně klouže, takže žehličky s tímto povrchem mají nejhorší výsledky žehlení.

Velmi dobře klouže po tkanině. Vynikající schopnost absorpce tepla. Velká nevýhoda. Velmi choulostivý materiál. Může se snadno poškodit. A pokud se někde objeví trhlina, dojde k odloupnutí celého nátěrového materiálu.

Spolehlivý materiál s rychlým ohřevem. Extrémně robustní a spolehlivé. Nejlepší kluzné vlastnosti zajišťují také ocelové podrážky.

Výkon páry

Horká pára je vypouštěna otvory v podstavci. Různě velké otvory po celém spotřebiči, od paty až po výlevku a po stranách. Výkonná a rovnoměrná pára vám pomůže rovnoměrněji vyžehlit pomačkané nebo vysušené oblečení. Průtok páry lze nastavit pomocí přepínače, ale existují i modely s automatickým nastavením.

Každý model má maximální rychlost parního rázu. Vyjadřuje se v gramech za minutu. Žehličky s nízkým výkonem mohou mít pouze 70 g/min, žehličky s vysokým výkonem 270 g/min. Například pára 200-300 g/min je vhodná pro žehlení a dezinfekci svetrů, džínů a mikin. Pro jemné oděvy (len, syntetika, bavlna) stačí 150-200 g/min.

Hmotnost, velikost a mobilita

Žehličky váží v průměru 750 až 1 600 g v závislosti na výkonu. Těžká žehlička proto při žehlení rychleji unaví ruku. Kromě toho je železo naplněné vodou ještě těžší. Žehličky jsou kompaktnější, protože parní generátor má stále dokovací stanici s nádrží na vodu. Při skladování zaberou více místa než žehličky.

Mobilita závisí také na délce kabelu, kterou byste měli zvolit podle rozmístění elektrických zásuvek ve vaší domácnosti. Příliš dlouhá šňůra může být záchranou i přítěží.

Ochrana proti vodnímu kameni

Mnoho moderních žehliček a parních generátorů má automatický systém odstraňování vodního kamene. Spotřebič vám může poradit, jak se vyčistit. Pak už stačí jen zapnout a zařízení se postará o práci. Parní generátory mohou být vybaveny speciálními kazetami, které čistí vstupní vodu jako dodatečnou ochranu.

READ  Za jak dlouho dosáhne vaše nová chladnička teploty?

Rychlost a kvalita žehlení

Většina žehliček se rychle zahřeje: zatímco třídíte oblečení, přístroj je připraven k práci. Kotlové parní generátory potřebují k zahřátí 10-15 minut. Kvalita žehlení naproti tomu závisí na celé řadě parametrů. Vyšší než asi 20 000 parních generátorů. Přečtěte si výhody a nevýhody jednotlivých spotřebičů na kartách výrobků.

Jaký je mezi nimi rozdíl: hlavní rozdíly mezi oběma spotřebiči

Obě jsou určeny pro textil. Snadno si poradí se všemi žehlitelnými látkami, vyhladí a osvěží vzhled vašeho oblečení, záclon, ubrusů a přehozů. Lze je také použít k hloubkovému čištění nečistot a prachu na všech typech povrchů.

Existují některé zásadní rozdíly.

 • Napařovač působí na předmět mokrou párou, zatímco parní generátor dodává silný proud suché páry pod tlakem, tento přístroj pracuje na principu tepelného šoku.
 • Teplota páry v napařovači je maximálně 100 °C, ale parní generátor produkuje proudy páry o teplotě až 160 °C. Takže vliv na povrch je větší.
 • Parní generátor je výkonnější zařízení, které dokáže rychle vyhladit vícevrstvé a silné tkaniny se složitými záhyby a dekorativními prvky.

Vysoká teplota expozice zajišťuje dodatečnou dezinfekci všech ošetřovaných předmětů a odstraňuje různé nečistoty.

Uvedení parního generátoru do provozu netrvá déle než 1 minutu, zatímco domácí parní generátor potřebuje 7 až 9 minut.

Výhody a nevýhody

Obojí má určité výhody a nevýhody. Než se pustíte do výběru parního generátoru, vyplatí se je porovnat.

Zařízení s kotlem

Výhody kotlových vyvíječů páry:

 • Vestavěná nádržka na vodu je v závislosti na modelu dostatečně velká, aby pojmula 1 až 2 litry vody;
 • Umožňuje kvalitní vertikální napařování;
 • Záclony a ložní prádlo lze žehlit v několika vrstvách a všechny budou dobře vyžehlené a vydezinfikované;
 • Produkuje suchou páru až do 160 °C.

Nevýhody kotlových vyvíječů páry:

 • Velikost je znatelně větší než u běžné žehličky;
 • Drahé;
 • Vyžaduje čas na přípravu k použití;
 • Při ohřevu vody vydává velký hluk.

Bez jednoho

Výhody parních generátorů bez kotlů:

 • Cenově dostupné.
 • Rychle přeměňuje vodu na páru, takže není nutný žádný čas na přípravu.
 • Kompaktní.
 • Jejich hmotnost je minimální.

Nevýhody parního generátoru bez kotle

Čím vyšší je teplota páry, tím lepší je dezinfekční účinek a tím lépe přístroj dezinfikuje ošetřované materiály od hub, plísní a zápachu.

Jak si vybrat?

Než se rozhodnete pro parní generátor pro vaši domácnost, je důležité znát parametry výrobku.

 • Výkon. Jedná se o jednu z nejdůležitějších vlastností přístroje, která má přímý vliv na jeho účinnost a cenu. Pokud je parní generátor potřeba pouze pro napařování letních šatů, lze výkon omezit na minimum 800-1000 W. Pokud je vaším cílem dosáhnout maximálního výkonu, včetně úklidu domácnosti, pak je správnou volbou model o výkonu 2,5 až 3,1 kW. Nemusíte se tak obávat přetížení spotřebiče při náročném používání.
 • Výkon páry. Další důležitý bod: tlak v každém parním generátoru se pohybuje od 2 do 6 barů, čím vyšší je tlak, tím lepší je kvalita horké páry. Prakticky všechny spotřebiče jsou vybaveny indikátorem intenzity, který zobrazuje výkon páry za jednotku času. Kvalitní modely se pohybují v rozmezí 90 až 140 g/m při standardním použití a 95 až 260 g/m při maximálním výkonu páry. K dispozici je také možnost nejen horizontálního, ale i vertikálního zametání.
 • Doba vaření. Zahřátí parního generátoru trvá v průměru 2-10 minut, optimální by byl model, který se zahřeje za 3 minuty.
 • Objem hrnce. Každý parní čistič syntetizuje páru z vody, a čím větší je nádrž, tím déle může parní generátor pracovat, aniž by bylo nutné přerušovat každodenní rutinu doplňování a čekání na ohřev. Objem nádrže 0,4 litru je dostatečný pro příležitostné použití v malých místnostech. Pokud hodláte spotřebič používat jako multifunkční zařízení, k žehlení mnoha věcí a čištění povrchů, je nejlepší zvolit výrobek s nádržkou o objemu 2200 ml.
READ  Termostatické hlavice pro radiátory se spodním připojením

Nezapomeňte si vybrat modely s průhledným zásobníkem na páru. Můžete tak na první pohled zkontrolovat průtok vody.

Soleplate

Zvláštní pozornost věnujte podrážce. Čím kvalitnější je materiál, tím nižší je riziko poškození povrchu. Podešev je k dispozici v několika provedeních.

 • Hliník. Tyto parní generátory jsou levné a rychle se zahřívají, ale po ošetření mohou na povrchu zanechat lesklé skvrny, které nezlepšují vzhled výrobku.
 • Titan. Tento typ desky je standardní součástí dražších parních generátorů. Poměrně rychle se zahřívají, nešpiní povrch a vydrží mnoho let. Jejich jedinou nevýhodou je vysoká hmotnost a těžkopádná konstrukce.
 • Kombinace. Podešev je vyrobena z hliníku s teflonovým nebo keramickým povrchem. Tyto parní generátory neničí tkaniny, udržují je lesklé, ale samotný generátor je kompaktní a lehký.
 • Rukojeť. Dlouhodobé používání s nepohodlným úchopem může způsobit únavu a dokonce i podráždění. Proto je při rozhodování, který spotřebič je pro vás nejvhodnější, dobré si jej podržet v ruce a osahat si jej. Rukojeť by vám měla dobře padnout do ruky. Pokud vám připadá kluzká nebo nepohodlná, od nákupu upusťte.

Hmotnost, délka kabelu a hadice

Kvalita parního generátoru není jediným faktorem, který ovlivňuje jeho výkon a hmotnost. Je důležité, abyste mohli pohodlně a rychle napařovat zavěšené předměty na ramínkách nebo vertikálně stojící textilie. Proto je třeba předem změřit délku vedení. Příliš krátká hadice způsobuje značné nepohodlí při používání.

Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, vyberte model s minimální délkou kabelu 1,9 nebo 2 m. V opačném případě budete potřebovat prodlužovací kabel.

Tvar trysky a počet otvorů pro výpary

Pozornost věnujte také špičce podrážky, která musí být dostatečně úzká, aby nepoškrábala těžko přístupná místa na oděvu. V oblasti nosu musí být přívod páry. Bez něj je vyhlazování zbytečné. Pamatujte si, že čím více perforací pro páru, tím intenzivnější vyzařování páry. A tím rychlejší a účinnější proces napařování.

Jak víte, parní generátory nejsou levné, takže si chcete koupit skutečně multifunkční zařízení. Při nákupu modelu pro vaši domácnost věnujte zvláštní pozornost přítomnosti některých dalších možností:

 • Stříkající vodní sprej. Je užitečný pro zapařené materiály. I ty, které nejsou odolné vůči horké páře;
 • Systém proti odkapávání. Chrání oblečení před promočením;
 • Automatické vypnutí je důležitou funkcí, která spotřebič vypne, pokud není používán déle než 30 sekund ve vodorovném směru nebo déle než 15 minut ve svislém směru.

Automatické vypnutí zvyšuje bezpečnost zařízení a také zabraňuje nadměrné spotřebě energie.

Pokud je váš parní generátor vybaven všemi těmito funkcemi, je ideální pro pohodlné a komfortní používání.

Jak si vybrat pro domácí použití?

Věnujte pozornost výrobci. Dobře zavedené společnosti, které jsou na světovém trhu již mnoho let, obvykle pečlivě sledují kvalitu svých výrobků a poskytují zákaznický servis.

výhody, nevýhody, parního, generátoru, domácnost

Při výběru modelu je třeba zohlednit individuální přístup:

Snadné používání je důležité. Rukojeť musí být pohodlná pro osobu, která bude spotřebič používat, šňůra musí být dostatečně dlouhá.

Důležitá je také hmotnost samotného spotřebiče a významný vliv na tento ukazatel má objem nádržky na vodu. Více informací o výběru zařízení s ohledem na jeho vlastnosti najdete zde.

Žehlička nebo parní generátor

Žehlička účinně žehlí šipky na kalhotách a záhyby na sukních. Kompaktní provedení pro cestování a malé byty, snadnější použití.

Na rozdíl od žehličky má parní generátor více funkcí:

 • Čištění koberců, čalouněného nábytku a tkanin;
 • Železné závěsy a záclony;
 • Uklízejte místnost bez použití chemických prostředků;
 • Čištění oken a skleněných ploch; osvěžení oděvů.
READ  Odstraňování vodního kamene z parního generátoru Braun

Parní čistič funguje na všechny typy textilií, dokonce i na ty nejsilnější nebo nejsloženější.

Jak používat?

S parním čističem můžete v pohodlí domova vyčistit skříň, nábytek, podlahy, sanitární vybavení a mnoho dalšího. Pro zahájení práce s parním čističem stačí postupovat podle následujících kroků.

 • Sestavte zařízení podle návodu.
 • Připojte správnou trysku pro požadovanou operaci.
 • Naplňte nádobu vodou.
 • Připojte napájecí zdroj.
 • Počkejte, až kontrolka signalizuje, že je voda horká.
 • Nasměrujte trysku směrem k čištěnému předmětu. Stiskněte tlačítko Start.

Plisované sukně, plisované kalhoty nebo jiné oděvy se záhyby a šipkami lze účinně vyžehlit jakýmkoli parním čističem. Pokyny pro tento spotřebič obsahují následující kroky.

 • Naplňte odpojený spotřebič vodou až po značku a zavřete víko.
 • Připojte spotřebič k elektrické síti a počkejte, až se zahřeje.
 • Stiskněte tlačítko páry a vyžehlete oděv.
 • Před dalším použitím spotřebič odpojte od sítě a počkejte, až vychladne. Pokud spotřebič nebudete delší dobu používat, vypusťte jej a uložte na suchém místě.

Čištění parních závěsů ve vzduchu je výsadou parního čističe, protože jej lze provést rychle a snadno. Základní pravidla jsou následující.

 • Předběžná volba provozního režimu vhodného pro materiál závěsu. Čím silnější je tkanina, tím větší je výkon a tím vyšší by měla být teplota páry.
 • Doporučuje se pohybovat žehličkou ve svislé a vodorovné poloze, aby pára lépe pronikala do tkaniny.
 • Spotřebič je vhodné držet v malé vzdálenosti od materiálu, aby nedošlo k jeho poškození.
 • Použití mini desky z tepelně odolného plastu vám pomůže vypořádat se s hlubokými záhyby.

Bosch TDS 2255

Tento model má samostatný parní generátor a kompaktní žehličku, je oblíbený díky své přijatelné ceně a dalším výhodám:

 • Velkorysý objem 1300 ml pro 30 minut nepřetržitého žehlení;
 • Parní stanice je vybavena širokou škálou funkcí, včetně regulace teploty a ochrany proti vypnutí;
 • Dlouhý kabel o délce téměř 2 metry vám umožní volně pracovat se zařízením na velkém prostoru;
 • Je tam místo na uložení kabelu.

Mezi nevýhody patří nevyjímatelná nádržka na vodu a absence automatického uvolňování páry při nárazu páry. Ohlasy na tento model jsou vesměs pozitivní. Spotřebitelé oceňují významnou úsporu času, dlouhotrvající a zároveň účinné žehlení a bezpečnost páry přicházející do styku s oděvy.

Jeden zákazník uvedl, že by uvítal parní zámek s funkcí nepřetržitého napařování.

výhody, nevýhody, parního, generátoru, domácnost

Rowenta DW9240

Tento model je jiný, protože se jedná o žehličku s integrovaným parním generátorem. Tato možnost je ideální pro ty, kteří nemají rádi těžkopádné parní stanice, ale chtějí kompaktnější design. Klíčové výhody tohoto modelu jsou

 • 5 funkcí pro nastavení teploty a páry;
 • Funkce vertikální páry;
 • Je vybaven pohybovým čidlem, které reaguje na vypnutí páry, čímž šetří spotřebu vody.

Při porovnávání hodnocení zákazníků jsou klady a zápory víceméně rovnoměrně rozděleny. Zákazníci poznamenávají, že žehlička bez problémů vyhlazuje přírodní tkaniny, jako je bavlna a len. Má také silný výstup páry, snadné přepínání teploty, nevýhodou je především malá nádržka na vodu a vysoká spotřeba elektrické energie.

Při výběru žehličky nebo parního generátoru záleží na preferencích. Pokud má člověk omezený rozpočet a oblečení nepotřebuje příliš žehlit, nemá smysl kupovat parní generátor.

Pokud je však pro vás na prvním místě kvalita žehlení a doba nahřátí, je nejlepší volbou parní generátor, který vám při správném stylingu a návodu poskytne dlouholetou spolehlivou službu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS