Z jakého kovu je buben pračky

Pračky s voštinovým bubnem. co to je?

Každý den se v reklamě objevují nové technologie, které jsme dosud neviděli, a to nejen ve světě elektroniky, který se velmi rychle vyvíjí. Domácí spotřebiče, a zejména pračky, také nestojí na místě a jejich výrobci své výrobky každoročně vylepšují.

Jednou z těchto „novinek“ je voštinový buben v pračce, co to je, jaké jsou jeho výhody a zda vůbec nějaké jsou? Na tyto otázky odpovíme v tomto článku.

Buněčné inovace

Buben ve tvaru úlu je považován za neobvyklý vynález společnosti Miele, který byl patentován tak včas, že nic podobného u praček jiných firem nenajdete. Jak výrobce ujišťuje, takový model snižuje náklady na elektřinu, je šetrnější k věcem. Úplná absence svarů prodlužuje životnost prvku.

Charakteristickým rysem je, že vnitřní povrch bubnu má otvory ve tvaru šestiúhelníků, které jsou konkávně prohnuté dovnitř. Během praní se mezi prádlem a bubnem vytvoří tenký film, který chrání materiál.

Buben pračky: funkce

Jak již bylo zmíněno, válec uvnitř nádrže pračky je vyroben z nerezové oceli, která je nejtvrdší slitinou. Při nákupu pračky je však vhodné věnovat pozornost i dalším důležitým bodům:

 • Kvalita provedení této důležité části;
 • Na povrchu, který musí být dobře vyleštěný, aby se předměty nepoškodily při mytí, nejsou žádné škrábance, odštěpky ani vrypy;
 • Kvalita instalace kříže bubnu, která ovlivňuje vyvážení pračky. Pokud je kvalita vyvážení špatná v důsledku pohybu, bubnu, otřesů během praní, křížová část se často zlomí. Při odstřeďování může být slyšet zvýšený hluk;
 • Štěrbiny válce, kterými musí pronikat voda a odstraňovat špinavou pěnu z prádla. Mohou být velké nebo malé. Nejlepší je dát přednost středně velkému, protože většina otvorů je malá a blízko sebe.

Jak se montuje nádržka pračky?

Nádrž stroje je nádoba, která může být celistvá (nerozebíratelná) nebo se skládá ze dvou polovin, které jsou k sobě připevněny speciální svorkou nebo šrouby. Nádrž z jednoho kusu je vhodnější než nádrž z jednoho kusu, protože v případě potřeby lze snadněji provést opravu. Pokud je nádrž litá, pak v případě prasknutí ložiska budete muset vyměnit celou nádrž i s bubnem.

 • Výrobci někdy neumisťují nádrž rovnoběžně s podlahou, ale v mírném sklonu. Díky tomu je nakládání a vykládání prádla pohodlnější a proces praní je kvalitnější.
 • Někteří výrobci dávají nádrži oválný tvar namísto obvyklého kulatého. Snižuje se množství vody potřebné k praní a snižuje se spotřeba energie a pracích prostředků.

Princip fungování

Jak již bylo zmíněno, buben pračky se nachází uvnitř nádrže a má tvar válce z nerezového plechu:

 • Na jedné straně takového válce je otvor, kterým se vkládá prádlo. Na opačné straně je připevněn kříž s hřídelí, který přenáší otáčky z motoru na buben.
 • Na vnitřní straně válce jsou speciální podložky nebo žebra, kterým se říká nárazníky. Jsou navrženy pro lepší promíchání praného prádla.
 • Tyto přepážky mohou mít různé tvary (rovné, zakřivené). Druhá možnost je výhodnější, protože tvarované přepážky přispívají k lepšímu a rovnoměrnějšímu promíchání prádla a jeho přesměrování do středu válcové nádoby.
 • Někdy jsou tyto přepážky uvnitř duté. Když se přepážka spustí do mýdlové vody, nasaje se voda, která se pak při zvednutí přepážky vylije ven, čímž vznikne jakýsi sprchový efekt prádla.
READ  Zámek pračky nefunguje

Plastové díly

Výrobci spotřebičů mají obvykle vlastní specifický plastový materiál, ze kterého vyrábějí plastové díly. Každý plast má své vlastní vlastnosti. Zejména uhlíková vlákna nejsou tak odolná, spolehlivá a robustní jako nerezová ocel. Je však mnohem lepší z hlediska tepelné izolace a tlumení vibrací.

Značky vyvinuly vlastní druhy materiálů. Něčím doplňují standardní tvar. A pak jim dají značku. Například společnost Gorenje používá karbotech a polytenax, zatímco Electrolux používá karboran. Whirlpool uvádí na trh fibran, Candy používá silitech, VEKO používá carferron a Bosch a Siemens používají polynoxové nádrže.

ARDO vyniká kompromisem: nádrž je vyrobena z plastu a zadní stěna je z nerezové oceli. Tyto dávkovače jsou levné. Jsou odolné, takže vydrží dlouho.

Všimněte si, že všechny polymerní materiály jsou založeny na polypropylenu s karbidem vápníku, který zvyšuje pevnost a odolnost dílu vůči chemickým prvkům běžně přítomným v čisticích prostředcích. Čím méně přísad je v plastu, tím je křehčí.

Nyní k výčtu výhod a nevýhod plastového bubnu pračky.

Všimněte si, že modely s plastovými díly jsou v porovnání se svými protějšky, jejichž díly jsou vyrobeny z nerezové oceli, křehčí a citlivější na mechanické nárazy.

Plasty se rok od roku dále vyvíjejí, a proto jsou plastové díly stále pevnější. Plastový buben je tedy spíše dobrý než špatný. Všimněte si, že plast je levný. A proto se výrobci snaží udržet cenu spotřebičů s plastovými díly na nízké úrovni.

DŮLEŽITÉ! Vezměte prosím na vědomí, že vysoce kvalitní plast může být používán 20-25 let. Tedy zhruba tak dlouho, jak dlouho vydrží domácí spotřebič.

Buben pračky: design

Na bocích jakéhokoli válce uvnitř nádrže můžete vidět mnoho malých otvorů zvaných peoria. To je nutné, aby voda mohla během pracího cyklu proudit z nádrže do bubnu a zpět. Někdy však tyto otvory mohou ovlivnit rychlost opotřebení vašeho oblečení. Proč se to děje? Jde o to, že při otáčení bubnu působí na předměty uvnitř bubnu odstředivá síla, která je „vtlačuje“ do těchto děrovaných otvorů. Vlákna tkaniny tak časem ztrácejí svůj tvar a oděv se dříve opotřebovává.

Důležité je. Při vysokých rychlostech odstřeďování se tkaniny rychleji opotřebovávají. Proto je vhodné odstřeďovat choulostivé předměty při nejnižších otáčkách a zvolit vhodnou rychlost odstřeďování.

READ  Co znamená invertorový motor pračky?

Výrobci praček se snaží tyto situace změnit k lepšímu a vyvíjejí speciální algoritmy, programy pro provoz praček. Dosahují nejlepších výsledků praní a zároveň minimalizují opotřebení tkaniny. Pro usnadnění tohoto procesu vyrábějí výrobci také speciálně navržené systémy vnitřních bubnů.

Vadná ložiska. pračka vrchní plnění

jakého, buben, pračky

Mobilní bubny

Bubny tohoto typu si nechala patentovat společnost Miele, a proto je nelze nalézt v pračkách jiných výrobců.

Vlastnosti voštinových bubnů

Vývojáři této společnosti věnovali pozornost konstrukci včelích plástů, které jsou poměrně stabilní, i když jsou vyrobeny z měkkého materiálu. Výrobci přijali podobné tvary válcových ploch svých praček. Vnitřní stranu pokryli vypouklými speciálně vyraženými šestiúhelníky.

Otvory mají menší průměr, takže tekutina na praní se v bubnu udrží delší dobu a tkanina se téměř nevysaje, takže praní je mnohem šetrnější než obvykle. Jak tvrdí sami vývojáři:

 • Tento typ válce pomáhá snížit spotřebu energie;
 • prádlo se pere šetrněji;
 • Uvnitř bubnu nejsou žádné svařované díly, takže mají poměrně dlouhou životnost.

Mobilní bubny

Vnitřní povrch tohoto typu bubnu není pokryt otvory ve tvaru včelích pláství, ale speciálními výstupky ve tvaru kapek. Tento typ povlaku vyvinula společnost Bosch. Jedna strana těchto výstupků kapek je plochá a druhá strmější. Tento princip povrchové úpravy se uplatňuje uvnitř bubnů, které se nazývají VarioSoft. Vývojáři se o to postarali:

 • za prvé, má jemný účinek na tkaniny (vlna, hedvábí) během pracího cyklu otáčením válce na jednu stranu;
 • Za druhé, intenzivnější praní, při kterém se otáčením válce v opačném směru odstraní veškeré nečistoty z bavlněných nebo lněných tkanin.

Perleťový buben

„Perlový buben neboli Pearl Drum je určen pro pračky Hansa. Je tak pojmenován proto, že jeho vnitřní povrch je pokryt výstupky ve tvaru polokoulí, podobně jako roztroušené perly různých velikostí. Je také vyroben tak, aby zabránil vtahování textilních vláken do otvorů na povrchu válce. Tato konstrukce je určena k ochraně oděvů během odstřeďování, a to i při vysokých otáčkách odstřeďování až 1400 ot/min.

Vlnový buben

Jedná se o variantu bubnu Pearl Drum, což v překladu znamená „vlnový buben„. Její vnitřní stěny jsou pokryty speciálními polokoulemi, které se v jejím průměru vlní. Podle jejího designéra byla speciálně navržena tak, aby zlepšila manipulaci s prádlem uvnitř bubnu a chránila tkaniny před opotřebením.

Diamantový buben

Společnost Samsung navázala na myšlenku vývojářů z Miele a vytvořila svůj high-tech „diamantový buben„, v němž jsou otvory umístěny v malých prohlubních připomínajících tvar pyramidy. Zmenšený průměr těchto otvorů zabraňuje protahování vláken tkaniny a chrání tak předměty před opotřebením. Tyto „pyramidy“ připomínají fasety drahokamu, odtud název Diamond Drum.

Plastová verze

Jaký druh bubnu se hodí? Každá společnost má jiný. Všechny typy použitých plastů mají své vlastní vlastnosti. Například uhlíková ocel je z hlediska trvanlivosti, pevnosti, spolehlivosti podobná nerezové oceli. A jeho vlastnosti jsou vynikající z hlediska tepelné izolace a redukce vibrací.

READ  chyby displeje pračky whirlpool

Za hlavní polymerní materiály se považují: Carborane, Carbotec, Caeron, Silitech a Polynox.

Všechny mají jako hlavní materiál speciální polypropylen. Obsahuje karbid vápníku. Výrazně zvyšuje pevnost materiálu a jeho odolnost vůči čisticím prostředkům. Čím méně různých prvků je do plastu přidáno, tím horší je plastová nádrž.

Výhody plastů

 • Nepodléhá korozi.
 • Dobré z hlediska trvanlivosti.
 • Skromná hmotnost.
 • Neabsorbuje vodu.
 • Snižuje hluk při otáčení bubnu.
 • Úspora spotřeby elektrické energie.
 • Odolnost vůči chemickým agresivním látkám.

Co je lepší zvolit? Navzdory existujícím pevnostem se modifikace s plastovými variantami ve srovnání s ocelovými verzemi častěji lámou a nejsou odolné vůči mechanickým vlivům. Dnes se však vývoj plastů nezastavuje. A každá společnost přidává k tomuto materiálu svůj vlastní nádech. Tyto plastové součásti stroje tak postupně získávají na pevnosti a spolehlivosti. A při řešení dilematu, zda je plast vhodný pro tento stroj, je odpověď spíše kladná. Za zmínku stojí také levnost tohoto materiálu. A moderní výrobci jsou motivováni ke snížení nákladů na stroje s plastovými nádržemi.

Slabiny plastových verzí

Jak bylo uvedeno, mnoho společností se snaží modernizovat a posílit plasty pro své stroje. Prozatím je však tento materiál nádrže pračky náchylný k praskání a je poměrně křehký. To je jeho hlavní a jediná slabina.

Pokud je stroj špatně přepravován nebo pokud někdo zapomene před spuštěním odstranit speciální šrouby, může dojít k narušení integrity nádrže. A prostě se to zlomí, horší důsledek to mít nemůže. A stroj již nelze provozovat. Bude třeba vyměnit buben nebo koupit nový stroj.

Pokud je plast vynikající kvality a zachází se s ním opatrně, může vydržet 20-25 let.

Nastavení bubnu pračky?

Buben je nádoba z nerezové oceli s mnoha otvory. Buben se vkládá přímo do prádelny dvířky na jedné straně. Na druhé straně bubnu je závitová hřídel, která jej spojuje s motorem. Uvnitř bubnu jsou plastová žebra, tzv. plíšky.

 • Dokončovací a ořezávací stroj
 • Smokehouse
 • Péřový stroj
 • Zapečetěné dveře
 • Konferenční stolek
 • Jedinečné pufy
 • Stínidlo na dětskou lampu
 • Skvělý pomocník pro zahradníky

Možnost z Číny

Haier Duo HW120-B1558. Konstrukce této pračky se zásadně liší od možností, které jsme probrali výše. Pokud je u modelu „Elgy“ druhý buben vyroben na principu zásuvky, mininádrž „Hyer“ je čelní a je umístěna na čelním panelu nad hlavní nádrží.

Menší buben má kapacitu 4 kg, větší buben má kapacitu 8 kg. Náplň je oddělená, pro každou prací komoru lze zvolit jiný režim. U horního si uživatel může vybrat z 13 programů a u dolního z 19 programů.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS