Zápach z pračky Jak se ho zbavit

Nepříjemný zápach v pračce: příčiny a způsoby nápravy

Konstrukce pračky způsobuje stagnaci vody ve spotřebiči. Tam nejraději rostou kolonie bakterií, plísní a hub. Usazeniny vodního kamene zanechávají čerstvě vyprané prádlo svěžejší a samotný buben špinavější.

Co dělat, když je v pračce nepříjemný zápach. jak se ho zbavit?? Nejprve zjistíme, co je příčinou problému.

Jak se tvoří vodní kámen a co dělá s vaším oblečením?

Vodní kámen je dalším nevyhnutelným problémem každého spotřebiče, který přichází do styku s vodou. Pokud máte kotel s otevřeným nebo „mokrým“ topným tělesem, téměř jistě znáte tento jev.

Vodní kámen je pevná usazenina, která se tvoří na povrchu prvků v přímém kontaktu s vodou, která zajišťuje ohřev. Příčin tohoto znečištění je několik:

 • Nejzákladnější je velmi špatná kvalita vody, která obsahuje mnoho různých nečistot a složek. V některých oblastech může být voda měkčí, v jiných zase příliš tvrdá. Voda obsahuje soli hořčíku a vápníku, které nejvíce poškozují topné těleso a nádrž pračky. Soli těchto minerálů se po zahřátí vody srážejí a vytvářejí pevnou usazeninu;
 • Kromě nečistot v samotné vodě mají škodlivý účinek také různé chemické přísady v pracích prášcích;
 • Vodní kámen se také tvoří velmi rychle, pokud je pračka pravidelně používána v režimu „intenzivního praní“.

Existují dva způsoby, jak se zbavit vodního kamene. A nejlepší je používat je v kombinaci. Nejdříve je však třeba posoudit, zda má smysl to dělat nyní. K tomu je třeba se pokusit podívat na topné těleso skrz otvory v bubnu. To se provádí tak, že se do otvorů posvítí světlem a buben se otočí. Jak rychle to nejlépe udělat, pochopíte během procesu. Pokud jsou na povrchu patrné charakteristické usazeniny, měly by se oba typy čištění provádět postupně:

 • Mechanické. Je to velmi účinná metoda. K tomu však musíte být se svým spotřebičem dobře obeznámeni a umět jej rozebrat bez neblahých následků. Jakmile se dostanete k topnému tělesu a máte lepší představu o rozsahu tragédie, je třeba odstranit tvrdý povlak. Velmi se nedoporučuje používat nože, šroubováky, pilníky a další nástroje, které mohou zanechat na povrchu škrábance. Lepší je použít houbu s tvrdou vrstvou, jemně zrnitou smirkovou tkaninu;
 • Poté topné těleso na několik hodin namočte do roztoku octa nebo kyseliny citronové, důkladně vydrhněte zubním kartáčkem a opláchněte čistou vodou, abyste odstranili zbytky vodního kamene. Tyto dva produkty můžete použít také k čištění stroje, aniž byste ho museli rozebírat, ale o tom až později. Chtěl bych také objasnit, jaké přesně nebezpečí představuje nadměrné hromadění vodního kamene na topném tělese:
 • Úroveň tepelného výkonu trubek, které se nazývají TEN, se výrazně snižuje v důsledku usazování vodního kamene na jejich povrchu. Voda se tak ohřívá pomaleji;
 • V důsledku toho trvá spotřebiči mnohem déle, než dosáhne cílové teploty, a spotřebovává tak více energie;
 • Velké zatížení topného tělesa v tomto provozním prostředí způsobí, že se brzy rozbije a bude nutné ho vyměnit;
 • A jak jsme již zjistili, tvorba vodního kamene může způsobovat nepříjemný zápach.
 • Výbornou metodou prevence tvorby vodního kamene je instalace magnetického filtru. Toto malé zařízení se připevňuje k přívodní hadici vody a vytváří permanentní magnetické pole. Když se stroj naplní vodou, změní při průchodu generovaným polem svou strukturu. Nečistoty se tak rozkládají a neusazují se na vnitřním povrchu. Jednotka je poměrně drahá, ale má životnost až 50 let, což je plně opodstatněné.
READ  Jak vyčistit filtr v pračce indesit

Odstranění zatuchlého zápachu z pračky

Otřete viditelné nečistoty uvnitř bubnu a prostoru pro prací prostředek. V dásni se často vyskytuje sliz nebo černání. Vše umyjte bělidlem nebo jiným čisticím prostředkem.

Po mechanickém vyčištění prostoru pro prášek a změkčovač tkanin a stěn bubnu zápach zmizí, ale po několika praních ve studené vodě se vrátí.

Prázdný prací cyklus

Do zásuvky dávkovače nalijte dostatečné množství pracího prostředku. Lze jej přidat do specializovaného pracího prostředku pro pračky. Bez vložení prádla zapněte nejdelší prací cyklus na nejvyšší teplotu (95 °C). Vaření sudu tímto způsobem pomáhá odstranit všechny bakterie, které se v něm mohly usadit.

Použití octa

V medicíně se ocet doporučuje k léčbě plísní, protože alkalita má ničivý účinek na rozvoj škodlivých mikroorganismů. Půl sklenice octa nalitého do nádoby na kondicionér a prášek do pračky může pomoci zbavit pračku plísní a vlhkosti.

Odborníci doporučují, abyste to nedělali hned. Nejprve je třeba nastavit praní bavlny na nejvyšší teplotu, počkat, až z bubnu odteče první voda, a pak do pračky nalít ocet.

Kyselina citronová

Pomáhá zbavit se nepříjemného zápachu a zajistit, aby byl spotřebič opět tichý. Kyselina citronová nejprve odstraní vodní kámen, který je také zodpovědný za nepříjemný zápach.

Místo pracího prostředku nasypte do přihrádky 5 sáčků kyseliny citronové a zapněte prací program při minimální teplotě 90-95 °C. Po dokončení procesu se ujistěte, že těsnicí guma a buben neobsahují malé kousky vodního kamene. Divili byste se, kolik harampádí jste do pračky se sušičkou naskládali.

Tablety do myčky nádobí

6 tablet by mělo být umístěno v bubnu (nikoli v přihrádce na mycí prostředek)!) a zapněte nejteplejší nastavení, aniž byste prádlo vkládali do bubnu. V polovině postupu je třeba pozastavit proces praní (pokud není k dispozici, můžete pračku se sušičkou jednoduše vypnout). Vroucí voda a rozpuštěné prací prostředky by měly v bubnu „zrát“ přibližně 3 hodiny.

Tipy pro prevenci vlhkého zápachu

Často si problém způsobíme sami a pak s ním začneme horlivě bojovat. Problémy s pračkou jsou často způsobeny ignorováním několika pravidel.

 • Špinavé prádlo by mělo být uloženo v dobře větraném koši nebo jiné nádobě. Do bubnu necpěte špinavé (a někdy i vlhké) oblečení, jinak vzniklý zápach vlhkosti nezmizí ani po vyprání.
 • Po skončení pracího cyklu nechte víko a přihrádku na prací prostředek nahoře: vše musí vyschnout. Dno bubnu je vhodné otřít hadříkem (zejména po mytí studenou vodou). Mohou se v nich hromadit nečistoty z oděvů.
 • Nešetřete na mycích prostředcích a kondicionérech. Nekvalitní výrobky mohou způsobit houby, plísně a usazování vodního kamene.
 • Jednou za šest měsíců odstraňte usazeniny vodního kamene. K provedení této operace není nutné volat řemeslníka. Pračku lze vyčistit doma pomocí speciální směsi: smíchejte 4 sáčky kyseliny citronové s půl sklenicí octa.

Preventivní opatření

Abyste se nemuseli znovu a znovu potýkat se zápachem ze spotřebiče? Preventivní opatření jsou následující:

 • po každém praní vždy otřete dvířka, gumovou manžetu a buben do sucha a nechte dvířka a přihrádku na prací prostředek otevřené;
 • Zásuvku na prací prostředky pravidelně vyjměte a vypláchněte;
 • Odtokový filtr čistěte alespoň jednou měsíčně;
 • Pračku perte několikrát měsíčně při maximální teplotě a s bělicím prostředkem s obsahem chlóru;
 • Dávejte pozor na kvalitu pracího prostředku a nepřidávejte při praní příliš mnoho máchadla.
zápach, pračky, zbavit

Po každém mytí je třeba dvířka a pryžové těsnění otřít do sucha

READ  Kam umístit bělidlo do pračky Bosch

Jakmile skončíte s praním, spotřebič vyložte a pověste

zápach, pračky, zbavit

Nejlepší rada, kterou vám můžeme dát, je, jak zabránit nepříjemným pachům vycházejícím z pračky!

Co dělat, když pračka zapáchá kvůli vadnému odvodňovacímu systému?

Tento problém není tak snadno léčitelný jako jiné stížnosti týkající se zápachu. Pokud je zápach v prostoru pračky způsoben vadným odpadním potrubím, je jediným řešením výměna potrubí. Pokud bydlíte v rodinném domě, můžete se samozřejmě o komunikace starat sami, ale co v bytě??

TirretTurbo je chemický přípravek pro domácnost, který lze použít k odstranění usazenin v hlavním kanalizačním systému. Je třeba s ním zacházet přesně podle pokynů na obalu.

Co je příčinou zápachu

Způsob odstranění zápachu z pračky závisí na příčině zápachu. Poznáte to podle typu zápachu. což není zrovna příjemné. ale musíte si ke spotřebiči nejprve přičichnout. V opačném případě nebude odstranění účinné, zápach se dočasně neutralizuje, ale pak se opět vrátí.

 • Forma. Můžete získat až pět set spor plísní na metr krychlový. věděli jste to?? Houba se neustále vznáší ve vzduchu, a jakmile zjistí příznivé podmínky pro rozmnožování, usadí se na hladině a začne aktivně žít. Pokud nemáte ve zvyku pračku po každém použití vyvětrat a vytřít do sucha nebo ji jednou za měsíc vyčistit speciálním dezinfekčním prostředkem, může velmi rychle získat velmi nepříjemný zápach. Plísně uvnitř bubnu pračky si možná ani nevšimnete. Ale je tam, můžete si být jisti, a je třeba ji odstranit dříve, než u vašich domácích mazlíčků vyvolá dermatózy nebo alergie.
 • Zápach z odpadních vod. Zápach z kanalizace v pračce je obvykle způsoben nahromaděním a rozkladem nečistot ve filtru. Pokud se během praní navíc potýkáte s takovým jevem, jako je pomalý odtok vody z bubnu, není pochyb o tom, že filtr je zanesen vlákny, vlasy a jinými drobnými částicemi, které se vlivem vlhkosti začaly rozkládat. Méně častou příčinou zápachu z pračky jsou opotřebované odtokové trubky a hadice. Pokud potrubí v celkové kanalizaci hnije, zápach vychází i z umyvadla a vany. V žádném případě nejde o odstranění zatuchlého zápachu z pračky, ale o provedení opravy.
 • Neznámý zápach z bubnu. Důvod je jednoduchý: když se stroj nepoužívá, je jeho kryt trvale zavřený, což způsobuje zatuchlý zápach. Nebo do něj můžete dávat špinavé prádlo místo do koše. Pokud se v pračce objeví zápach, není třeba přemýšlet, jak se ho zbavit. po dalším praní zmizí sám. Ale pokud bude pokračovat porušování pravidel provozu domácích spotřebičů, časem se stane trvalým a pak už bude muset tvrdě pracovat na čištění pračky od zápachu zatuchlosti.

Někdy se může stát, že po vyčištění pračky jedlou sodou, octem nebo kyselinou citronovou se z ní line zatuchlý zápach. Pokud používáte osvědčený spotřebič, jak ho vyčistit, aby nezapáchal ještě více?? Je pravděpodobné, že stroj nebyl dlouho čištěn a použitý čisticí prostředek pouze rozpustil nečistoty, které ulpěly na vnitřních částech a potrubích, ale zcela je neodstranil.

Postup čištění je třeba zopakovat. Pokud to nepomůže, musíte použít jednu z následujících metod správného čištění pračky.

Již bylo zmíněno, že nepříjemný zápach jakéhokoli druhu, ať už zatuchlý nebo plesnivý, je známkou množení bakterií a mikrobů. Prádlo prané v bubnu tohoto spotřebiče nebude čisté, ale zachytí spory plísní a choroboplodné zárodky. To není dobré pro vaše zdraví a měli byste dát pračku co nejdříve do pořádku.

Jak odstranit zápach pomocí místních prostředků

V mnoha případech si s tímto problémem poradíte pomocí jednoduchých výrobků, které jsou k dispozici téměř v každé domácnosti. Ty se nasypou do zásobníku na prášek ve správném dávkování a spustí se praní. To obvykle stačí k odpaření vůně.

READ  Proč se řemen vaší pračky neustále rozpojuje?

Horká voda

Jedná se o nejjednodušší a cenově nejdostupnější variantu. Spusťte pračku bez prádla v pracím režimu „Bavlna“. Nalijte vodu do bubnu, kde se zahřeje na 90-95 °C.

Ocet

Hodí se, pokud zatuchlý zápach vychází z těsnění dveří. Buben důkladně otřete hadříkem namočeným v roztoku 9% stolního octa zředěného vodou v poměru 1:20. Také buben by se měl otřít. Poté zapněte přístroj na maximální teplotu. Po umytí nechte dvířka několik hodin otevřená, aby se nádrž vyvětrala.

Ocet lze použít také k čištění vnitřního mechanismu pračky. V tomto případě se do zásobníku na prášek nalije půl šálku octové esence a stroj se zapne v režimu „bavlna“ na vysokou teplotu.

Kyselina citronová

Do pánve nasypte 3 až 4 lžíce jedlé sody. L prášku a stejné množství kyseliny a zapněte stroj na maximální teplotu bez odstřeďování.

Potřebujete přibližně půl šálku jedlé sody a 200-250 ml vody (t.е. Přibližně 1:2). Smíchají se a nasypou do zásobníku klimatizace. Poté zapněte pračku v režimu „bavlna“. Po umytí vyčistěte vnitřek nádrže a těsnění dvířek roztokem jedlé sody.

Síran měďnatý

Kyselinu citronovou zřeďte v 1,5 tbl čisté vody. l na 1 litr vody. Poté namočte bavlněný nebo lněný hadřík do tohoto roztoku a otřete jím těsnění dveří. Zbylou směs nalijte do přihrádky na prášek a pračku spusťte v režimu praní bavlny při 60-95 °C.

Protože kyselina, jedlá soda, síran měďnatý a ocet mohou způsobit popáleniny a podráždění pokožky, je nutné používat gumové rukavice. Lidé se sklonem k alergiím budou potřebovat respirátor, který ochrání jejich dýchací systém.

Pokud problém přetrvává i po prvním praní, lze postup opakovat. Pokud ani to nepomůže, použijte profesionální čisticí prostředky nebo zavolejte instalatéra.

Prevence nepříjemných pachů

Vyhnout se problému je lepší než ho řešit. Pokud nechcete neustále bojovat s plísní a zápachem vycházejícím z bubnu, je třeba dodržovat několik jednoduchých zásad:

zápach, pračky, zbavit
 • Nenechávejte špinavé nebo vyprané prádlo v bubnu pračky se sušičkou;
 • po praní pračku vyvětrejte;
 • Pravidelně zabraňujte tvorbě plísní a vodního kamene;
 • Při praní „zapáchajících“ předmětů potřísněných pohonnými hmotami a jinými žíravými látkami oblečení nejprve ručně opláchněte a poté je vložte do bubnu;
 • kontrolujte kvalitu pracích prostředků a pracích gelů a nekupujte pochybné výrobky;
 • Perte častěji při vysokých teplotách, protože neustálé praní za studena způsobuje růst plísní;
 • Při sebemenším problému se strojem vyhledejte odbornou pomoc.

Dodržováním těchto pravidel zlepšíte výkon a životnost své pračky.

Zabraňte nepříjemným pachům

Problému je lepší se vyhnout než ho řešit. Pokud nechcete bojovat s plísní a zápachem z bubnu, zde je několik jednoduchých pokynů, kterými se můžete řídit:

ZÁPACH Z PRAČKY❓ ✖ Jak čistím pračku já

 • Nenechávejte špinavé nebo vyprané prádlo v bubnu pračky;
 • Po mytí spotřebič vyvětrejte;
 • Pravidelně zabraňujte tvorbě plísní a usazování vodního kamene;
 • Při praní „zapáchajících“ předmětů znečištěných palivem nebo jinými žíravými látkami je nejprve ručně opláchněte a poté je vložte do bubnu;
 • Sledujte kvalitu pracích prášků a gelů a nekupujte pochybné výrobky;
 • Perte častěji při vysokých teplotách, protože neustálé praní „za studena“ vede ke vzniku plísní;
 • V případě sebemenší poruchy zavolejte odbornou pomoc.

Dodržováním těchto pravidel zlepšíte výkon a životnost svého stroje.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS