Zmrazení rajčat v domácím mrazáku

Osvědčené recepty na zmrazení čerstvých rajčat na zimu. Všechny možné způsoby

Každý zná rajče jako zeleninu. Rajčata jsou bohatá na látky důležité pro organismus, jako jsou vitaminy, minerály, organické kyseliny, bílkoviny, fruktóza, glukóza a vláknina, která je nezbytná pro dobrou funkci střev. Rajčata mají nízký obsah kalorií. Ne nadarmo jsou rajčata považována za potravinu s vysokým dietetickým a výživovým indexem. Rajčata snižují hladinu cholesterolu v krvi, což chrání naše cévy, srdce a mozek.

S příchodem podzimu se vyplatí udělat si zásoby této zdravé zeleniny na zimu. Skvělým způsobem, jak si rajčata na zimu zamrazit, je jejich delší uchování. Mražení rajčat zachovává jejich maximální zdravotní účinky.

Jak vybrat ovoce k zamrazení na zimu

Jak správně zmrazit rajčata doma? Velmi snadné! Důležité je vybrat správné ovoce a postupovat krok za krokem podle osvědčených receptů. Mražená rajčata jsou vynikající alternativou k nakládaným okurkám: lze je použít ve zmrazeném stavu k přípravě pizzy, těstovin, omáček, prvních a druhých chodů, ale i koláčů a salátů.

Mnoho zahrádkářů se mylně domnívá, že rajčata nejsou vhodná k mražení, protože obsahují hodně tekutiny, u níž hrozí, že se změní v led. Abyste se vyhnuli problémům, je třeba při přípravě potravin dodržovat určitá pravidla.

Ke zmrazení jsou vhodná pevná, čerstvá rajčata všech barev, která nedávno dozrála a byla sklizena ze záhonu. Vybírejte rajčata s více dužiny než šťávy a s pevnou slupkou. Ujistěte se, že na nich nejsou žádné stopy hniloby a jiných poškození.

Vezměte na vědomí. V ideálním případě by mezi sklizní a zmrazením zeleniny nemělo uplynout více než 6 hodin. Tím se maximalizuje možnost uchování dobrých vlastností ovoce.

Ke zmrazení vezměte nezralou a přezrálou zeleninu: poměrně rychle ztratí svou chuť.

zmrazení, rajčat, mrazáku

Jak zmrazit čerstvá rajčata v mrazáku

Příprava rajčat na zmrazení je poměrně jednoduchá. Je lepší použít dužnatá rajčata, která nemají mnoho šťávy. Můžete také použít šťávu, ale.

Poté rajčata dobře omyjte pod tekoucí vodou a osušte je čistou nebo papírovou utěrkou: nepotřebujeme žádnou další vlhkost. To je vše, stačí je nakrájet na plátky a dát do mrazáku. Podle toho, jak je budete v budoucnu používat, je připravíme a nakrájíme.

Připravená a nakrájená rajčata se položí na talíř, tác nebo prkénko přikryté potravinovou fólií, aby se dala později snáze zvednout.

A dejte je na 1,5-2 hodiny do mrazáku. Po uplynutí této doby rajčata vyjměte, přendejte je do čistého a suchého plastového sáčku, pevně je přikryjte a vložte zpět do mrazničky, dokud nebude potřeba.

Nemusíte připravovat velké porce najednou. Pokud vám zbylo pár rajčat, nakrájejte je na plátky, naaranžujte na talíř a uložte do mrazáku. Netrvá to dlouho a zelenina se dostane do práce. A rozmrazují se poměrně rychle, doslova za 5 minut. To znamená, že po vyjmutí z mrazáku je lze téměř okamžitě použít k vaření. Po rozmrazení rajčata neztratí svůj tvar ani chuť.

READ  Jak provádět depilaci voskem doma

Tři způsoby zmrazení rajčat

Rajčata lze zmrazit v podobě protlaku, plátků a kousků. Zvažte možnosti skladování rajčat na zimu:

Zmrazení rajčat jako rajčatového protlaku. K tomu je třeba rajčata rozemlít v mlýnku na maso nebo v mixéru a poté je nalít do forem. Výsledkem je jakýsi „rajčatový led“, který je ideální pro přidání do polévky nebo těstovin.

Tvorba do kruhů. Jedná se o jednoduchou metodu, která vyžaduje dvojí zmrazení. Ovoce nejprve omyjte, osušte a nakrájejte ostrým nožem. Mějte na paměti, že tloušťka plátku by neměla přesáhnout 1,5 cm. Poté je položte v jedné vrstvě na prkénko a zmrazte, dokud nezměknou. Poté vložte do pevně uzavřeného sáčku a uložte.

Zmrazování plátků rajčat. Tato metoda spočívá v nakrájení zeleniny na kousky a jejich uspořádání v jedné vrstvě na prkénku. Slupku není třeba loupat. Po několika hodinách lze zeleninu vložit do sáčku.

Nezapomeňte na zimu zamrazit i další zahradní zeleninu: sladkou papriku, bylinky, lilek, cuketu, květák, brokolici nebo zelené fazolky. Zeleninu skladujte v mrazáku při teplotě.18 stupňů nebo nižší až po dobu jednoho roku.

Skladovací teplota

Za optimální teplotu pro skladování rajčat tímto způsobem se obecně považuje teplota nižší než 1,5 °C.20°С. Pokud to vaše mraznička umožňuje, můžete mrazit také v mrazničce.30°С. V každém případě je vhodné zvolit co nejnižší teplotu.

Pokud se je rozhodnete uchovávat v mrazničce vcelku, je třeba je nejprve zcela zmrazit a poté uložit do speciálních nádob. Nakrájená rajčata není třeba chladit, ale lze je rovnou vložit do nádob a poté dát do mrazáku.

Příprava: Krok 1

Rajčata lze zmrazit různými způsoby:

Dnes si povíme, jak zmrazit rajčata v kolečkách. Je to tak snadné.

Sbíráme tedy zralá rajčata. Důkladně je omyjte a osušte (nechceme přece, aby byly příliš vlhké).

Rajčata nakrájejte na kolečka. Tloušťku můžete měnit sami. Nedoporučuji však vytvářet příliš tenká kolečka. Při rozmrazování se část tekutiny odpaří, ale část musí zůstat, což znamená, že tloušťka plátku musí odpovídat tloušťce masa.

Krok 2

Abyste je mohli následně správně použít, musíte je správně zmrazit. Plátky dávám vždy v jedné vrstvě. Na vyložený talíř, na jednorázový talíř, na kuchyňské prkénko (pokud je v mrazáku místo) opatrně položte nakrájená rajčata.

Nyní vložte nádobu do mrazáku. Rajčata by měla být zmrazena po dobu několika hodin. Velmi vhodné pro přípravu polevy ve večerních hodinách. Druhý den ráno byste měli všechny rajčatové misky vyndat z mrazáku, dát je do sáčků nebo nádob. Tímto způsobem se mražená zelenina nikdy neslepí, všechny kousky jsou od sebe odděleny, což znamená, že je velmi snadné použít správné množství.

zmrazení, rajčat, mrazáku

Krok 3

Rajčata jsme zmrazili dokola! Velmi rychlé a snadné.

Nikdy neuvěřím, že v zimě nechcete opravdová vejce a rajčata! A můžete ji snadno připravit z voňavých rajčat.

Z této polevy je vynikající pizza, sendvič. Polevu také ráda používám do teplého salátu. V obyčejném salátu mě stále mate mražené rajče. Rajče se v teple otevírá zcela novým způsobem. Není třeba je tepelně upravovat. Stačí na zmrazená rajčata položit horké ingredience. A dopadne to skvěle.

READ  Proč je v mrazáku rychle led?

Jak zmrazit rajčatovou šťávu a rajčatový protlak

Složení:

Rajčatovou šťávu (domácí nebo koupenou v obchodě) můžete zmrazit v různých nádobách: ve skle, plastových lahvích nebo sklenicích různých velikostí, v plastových sáčcích a nejrůznějších tvarech. Při výběru nádoby se rozhodněte pro množství rajčatové šťávy, které potřebujete, abyste mohli po rozmrazení spotřebovat celý vývar najednou. Například na masové kuličky s pohankou nebo hovězí stroganov potřebujete 200 ml rajčatové šťávy. Na masové kuličky s rýží a rajčatovou omáčkou, 250 ml.

А. Zmrazování balené rajčatové šťávy.

Nalijte šťávu do čistých (nejlépe sterilizovaných) lahví. Používám skleněné kojenecké láhve. Víčko pro opakované použití a objem 200 ml mi přijdou praktické. Při plnění nádob je nejdůležitější, abyste. Nedoplňujte šťávu. Dbejte na to, abyste ponechali dostatek volného prostoru, aby se kapalina mohla při mrznutí volně rozpínat.

Krok 2

В. Zmrazení rajčatové šťávy v plastových sáčcích.

Používejte pouze nové, silné plastové sáčky. Začněte tím, že sáček vložíte do mísy nebo misky, otevřete jej a pomocí odměrky vylijte požadované množství šťávy. Sáček pevně zavažte. Z bezpečnostních důvodů můžete použít dva sáčky.

Krok 3

С. Zmrazení rajčatové šťávy ve formách.

Pokud máte silikonové, keramické nebo kovové formy, můžete v nich rajčatovou šťávu také zmrazit. Nalijte rajčatovou šťávu do nevymazaných forem. Objem nádoby můžete změřit předem: nalijte vodu do formy a poté ji přelijte do odměrky. Mám 110 ml rajčatové šťávy. Tyto informace mohou být uvedeny na štítku. Toto malé množství rajčatové šťávy lze použít při vaření pohanky.

Šťávu nalijte do formiček, kousek pod horní okraj, a opatrně přeneste do mrazáku.

Krok 4

Můj mrazák má speciální plochý zásobník pro rychlé zmrazení. Dávám do ní lahve, balíčky a krabice od rajčatové šťávy. Dala jsem ji do režimu „supermrazení“ a nechala ji v mrazáku 1,5-2 hodiny. Pokud tuto funkci nemáte nebo máte starší model chladničky, opatrně vložte sáčky a lahve do mrazicího oddílu. Formy se šťávou položte na malé prkénko nebo plochý talíř a vše dejte do mrazáku. Když tekutina ve formách zmrzne, můžete je uložit kompaktněji.

Krok 5

Asi po 2 hodinách se šťáva v nádobách dobře zmrazí. Lahve a sáčky lze volně přesouvat do jiných částí mrazničky, zatímco zmraženou šťávu z forem je třeba ještě vyjmout. Snadno se odlepuje od stěn. Zmrazené kousky džusu vložte do silného plastového sáčku. Několik těchto přípravků lze umístit do jednoho sáčku. Nezapomeňte označit každou nádobu (sáček, láhev a sáček s plátky mražené šťávy). Uveďte prosím produkt, datum přípravy a objem.

Krok 6

Chcete-li rajčatovou šťávu rozmrazit, jednoduše vyjměte nádobu (například láhev) z mrazáku a rozmrazte ji na stole při pokojové teplotě. Pokud například připravujete boršč, dušené zelí nebo děláte lajanorizo, můžete zmrazenou šťávu nechat v sáčcích nebo po částech nerozmrazenou. Vyjměte šťávu ze sáčku, přidejte ji do pokrmu a přikryjte, protože se při zahřátí rychle rozpustí.

Krok 7

Rajčatový protlak lze zmrazit v různých nádobách. Výhody jednotlivých metod zmrazování popíšu co nejpodrobněji.

READ  Regulovaná hadice pro vysavač LG

А. Zmrazování rajčatového protlaku ve formách na kostky ledu.

Pořiďte si několik nádob na zmrazení kostek ledu. Každou kostku můžete lehce namazat silikonovým štětcem s kapkou rostlinného oleje, aby se kostky lépe vyjímaly z táců. Pomocí čajové lžičky nebo kávové lžičky rozetřete rajčatový protlak do každé buňky. Vložte plechy s kostkami do mrazničky na přibližně 1,5 hodiny. Teplota by neměla být vyšší než minus 18 stupňů.

Krok 8

Po uplynutí povolené doby opatrně vyjměte zmrazené kostky rajčatového protlaku ze zásobníku. Z formy je lze velmi snadno vyjmout, stačí tácek trochu ohnout a v případě potřeby na něj poklepat. Okraj kostky můžete také vypáčit ostrým nožem a rajčatový protlak snadno vyjmout. S mraženými těstovinami se příliš dlouho nemažte, rychle se rozpouštějí a mohou se přilepit na pracovní plochu.

Kostky přendejte do silného sáčku, zavažte a označte. Takové kostky lze přidat do omáčky, pečeně nebo polévky bez nutnosti rozmrazování. S odkazem na to, že jedna kostka představuje přibližně 1 čajovou lžičku rajčatového protlaku. Při přípravě postní hrachové polévky používejte takové malé porce.

Krok 9

B. Rajčatový protlak zmrazte po částech.

Vezměte si prkénko, tác nebo plochý talíř. Vybraný povrch pevně zakryjte potravinovou fólií. Naberte lžíci rajčatového protlaku a položte ji na prkénko. Na desku rozmístěte tolik hrnců rajčatového protlaku, kolik se jich tam vejde.

Kroužky rajčat na pizzu můžete zmrazit

Pokud rádi jíte domácí pizzu s voňavými čerstvými rajčaty kdykoli během roku, má smysl zmrazit spoustu plochých rajčatových kroužků už v létě. K tomuto účelu vybírejte rajčata střední až velké velikosti, masitá, ale ne příliš šťavnatá. Měly by být dokonale zralé a nejlépe s tenkou slupkou.

Čistá a suchá rajčata nakrájejte na kolečka ne silnější než jeden centimetr, ale ne tenčí než půl centimetru. Pak je položte na tác pokrytý fólií v jedné vrstvě, aniž by se „překrývaly“, přikryjte je dalším plátem fólie a dejte do mrazáku. Po ztuhnutí je vložte do nádoby nebo vakuového sáčku a vraťte je do pekáče.

Metoda 4. Sušená rajčata

Sušení rajčat není obtížné. Asi 1,5 kg rajčat omyjeme a nakrájíme na čtvrtky (větší rajčata lze nakrájet na 6-8 kusů), zbavíme jádřinců a přidáme cukr, sůl (po 2 lžících), 60 g olivového oleje. Smíchejte všechny ingredience, dejte je na plech vyložený pergamenem a vložte do trouby předehřáté na 60 °C na 2 až 3 hodiny.

Suroviny vložte do sklenic, přidejte česnek, pálivou papriku (volitelně), zalijte olejem (smíchejte slunečnicový a olivový olej ve stejném poměru). Tuto lahodnou pochoutku můžete ochutnat již po týdnu a rajčata sušená na slunci si mohou uchovat všechny živiny až šest měsíců! Olej z nich je také vynikající. V zimě ho přidávejte do salátů.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS